Ako pozastaviť živnosť?

Chcete dočasne pozastaviť svoju živnosť? V článku sa dočítate, ako môžete živnosť pozastaviť, ale aj ako následne obnoviť živnostenské oprávnenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dôvodov na pozastavenie živnosti je veľa. Môže sa jednať o dlhodobé vycestovanie do zahraničia, získanie dobre platenej práce a pod. V takomto prípade môže byť pozastavenie živnosti tou najlepšou voľbou a tak si prečítajte, ako na to.

Na základe zákona máte možnosť pozastaviť prevádzkovanie živnosti. Ak sa tak rozhodnete, je potrebné to ohlásiť vášmu živnostenskému úradu. Od dňa, kedy bude úradu doručené oznámenie, prípadne od neskoršieho dátumu, ktorý bude uvedený v oznámení, vám bude živnosť pozastavená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako dlho je možné mať pozastavenú živnosť?

Živnosť je možné pozastaviť od 6 mesiacov až na 3 roky.

Ako pozastaviť živnosť?

Pozastavenie živnosti je potrebné oznámiť na živnostenskom úrade, a to pomocou tlačiva “Oznámenie o pozastavení prevádzkovania živnosti“. Potrebné je zaplatiť poplatok 4 EUR, a to vo forme kolkov.

Na úrad nemusíte ísť osobne. Stačí vyplniť žiadosť a spolu s kolkami v hodnote 4 EUR môžete poslať žiadosť o pozastavenie aj poštou, zaslaním na živnostenský úrad. Lepšie je, ak odošlete tlačivo doporučene.

Na živnostenský úrad môžete doručiť oznámenie osobne, ale aj prostredníctvom splnomocnenej osoby. Na to je potrebné vypísať splnomocnenie, na ktorom podpis nemusí byť overený. Na splnomocnenie je potrebné uviesť vaše údaje: meno, priezvisko, dátum narodenia, číslo OP, trvalé bydlisko a rovnaké údaje osoby, ktorú splnomocňujete na odovzdanie oznámenia. Potrebné je taktiež uviesť, že osobu splnomocňujete na podanie oznámenia o pozastavení živnosti a takisto na všetky potrebné úkony súvisiace s pozastavením prevádzkovania živnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Je možné pozastaviť len niektorú živnosť?

Áno, ak máte viacero živností, je možné pozastaviť buď všetky živnosti alebo len niektoré.

Je možné predĺžiť pozastavenie živnosti?

Áno, je to možné. Ak dáte žiadosť o predĺženie, opäť musíte zaplatiť poplatok v hodnote 4 EUR v kolkoch.

Potvrdenie o pozastavení živnosti

Potvrdením o pozastavení živnosti je Oznámenie o pozastavení prevádzkovania živnosti, ktoré potvrdí živnostenský úrad. To, že už máte pozastavenú živnosť si môžete overiť aj v živnostenskom registri na www.zrsr.sk.

A čo ďalej?

To, že si pozastavíte živnosť je potrebné ohlásiť taktiež na daňový úrad, sociálnu a zdravotnú poisťovňu.

Daňovému úradu musíte nahlásiť pozastavenie do 15 dní od dátumu pozastavenia živnosti.

Zdravotnej poisťovni je nutné pozastavenie oznámiť do 8 dní.

SkryťVypnúť reklamu

Do sociálnej poisťovne taktiež do 8 dní.

Obnovenie živnosti

Živnostenské oprávnenie nadobudne opäť platnosť po uplynutí doby, na ktorú bola pozastavená. Je to teda od dátumu, ktorý ste uviedli na oznámení.

zdroj www.sro-start.sk

Michal Kaliak

Michal Kaliak

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dobrý deň, volám sa Michal Kaliak a venujem sa podnikateľskému poradenstvu, chcel by som písať blog ozakladaní spoločností, ich zmene a likvidácii. Viem poskytnúť svojim budúcim čitateľom užitočné rady na témy ako začať podnikať, poprípade ako skončiť svoje podnikanie, ďalej by som chcel písať na témy ako si optimalizovať daňové zaťaženie. a iné Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu