Dobrovoľný platca DPH, vyplatí sa to?

Pred každého začínajúceho podnikateľa, ktorý si plánuje založiť firmu sa predostiera dôležitá otázka – byť alebo nebyť dobrovoľným platcom DPH? Odpoveď na túto otázku nie je tak jednoduchá a každý si na ňu musí odpovedať sám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako funguje dobrovoľné odvádzanie daní?

Pre lepšie pochopenie a rozhodnutie sa medzi variantov, či platiť alebo neplatiť DPH si daň z pridanej hodnoty trochu v skratke priblížime. DPH je pridaná hodnota v cene, ktorú predajca ponúka zákazníkom. Daň z pridanej hodnoty teda platia zákazníci. Tí ju dajú podnikateľom, ktorí ich musia odovzdať na daňový úrad.

Každý, kto je platcom DPH predáva svoje služby alebo tovary na Slovensku najčastejšie s 20% daňou. Podnikateľ, ktorý nie je platcom DPH ponúka služby a výrobky bez tejto hodnoty.

Ako sme už spomínali, začínajúci podnikatelia, ktorí si založili s.r.o., sa rozhodujú, či platiť alebo neplatiť DPH. Niektorým sa totižto môže platenie dane z pridanej hodnoty vyplatiť a ušetria tak peniaze. Pre väčšinu podnikateľov je to ale nevýhodné. Do ktorej skupiny patríte?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komu sa to vyplatí?

Všeobecne sa dá povedať, že byť platiteľom PDH sa vyplatí najmä firmám a podnikateľom, ktorí nakupujú materiály na konečné výrobky na Slovensku a svoje produkty predávajú za naše hranice bez DPH. V tomto prípade zdaňuje tovar len odberateľ, v niektorých prípadoch ani ten. Podnikateľ teda zarobí, pretože nebude musieť platiť DPH, zato si ju bude môcť odpočítať pri nákupe na Slovensku.

Komu sa to nevyplatí?

Na druhej strane, ak poskytujete svoje produkty koncovým zákazníkom - spotrebiteľom a nie podnikateľom, ktorí ich ďalej predávajú, mali by ste zvážiť, či je výhodné stať sa platcom DPH. Spotrebitelia nemajú možnosť odrátavať si DPH a dosiahnuť tým to, že im štát vráti peniaze. To znamená, že podnikateľ musí vystaviť zákazníkovi faktúru so sumou, do ktorej je prirátaná aj daň z pridanej hodnoty. Platca DPH sa teda cenovo nemôže vyrovnať podnikateľovi, ktorý daň neplatí.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane zas spomínaný podnikateľ, ktorý neplatí DPH, má v porovnaní so svojim konkurentom nevýhodu, pokiaľ si chce do firmy kúpiť povedzme nové auto alebo priestory na kanceláriu. Predajca mu to logicky predá aj s DPH, no tú si on nemôže odrátať. Pokiaľ by však bol platca DPH, mal by tú možnosť.

Ako sami vidíte, výsledok nie je tak jednoznačný. Každý podnikateľ musí sám prehodnotiť pre a proti platenia DPH a zvoliť si cestu, ktorá je preňho najvýhodnejšia. 

 

zdroj. www.sro-start.sk

Michal Kaliak

Michal Kaliak

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dobrý deň, volám sa Michal Kaliak a venujem sa podnikateľskému poradenstvu, chcel by som písať blog ozakladaní spoločností, ich zmene a likvidácii. Viem poskytnúť svojim budúcim čitateľom užitočné rady na témy ako začať podnikať, poprípade ako skončiť svoje podnikanie, ďalej by som chcel písať na témy ako si optimalizovať daňové zaťaženie. a iné Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,074 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu