Recenzia filmu: Ostrov

V roku 2019 je svet už niekoľko rokov mrtvý a smrteľne kontaminovaný. Niekoľko tisíc ľudí, ktorí prežili kontamináciu vonkajšieho sveta teraz žije v uzavretom spoločenstve.V kolobehu zdanlivo nezmyselnej práce a života podľa zdanlivo nezmyselných pravidiel, na ktorých dodržiavanie dohliadajú strážcovia, je pre všetkých obyvateľov jediným svetlým bodom lotéria, ktorá určuje, kto pôjde na Ostrov – jediné nekontaminované miesto na Zemi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Obrázok blogu
(zdroj: about.movies.com)

Aj Lincoln Six-Echo(Ewan MacGregor) a Jordan Two-Delta(Scarlett Johanssonová) dúfajú, že jedného dňa sa na Ostrov dostanú. Lincoln je jeden z mála, ktorí si kladú otázky, na ktoré mu ani hlava spoločenstva – dr. Merrick (Sean Bean) nedáva odpovede. Licolnovi sa však podarí odhaliť krutú pravdu – žiadny Ostrov neexistuje, a tí, ktorí naň odchádzajú, nachádzajú namiesto zasľúbeného raja smrť. Keďže na Ostrov bola vybraná Lincolnova priateľka Jordan, pokúsia sa spoločne o útek, pričom sa rýchlo dozvedajú zvyšok pravdy – obaja sú len klonmi svojich zámožných originálov, ktorým v prípade potreby slúžia ako sklad náhradných dielov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Michaela Baya netreba zvlášť predstavovať. Niekdajší režisér videoklipov v roku 1995 natočil Bad Boys, a razom sa stal úspešným filmovým režisérom. Pokračoval Skalou (The Rock, 1996), Armageddonom (1998), Pearl Harbor (2001), a napokon vrátil na filmové plátno Bad Boys 2 (2003). Päť filmov a päť hitov, pričom všetky natočil v produkcii Jerryho Bruckheimera. Ostrov je prvým filmom, ktorý natočil bez Bruckheimera, a pravdepodobne to bola chyba, pretože Ostrov, najmä vinou zle vedeného marketingu, v USA nepekne prepadol (odhadovaný rozpočet bol 126 mil. dolárov, pričom tržby z amerických kín doteraz dosiahli necelých 36 mil. dolárov). A je celkom zrejmé, že s marketingom Bruckheimer nikdy problém nemal.

SkryťVypnúť reklamu

Pritom nejde o zlý film, celkom určite je lepší ako napríklad Bad Boys 2. (samozrejme, ak ste členom filmového klubu a americké blockbustery vás absolútne nezaujímajú, je pre vás úplne nezmyselné uvažovať v spojení s menom Bay v intenciách hodnotenia „dobrý-zlý“). Klonovanie a využívanie kmeňových buniek je v súčasnosti veľmi aktuálna téma (a pravdepodobne ešte dlho bude). Pre Baya je to samozrejme iba odrazový mostík k množstvu náháňačiek a explózií, ale vlastne to je to, čo od neho očakávame – nadupanú akciu. Preto napríklad prvá takmer hodina filmu, odohrávajúcich sa v zariadení, kde Lincoln a Jordan žijú, môže pripadať ako príliš dlhá expozícia. Ak čítate túto recenziu (ale predpokladám, že ak ste čo i len trochu o filme Ostrov počuli, nie je to pre vás nová informácia), tak už viete, že ľudia v zariadení sú klonmi. Ja som to vedel tiež. Lenže Lincoln a Jordan to netušia, a tak ako divák máte hneď na začiatku skoro hodinku náskok pred hrdinami, a hoci to je pekne natočené, v podstate ide len o to, aby pravdu o sebe odhalili aj oni. Vo chvíli úteku začína skutočná zábava, pretože Lincoln a Jordan musia unikať pred žoldniermi, najatými Merrickom na ich likvidáciu. A napríklad vynikajúcu automobilovú naháňačku si skutočne užijete.

SkryťVypnúť reklamu

Po neúspechu filmu stihli producenti obviniť aj hlavných predstaviteľov, že sú zaň zodpovední, čo je hlúposť. Ewan McGregor a Scarlett Johanssonovú sú obaja veľmi dobrí herci, a svoj part v akčnom veľkofilme, v ktorom sú fyzické dispozície častokrát dôležitejšie ako herecké umenie, zvládajú veľmi dobre. Sean Bean veľmi usilovne pracuje na označení „najobsadzovanješí záporák“, a podobne ako vo Vysokej hre patriotov (Patriot Games, 1992), Zlatom oku (Golden Eye, 1995), Nepovedz ani slovo (Don´t Say A Word, 2001), či nedávno v Honbe za pokladom Templárov (National Treasure, 2004) odvádza veľmi dobrú prácu

SkryťVypnúť reklamu

Ostrov nie je Bayov najlepší film (osobne sa neviem celkom rozhodnúť medzi prvými Bad Boys a Skalou), ale bol robený ako popkornová zábava, a na tomto poli účinkuje veľmi dobre (najmä druhá polovica) a nadštandardne, takže v tomto prípade je jeho komerčný prepad trochu nezaslúžený. 

Hodnotenie: ●●●○○

Miro Kačmár

Miro Kačmár

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád filmy, knihy a hudbu. O filmoch občas niečo zosmolím. Zoznam autorových rubrík:  Recenzie filmovFilmové všeličoOff TopicSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu