Recenzia filmu: Robin Hood (2010)

Legenda o Robinovi Hoodovi je jeden z najčastejšie zobrazovaných príbehov vo filmovom a televíznom umení. Predposledný film - Robin Hood: Kráľ zbojníkov - režiséra Kevina Reynoldsa s Kevinom Costnerom v hlavnej úlohe bol v roku 1991 obrovským úspechom a získal si ohromnú, a dodnes trvajúcu popularitu. Aj preto už takmer dvadsať rokov žiadna nová verzia nevznikla. A za normálnych okolností by správa o príprave novej verzie znela aj napriek mnohoročnému odstupu pomerne prekvapujúco.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)
Režisér Ridley Scott a herci Russell Crowe a Cate Blanchett
Režisér Ridley Scott a herci Russell Crowe a Cate Blanchett (zdroj: www.moviepicturedb.com)

Keď sa však taká správa v roku 2008 naozaj objavila, vzbudila naopak veľký záujem. Dôvodom boli mená režiséra Ridleyho Scotta a herca Russella Crowea a ich vzájomné spojenie, ktoré dosiaľ vždy viedlo k vzniku prinajhoršom nadpriemerného filmu - filmy Gladiátor (2000), Dobrý ročník (2006), Americký gangster (2007) a Pavučina lží (2008) sú silnou sériou. Záujem však z veľkej časti vyvolal aj pôvodný scenár dvojice Ethan Reiff a Cyrus Voris, ktorý sa pod názvom Nottingham pozeral na legendu úplne iným pohľadom. Hlavným hrdinom - kladným - mal byť šerif z Nottinghamu, a Robin Hood bol ten zlý. Russell Crowe bol obsadený ako šerif z Nottinghamu. Scenár sa však nepáčil Ridleymu Scottovi, a tak najal skúseného Briana Helgelanda (L.A. Utajené skutočnosti, 1997), aby ho prepísal. Po jeho zmenách robil úpravy ešte aj anglický autor divadelných hier Paul Webb. Názov sa zmenil na Robin Hood, a správa, že namiesto nového pohľadu sa natáča klasický príbeh, už aj napriek účasti Scotta a Crowea, spôsobila určité sklamanie. Naviac, scenár sa finálnej podoby dostával dokonca ešte aj počas samotného natáčiania, keď úpravy robil Tom Stoppard (Zamilovaný Shakespeare, 1999).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nasledujúca pasáž je náčrtom deja, a preto ak ste ako ja a chcete vedieť čo najmenej, preskočte nasledujúcu pasáž:

Robin Hood je na začiatku je iba lučištník Robin Longstride, ktorý sa spoločne s celou armádou kráľa Richarda Levie srdce vracia z jeho križiackej výpravy. Anglicko v jeho neprítomnosti spravuje jeho brat Ján, a Anglicko je obrovskými vojnovými výdajmi vyžmýkané a schudobnené.

Na Anglicko má naviac zálusk francúzsky kráľ Filip, ktorý chce s pomocou anglického spojenca Godfreya (Mark Strong) rozdúchať nenávisť šľachty a poddaných voči kráľovi, a získať tak cennú výhodu rozdrobenosti nepriateľa. Zároveň si uvedomuje, že jednoduchším nepriateľom bude Anglicko na čele neskúseného Jána, než v područí kráľa Richarda. Na ceste domov preto chcú malý kráľovský sprievod prepadnúť a kráľa zabiť. Krátko predtým však kráľ Richard zomiera pri plienení francúzskeho územia, a sprievod má za úlohu iba doručiť kráľovskú korunu do Londýna. Tu sa do dejín náhodou primieša Robin Longstride spolu so svojim druhmi, a v prezleční za Godfreyom zavraždených rytierov sa vracia do Londýna a odovzdáva Richardovu korunu. Ján sa stáva kráľom.

SkryťVypnúť reklamu

Robin jednému s umierajúcich rytierov vo franzúzskom lese - sirovi Robertovi Loxleymu - sľúbi, že vráti jeho meč jeho otcovi. Keď tak Robin urobí, pojme ho Robertov otec - sir Walter (Max von Sydow) - za účelom ochrany majetku pred konfiškáciou za svojho syna, a Robin sa stretáva aj so ženou sira Roberta - lady Marion (Cate Blanchett). Robin sa snaží ochrániť zúbožený majetok, a po dohode s miestnym páterom Tuckom (Mark Addy) prvýkrát lúpi s Malým Johnom a Willom Scarlettom v sherwoodskom lese - výraz „hood", ktorý v dobovej angličtine znamenal les, dal novému hrdinovi meno - Robin Hood. Jeho legenda však naplno ožije až po ďalšich dramatickým udalostiach zobrazených vo filme.

SkryťVypnúť reklamu

*****

Napriek tomu, že z pôvodného scenára nezostalo pravdepodobne nič, podarilo sa Brianovi Helgelandovi príbeh transformovať tak, že stále predstavuje nový pohľad na legendu Robina Hooda. A to práve tým, že nezobrazuje legendu, ale jej vznik - kvázi historický príbeh, ktorý mohol viesť k vzniku legendy. „Kvázi" samozrejme preto, lebo o Robinovi Hoodovi sa z historickým prameňov nevie takmer nič, a je pravdpodobné, že slávny zbojník menom Robin Hood vôbec neexistoval. Jeho snaha ukotviť ho v historických súvislostiach môže teda niekomu pripadať scestná, či nešťastná. Mne sa zdala zaujímavá.

Jeden z najznámejších filmových kritikov Roger Ebert filmom veľmi nadšený nebol. Dal mu dve hviezdičky zo štyroch, a označil ho za „dobre urobený násilný akčný thriller" . Dôvod, prečo sa mu film nepáčil naznačil už v úvode svojej recenzie, kde napísal:

SkryťVypnúť reklamu

„Trošku po troške, titul za titulom, je nevinnosť a radosť odčerpávaná z filmov. Na čo myslíte, keď počujete meno Robin Hood? Ja myslím na Errola Flynna, Seana Conneryho a postavičku Walta Disneyho...Vidím šviháckeho chvastúňa."

Pre moju generáciu znamená Robin Hood predovšetkým romantického hrdinu v podaní Kevina Costnera, prípadne mystického televízneho Robina Hooda s tvárou Michaela Praeda (z anglického seriálu Robin Hood z polovice 80.- tych rokov, ktorý sa u nás vysielal, keď som bol chlapec), ale to mi absolútne nebránilo plne akceptovať zemitého a drsného Robina Hooda v podaní Russella Crowea. Podobne ako som uvítal vyňatie antických bohov z filmovej Tróje (2004), či ako sa mi páčilo vysvetlenie vzniku legendy v prípade slovenského zbojníka Jánošíka vo filme Agniezsky a Kasie Hollandových Jánošík - pravdivá história (hoci celkovo ma film veľmi nezaujal).

Aj keď je príbeh očistený od známych mýtov, i Ebertom zmieňovanej nevinnosti, k idealizácii hrdinu stále dochádza - z Robina Hooda je vodca hnutia za spravodlivosť, rovnosť a slobodu, s po otcovi zdedeným návrhom listiny práv a slobôd.

Násilie vo filme je. Ale je to násilie zváštne sterilné, pretože v záujme nižšej vekovej prístupnosti (film sa v Amerike premieta s prístupnosťou PG-13, čo je „od trinásť rokov v doprovode rodičov") v ňom neuvidíte takmer žiadnu krv. Nelietajú tu vzduchom hlavy a vnútornosti. V porovnaní s napríklad Statočným srdcom, či Apocalyptom je Robin Hood v zobrazovaní násilia rozprávkou.

Hlavnou devízou hereckého obsadenia je samozrejme Russell Crowe. Je jedným z najlepších hercov súčasnosti, a Ridley Scott o ňom kedysi povedal, že je jedným z posledných skutočných chlapov v Hollywoode. A Crowe prepožičiava postave Robina Hooda všetkú tú chlapskú silu a charizmu, ktorej je nositeľom. Okrem neho sa vo filme objavuje aj množstvo ďalších výborných hercov, ktorí všetci odvádzajú veľmi solídnu prácu - Cate Blanchett v úlohe nezvyčajne drsnej lady Marion, Max von Sydow ako otcovský sir Walter Loxley, Danny Huston ako kráľ Richard Levie srdce, ktorý žije už v tieni vlastnej legendy, William Hurt ako skúsený kráľovský radca Williama Marshall, a v neposlednom rade výborný Mark Strong (Pavučina lží, Sherlock Holmes) ako hlavný zloduch Godfrey.

Ridley Scott už v Gladiátorovi i Kráľovstve nebeskom dokázal, že dobrodružno-historické snímky, pre ktoré sú davové a bojové scény príznačné, dokáže natočiť veľmi pútavo a vizuálne zaujímavo, hoci prívlastok historický je tam hlavne preto, že sa v histórii odohrávajú, než že históriu zobrazujú. Vo vykonštruovanej „pravdivej histórii" o Robinovi Hoodovi je to tak opäť. Ide o to, či jej dáte prednosť pred romantickou legendou.

Hodnotenie: ●●●○○

Miro Kačmár

Miro Kačmár

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád filmy, knihy a hudbu. O filmoch občas niečo zosmolím. Zoznam autorových rubrík:  Recenzie filmovFilmové všeličoOff TopicSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,085 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu