Ako založiť s.r.o.?

Úplný postup založenia spoločnosti s ručením obmedzeným. Aké dokumenty treba vytvoriť, čo všetko treba predtým vedieť a kde sa podávajú žiadosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na Slovensku je možné podnikať viacerými spôsobmi, v prípade právnickych osôb je štatisticky najobľúbenejším spôsobom, založenie spoločnosti s ručením obmedzeným. Voľba tohto typu spoločnosti má množstvo výhod,založenie s.r.o. je však trochu komplikované, preto vám ponúkame zjednodušený prehľad ako pri založení spoločnosti s ručením obmedzeným postupovať.

Voľba názvu a sídla firmy

Názov spoločnosti si môžete zvoliť podľa svojej ľubovôle, treba však dodržiavať zákonné podmienky. Názov musí byť unikátny. To znamená, že v ORSR, nesmie existovať subjekt s rovnakým menom aké ste si zvolili vy. Názov takisto nesmie byť registrovanou ochrannou známkou. Tie si môžete skontrolovať na webe Úradu priemyselného vlastníctva.

Ako sídlo spoločnosti si môžete zvoliť byt, dom alebo aj nebytový priestor. V prípade, že danú nehnuteľnosť nevlastníte však potrebujete súhlas jej majiteľa.
 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Určenie predmetu podnikania

Veľmi dôležitý krok ktorý budúcim podnikateľom často spôsobuje vrásky na čele. Väčšina spoločností s ručením obmedzeným vykonáva činnosti spadajúce pod voľné, viazané alebo remeselné živnosti.
Kam zaradíte svoj predmet podnikania je na vás, pozor si musíte dať ak váš predmet spadá pod viazanú alebo remeselnú živnosť, Vtedy je nutné ustanoviť zodpovedného zástupcu. Ten musí predložiť svoj súhlas s ustanovením do tejto funkcie a taktiež doklady preukazujúce jeho odbornú, prípadne inú, spôsobilosť.
 

Spísanie Spoločenskej zmluvy/Zakladateľskej listiny a príprava ostatných dokumentov

Ak ste jediným vlastníkom spoločnosti s ručením obmedzeným, v tomto bode spisujete Zakladateľskú listinu. Ak má vaša spoločnosť viacero spoločníkov, je nutné spísať Spoločenskú zmluvu.
Ak spol. sro. zakladá jedna fyzická osoba, táto osoba môže byť spoločníkom v maximálne troch spoločnostiach s ručením obmedzeným. Takáto spoločnosť, s jedným vlastníkom, zároveň nemôže byť jediným zakladateľom alebo jediným spoločníkom inej spoločnosti s ručením obmedzeným.
Tiež je potrebné písomne ustanoviť niektorého zo spoločníkov do funkcie konateľa, ustanoviť spoločníkov do dozornej rady (iba v prípade ak spoločnosť dozornú radu má, pretože táto pri sro. nie je povinná) a taktiež určiť správcu vkladov spoločníkov, vložených pred vznikom sro.
Spoločenská zmluva alebo Zakladateľská listina musí v roku 2015 obsahovať údaje podľa § 110 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka
Všetky podpisy na zmluvách resp. listinách musia byť úradne overené.
 

SkryťVypnúť reklamu

Súhlas správcu dane so zápisom spoločnosti do obchodného registra

Získanie súhlasu správcu dane so zápisom do obchodného registra je v prípade viacerých spoločníkov potrebné získať od každého z nich. Spoločnosť s ručením obmedzeným totiž nemôže zakladať osoba s daňovým nedoplatkom či s dlhom na cle.
Súhlas vydáva príslušný miestny daňový úrad na základe písomnej žiadosti.
 

Získanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení

Žiadosť o vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení, musíte podať na príslušnom miestnom okresnom úrade podľa sídla spoločnosti, na odbore živnostenského podnikania. Žiadosť podáva, buď konateľ spoločnosti, všetci spoločníci alebo aj iná osoba, ustanovená spoločníkmi, ktorá má úradne osvedčené splnomocnenie.

SkryťVypnúť reklamu

Splatenie základného imania vkladmi spoločníkov

Základné imanie spoločnosti, teda suma vkladov všetkých spoločníkov, musí byť pre rok 2015 minimálne 5000 €.
V prípade, že má spoločnosť iba jedného vlastníka, musí byť základné imanie splatené v plnej výške. Pokiaľ je spoločníkov viac, minimálna suma vkladu jedného zo spoločníkov je 750 €.
Každý zo spoločníkov musí splatiť svoj vklad vo výške minimálne 30%. Súčet všetkých splatených vkladov (peňažných aj nepeňažných) od každého spoločníka, musí byť min. 50% zo zákonom stanovenej výšky základného imania.
Peňažné vklady je potrebné vložiť na bankový účet, následne je správca vkladov povinný vydať písomné vyhlásenie o splatení vkladov, pričom splatenie imania sa preukazuje výpisom z účtu. Toto písomné prehlásenie treba priložiť k návrhu na zápis do obchodného registra.
 

SkryťVypnúť reklamu

Zápis spoločnosti do obchodného registra

Po splnení predošlých bodov je konečne možné pristúpiť k podaniu návrhu zápisu spoločnosti do obchodného registra. Dôležité je dať si pozor aby ste návrh podali do 90 dní od dátumu založenia spoločnosti.
Návrh môžete podať buď osobne, na registrovom súde v krajskom meste podľa sídla spoločnosti, na živnostenskom úrade alebo elektronicky na portáli www.slovensko.sk
K návrhu je potrebné priložiť aj nasledovné dokumenty:

  • Formulár návrhu na zápis s notársky overenými podpismi všetkých konateľov

  • Zakladateľská listina (jeden spoločník), alebo Spoločenská zmluva (viacero spoločníkov) s notárskym osvedčením podpisov všetkých spoločníkov, v dvoch vyhotoveniach.

  • Živnostenské oprávnenie, poprípade výpis zo živnostenského registra, dve notársky overené kópie

  • Súhlas správcu dane – vyžaduje sa pre každého spoločníka (zakladateľa) zakladajúcej firmy

  • Vyhlásenie správcu vkladu o splatení vkladu, dve vyhotovenia

  • Súhlas vlastníka nehnuteľnosti so zápisom sídla firmy v orsr spolu s listom vlastníctva k nehnuteľnosti, poprípade nájomná zmluva

  • Podpisový vzor konateľa/konateľov, dve vyhotovenia

  • Ak je jediný spoločnik: Vyhlásenie, že spoločník nie je jediným zakladateľom alebo jediným poločníkom vo viac ako dvoch spoločnostiach.

  • Kolky v hodnote 331,50 Eur

Registrový súd následne zapíše novú spoločnosť do ORSR do dvoch dní odo dňa podania návrhu.
 

Registrácia na daň z príjmov na daňovom úrade

Po založení novej spoločnosti máte povinnosť zaregistrovať sa na príslušnom daňovom úrade. Musíte tak urobiť do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom spoločnosť získala oprávnenie na podnikanie 
V náväznosti na registráciu spoločnosti, daňový úrad vydá spoločnosti s.r.o. osvedčenie o registrácií a pridelí desaťmiestne daňové identifikačné číslo, skrátene DIČ.

zdroj. www.sro-start.sk

Michal Kaliak

Michal Kaliak

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dobrý deň, volám sa Michal Kaliak a venujem sa podnikateľskému poradenstvu, chcel by som písať blog ozakladaní spoločností, ich zmene a likvidácii. Viem poskytnúť svojim budúcim čitateľom užitočné rady na témy ako začať podnikať, poprípade ako skončiť svoje podnikanie, ďalej by som chcel písať na témy ako si optimalizovať daňové zaťaženie. a iné Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,074 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu