Jar je už pár dní medzi nami a aj samotná príroda sa začína zobúdzať.Tento blog či fotoblog by som rád venoval práve jej – jej veličenstvu prírode, ktorá nás obklopuje a mnohým z nás prináša nie len krasotu pre oko, ale i pohladenie pre dušu.A samotný mesiac apríl je mesiacom lesov ktorým taktiež venujem týchto pár riadkov aj pár fotiek.Stromy už pomaličky naberajú nie len na sile ale aj na zelenom šate.Drobné púčiky listov sú už nachystané aby zažiarili sviežo zelenou farbou a dotvorili tak kontrast v krajine.Túto premenu sledujem každý rok zblízka a aj tentokrát sa vydávam na potulky zobúdzajucou sa prírodou v okolí Banskej Bystrice.Vyberám sa do oblastí hore uvedených ktoré by som rád priblížil aj tým z vás ktorí sa sem možno len chystáte.
Dolný Harmanec - vodný žľab Rakytovo či vyhliadka Kotelnica.
Obec Dolný Harmanec sa nachádza len kúsok od Banskej Bystrice smerom do ďalšieho krásneho kúta - do Turca.Delí ich len horský prechod Šturec.Samotná obec je usadená ako keby v kaňone obklopená lesmi a vypínajúcimi sa skalami.Turistom ponúka naozaj široké možnosti a ukrýva veľa krás ku ktorým sa možno vybrať.Zo srdca obce sa dá vydať tajomnými Kremnickými vrchmi či Bystrickou dolinou ktorá končí na úpätí stúpania na Kráľovú studňu vo Veľkej Fatre.Harmanecká jaskyňa,prírodná rezervácia Harmanecká tisina,dolina Tufná s ďalšími dvoma prírodnými rezerváciami neprístupných jaskýň Dolnou a Hornou Tufnou,v ktorých sa našli kosti pravekých zvierat - naozaj veľmi pestrý kút našej domoviny.
Ja sa ale v posledný marcový víkend vyberám do doliny Rakytovo a na vyhliadku Kotelnica nad Dolným Harmancom.Z obce to mám všetko pekne po ceste a tak cestička ubieha plynulo.Príroda je ešte zraniteľná a veľmi poteší flóra ktorá sa kde tu už derie zo zeme von a začína skrášľovať prírodu v doline Rakytovo, kde sa nachádza práve aj jediný funkčný žľab v Európe na splavovanie dreva.Dĺžka žľabu je takmer 2,5km a v roku 2000 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Celá konštrukcia vodného žľabu je z dreva – zo smreka a jedle, bez použitia kovového materiálu.Bol vybudovaný na Rakytovskom potoku,pravdepodobne už v 19. storočí a slúžil na splavovanie dreva z hôr.Mňa veľmi teší že je v dobrej kondícii aj vďaka pracovníkom mestských lesov BB.Otvorenie plavebnej sezónny na tomto žľabe už čoskoro- sobotu 23. apríla 2016 od 9:30 hod.









Od vodného žľabu v dolinke Rakytovo pokračujem cez tiesňavu ktorá je tiež súčasťou náučného chodníka aby som na konci vystúpil lesom k jaskyni ktorá nesie meno významného lesohospodára Jozefa Dekreta Matejovie ktorý sa zaslúžil o obnovenie lesov,ktoré boli vystavené drancovaniu zo strany drevorubačov a potreby hút.Jeho zásluhou sa na Slovensku začalo s výsevom v lesoch – umelým zalesňovaním, spúšťaním dreva rigolmi z ťažšie prístupných porastov do oblastí s nedostatkom dreva. V ťažbe dreva na Horehroní zaviedol pílu namiesto sekier a založil prvé lesné škôlky v Uhorsku. Prírodný les bol pre Jozefa Dekreta Matejovie posvätným miestom na zemi a pred vstupom do lesa snímal svoj klobúk z hlavy.Výstup k jaskyni zaberie cca 7 minút a bralo ktoré je súčasťou jaskyne slúži lezcom ktorí sem chodia pravidelne testovať svoje zručnosti. Dekretovu jaskyňu tvorí len jedna temer 50 m dlhá chodba. Jej najzaujímavejšou časťou je priestranná sieň s dĺžkou 30, šírkou 18 a výškou 8 metrov. Táto sieň bývala v dávnych dobách domovom jaskynného medveďa, čo dokazujú nálezy kostí.





Harmanecká jaskyňa sa nachádza oproti jaskyni JDM len o čosi vyššie.Samotný výstup príjemnými serpentínami trvá cca 45 minút od parkoviska pri reštaurácií Čierna ovca.V tomto období je ale jaskyňa neprístupná.Svoje brány otvori až od polovice mája.Pri jaskyni sa nachádzajú aj dve vyhliadky na okolie.Jedna vyššie a druhá nižšie.Vyhliadka Kotelnica 820 m.n.m. ponúka krásy Veľkej Fatry,Starohorských vrchov či pohľad na vzdialenú Poľanu.Cestičku na vrchol spríjemňujú aj samotné tisy ktoré sa tu vyskytujú a jeden z nich stojí aj pred samotnou Harmaneckou jaskyňou.Pri jaskyni sa veľmi nezdržujem kedže je jednak zatvorená a môj cieľový bod je ešte o niečo vyššie.Na vrchol brala s peknou panorámou je to ešte zhruba 20 minút stúpania a výhľad z vrcholovej lavice kde sa človek zadíva do diaľav je krásny.V lese sa rozpúšťajú posledné snehové políčka a ja pozorujem ako vietor rozhojdáva konáre stromov aby začali hrať tú svoju melódiu.Pekná chvíľka.Jeden zo svojich voľnych dní ukončujem v Čiernej ovci aby som ochutnal halušky za 5,50€ a porciu ako z telenovely.







Horné Pršany - Kremenná jaskyňa
Prvú aprílovú sobotu sa vydávam na neďaleké Horné Pršany.Je to obec nad Banskou Bystricou vsadená do Kremnických hôr.Pri obci je ojedinelá jaskyňa so stenami, vyplnená pestrými odrodami kremeňa - prírodná pamiatka s názvom Kremenia.A práve za jej tajomstvom sa vydávam aj ja.Náučný chodník ktorý vedie ku Kremennej jaskyni začína pri konečnej zastávke MHD na Horných Pršanoch.Postupne sa na ňom môžme dozvedieť informácie o samotnej obci Horné Pršany.Druha tabuľa oboznamuje o zaujímavostiach a turistických trasách v okolí.Tretia z náučných tabúľ nám prezradí čo to o miestnej flóre a faune.No a posledná štvrtá tabuľa nám povie niečo o samotnej prírodnej pamiatke Kremenia.Prvá zmienka o obci Horné Pršany pochádza ešte z roku 1407.Bola to prevažne uhliarska osada,kde sa ľudia živili chovom dobytka,poľnohospodárstvom,uhliarstvom a s tým spojeným drevorubačstvom.A názov Pršany vraj dostali podľa toho že tam často pršievalo.Okrem samotnej Kremennej jaskyne určite stojí za pozornosť aj studnička v lokalite zvanej Klin.V trachytovej skale obrastenej machom je totiž vyrytý text písaný údajne v runovom písme. Tieto texty objavil v 19. storočí kremnický múzejník Pavol Kriško na Velestúre.Flóra a fauna je tu taktiež naozaj veľmi bohata.Na tomto území sa nachádzajú aj ďalšie z jaskýň ako Horná Kremenia,Chalcedónová jaskyňa a Opálová jaskyňa,ktoré som ale ja nenavštívil.Ku tej známejšej Kremennej jaskyni to z Horných Pršian trvá necelú polhodinu.

















UĽANKA - OBLASŤ PANCIEROVO
Prvú aprílovú nedeľu sa vyberám do obce Uľanka na skok od Banskej Bystrice aby som sa pokochal krásnym prírodným výtvorom v oblasti zvanej Pancierovo.Nachádza sa tu vzácny biotop penovcových jazierok ktoré majú kaskádovitý charakter.Výver podzemnej vody povyše jazierok ich neustále napĺňa životodárnou vodou.Poďte sa so mnou pozrieť k tejto nádhere:-)



















Zdar lesu a všetkému čo je jeho súčasťou.
Peknú jar a veľla krásnych momentov v prírode prajem všetkým:-)