Zlí ľudia neexistujú - alebo sme zlí všetci?

Mnohí z nás kategorizujú iných ľudí na dobrých a zlých. V jednej slovenskej pesničke sa spieva, že "Ľudia nie sú zlí, len ľudstvo je príšerné" alebo tak nejak - veľmi to vystihuje podstatu problému nášho sveta, teda "dobrých" a "zlých" ľudí. Napriek tomu, že každý človek s otvorenými očami vidí negatívne dôsledky ľudského konania, všade trpia živé tvory (okrem ľudí sú to, pre mnohých prekvapenie, aj ZVIERTÁ, čo cítia bolesť fyzickú a aj psychickú!), príroda je zdevastovaná, každý sám seba zaradí do tej prvej skupiny. Každý sa sťažuje na politikov, ako okrádajú občanov. My, čo sme informovaní o pravdách tohto sveta, vieme, kde sedia skutoční teroristi (Biely Dom vo Washingtone, US Federal Bank...) a preto neznášame Rockeffelerovcov, Rodschildovcov, Morganovcov, Warburgovcov, Bushovcov apod., sme zhrození tým, ako môže niekto kuť a realizovať takéto hrozné plány na skutočné zotročenie už nie len Afriky a Ázie, ale celého sveta vrátane EÚ (aj prostredníctvom Lisabonskej Zmluvy) a Slovenska v nej, si neuvedomujeme, že to sa vlastne deje na každej úrovni - od politikov cez podnikateľov až po jednotlivcov, ktorí si zotročujú napr. manželky. Kde je teda pes zakopaný?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu
(zdroj: http://www.profilek.cz/obrazky-na-profil/zlo-a-dobro.jpg)

Zlí ľudia neexistujú - alebo sme zlí všetci?

Problém celej ľudskej spoločnosti je okrem hlúposti ľudí - oviec zakopaný ešte inde: takmer každý človek, ktorý nadáva na svinstvá, ktoré na ňom a na všetkých ostatných občanoch (a ešte horšie na zvieratách) páchajú mocní tohto sveta, je vo svojej podstate rovnaký, ako mocní tohto sveta, na ktorých nadáva. Stačí sa pozrieť na väčšinu podnikateľov, i tých drobných - skutočne česť výnimkám: sťažujú sa, ako vlády okrádajú a vykorisťujú ľudí, pritom oni sami vykorisťujú svojich zamestnancov. Akýkoľvek krok našej vlády v prospech zamestnancov, čo i len ten najmenší, je okamžite kritizovaný Republikovou úniou zamestnávateľov, ľuďmi z Klubu 500, opozíciou a pod. a je nimi vnímaný ako krok proti zamestnávateľom. Pritom väčšinou sú ich argumenty úplne priezračné - ide im opäť len o zisky pre svoje peňaženky. Takže vážení a milí: zbytočne sa čudujeme, prečo tí mocní sú také hnusné svine a snažia sa zotročiť si svet. Demokracia by mala byť vláda ľudu a ona ňou skutočne aj je - všetci tí politici, bankári, veľkopodnikatelia... sú tiež ĽUDIA z mäsa a kostí, so svojimi potrebami, aj oni chodili v mladosti do školy, aj oni sa zaľúbili, aj oni sa v živote pre niečo trápili, a mnohokrát aj oni chceli zlepšiť svet. Lenže ako všetky ovce - aj oni sa nechali pohltiť svojim primitívnym vedomým egom, zvíťazila u nich chamtivosť, pretože sú psychicky slabí a duchovne nerozvinutí. A preto si chcú ľudí len zotročiť o trošku viac ako „bežný Peter podnikateľ".

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S nasledujúcou vetou zrejme nebudete súhlasiť - i ja som sprvu nesúhlasil, až som nad tým nezačal hlbšie rozmýšľať: ZLÍ ĽUDIA NEEXISTUJÚ - aj tí najväčší darebáci si totiž myslia, že bojujú za dobro - aj názov New World Order (= Nový svetový poriadok) o tom hovorí a nie je to len preto, lebo samozrejme nemôžu otvorene povedať, že nás chcú zotročiť. Je to v podstate zrkadlo nás všetkých - len si spomeňme na "svinstvá, ktoré páchajú mocní na nás" v čase, keď si kupujeme v obchode napríklad mäso či kožuch z líšky - dobre vieme, že zviera má tiež právo na život a bolesť cíti rovnako ako človek. A dobre tiež vieme, že spôsob, akým sú väčšinou chované, je katastrofálny. Kto z nás si vtedy povie, že "nebudem hajzel a nedám si mäsko, ktoré mi tak chutí, lebo to zviera kvôli tomu celý život bolo priviazané na reťazi na malom kúsku miesta, kde nemalo poriadny pohyb, kde nevidelo v živote slnečné svetlo, kde doňho zamestnanci často strkajú, kopú a ktoré potom surovo idú zabiť (šťastie, ak to je elektrickým prúdom, ale často je to oveľa horšie)"? Väčšina aj z vás si vtedy povie, že predsa sme ľudia a máme právo konzumovať iné tvory, na to nám ich boh dal a... blablabla. Oukej, my "normálni a dobrí" tie zvieratá netýrame, ani nekážeme ázijským deťom, aby nám vyrábali klávesnice, topánky, či futbalové lopty za smiešnych 12 dolárov na deň. My si však tie klávesnice kupujeme a tým to podporujeme. A povedať „veď v dnešnej dobe potrebujem počítač" je alibizmus. Tú DOBU TVORÍME MY - OBYČAJNÍ ĽUDIA. Pred 30 rokmi sme ho nemali a nijako nám nechýbal. Nikto nás nenúti kupovať si značkové oblečenie. Nikto nás nenúti kupovať si mobil s 8 megapixlovým foťákom. Ale keď už je na trhu a má ho Fero, Mišo, Zuza, Jana, tak prečo ho nemať aj ja, že? Sme rozmaznaní natoľko, že si nevieme predstaviť život bez nich. Tí mocní robia len presne to isté, čo my „chudáci dole": snažia sa uchopiť si pre seba toho čo najviac. Akurát oni sú aktívni a my pasívni. Oni aktívne pošlú atómovú bombu na Hirošimu a Nagasaki, bežní Amíci si len pasívne kúpia lacné japonské auto. Naši politici aktívne presunú peniaze zo štátneho rozpočtu niekomu do vreciek a umožnia mu na lacno kúpenom pozemku postaviť obchodné centrum, my si len pasívne ideme do toho centra niečo kúpiť. KFC aktívne mučí zvieratá, my to len pasívne ideme zjesť. Akí sme my bežní občania len poctiví a dobrí... A najsilnejšou zbraňou je vždy nízka pultová cena pre konečného spotrebiteľa. Skoro každý sa poteší hocičomu, čo je predávané v akcii. Pritom existujú aj iné možnosti stravovania. No aj ja som ešte všetko nenašiel a preto by som uvítal akékoľvek tipy na obchody so zdravými potravinami, drogériou, fair products a pod.

Skryť Vypnúť reklamu

Tí „zlí" nie sú zlí a my „dobrí" nie sme dobrí. Všetci sme vo svojej podstate rovnakí, rozdiel je len v stupni/úrovni uvedomenia a v sile dopadu rozhodnutia uskutočniť nejaký čin v prospech nášho ega na iných. Všetci totiž myslíme v prvom rade na seba a nemožno sa tomu čudovať - my ľudia sme ešte nedozreli na takú úroveň vedomia, aby bolo bežné, že drvivá väčšina sa vydá cestou sebarozvoja. Je to žiaľ naopak a drvivá väčšina sa vydá cestou materializmu. Kto z nás je ochotný žiť skutočne podľa svojich reálnych potrieb, nie tých vsugerovaných, resp. aj skromne? Podľa vedcov (neviem žiaľ zdroj, rozprával mi o tom jeden známy) pre jedného človeka je pre dosiahnutie absolútnej sebestačnosti potrebných 2 hektáre = 20 000 štvorcových metrov pôdy. Tam by si pestoval zeleninu a ovocie, choval kravu na mäso, mlieko, kožu, bola by tam zásoba kovov pre to, aby si mohol vyrobiť auto, ložisko ropy, pestoval by tam tú vec, čo sa znej robí bavlna :-D atď. Je to samozrejme len rozpočítané štatistikou na jedného človeka - Európana. Amíci so svojím životným štýlom potrebujú 12 hektárov na osobu = 120 000 štvorcových metrov. Afričania potrebujú 800 štvorcových metrov... Priniesla nám technika a vyspelá veda šťastie? Nie, naopak, máme viacej ochorení, stresov, menej voľného času. Aby sme mali všetky veci, musíme tráviť väčšinu života prácou, čo je tiež absurdné. Vo vyspelom kapitalistickom demokratickom svete je to úplne na hlavu: denne sme v práci min 8,5 hodín, 5 zo 7 dní v týždni. Človek predsa nežije preto, aby pracoval, ale pracuje preto, aby žil!

Skryť Vypnúť reklamu

Lenže nikto nás dnes nenúti pracovať na panskom či byť otrokmi. My sami sa zotročujeme, lebo sme ľahko manipulovateľní. Nie len médiami, ale v prvom rade „svojimi potrebami". Kto reálne potrebuje grafickú kartu s 2-jadrovým procesorom so spotrebou rovnakou, ako mal pred 20 rokmi celý počítač? Nikto, ale stále do nás výrobcovia vo forme reklám hustia, aké nové funkcie majú ich výrobky. Podoprené je to hrami, ktoré majú veľké hardvérové nároky. Sú to hlavne tie graficky náročné, kde sa rýchlo mení množstvo parametrov, a to najmä simulátory áut a strieľačky. Ktoré sa predávajú najviacej a ktoré sa hrajú najviacej? Strieľačky. Každý pozná hry Need For Speed, Civilizácia, Command & Conquer, The Sims, ale ešte viacerí hrajú „Kantera". Doma a/alebo cez internet, po sieti, na LAN party. O čo ide v týchto hrách? V autách o preteky, poraziť druhých. To je ešte OK. V Civilizácii a stratégiách všeobecne o dobývanie iných štátov - neosobné zabíjanie a podmaňovanie si. V „Kanterovi" priamo o zabíjanie. Najlepšie sa predávajú tie najkrvavejšie strieľačky, kde vnútornosti lietajú hore dole. A chalanom sa to náramne páči...

Skryť Vypnúť reklamu

Ale zlí ľudia predsa len existujú, nie? Minimálne sadistov, maniakov, úchylákov, pedofilov, vrahov a pod. by sme označili za skutočne zlých, lebo to už je vyslovene zlo! Dobre, tak ale potom je zlých väčšina ľudí tohto sveta. Tvrdiť, že tí mocní sú zlí a my obyčajní ľudia sme dobrí je pokrytectvo. Lebo hodnotíme zase len z našej pozície. Ale koľkí z vás neznášajú horory, pretože sa nechcú stotožniť s tým, že by mali podporovať utrpenie? Veď je to úchylné! Ale väčšina ľudí sa rada díva na horory a akčné filmy plné vrážd, intríg, znásilnení, boja, utrpenia. Hnusného odporného utrpenia, kde niekoho zaživa dorežú a dosekajú. Keby to tak nebolo, filmy ako Hostel, Texaský masaker motorovou pílou či Saw by nikdy nevznikli. Ja horory nepozerám. Ale väčšina ľudí áno. Inak by sa tak vehemetne netočili. A to je masové zlo. I detektívky, kde vyšetrujú vraždu, sú založené na zle - na tom, že niekoho zabili. Ale aké je to napínavé, však? Ak by človek neprodukoval zlo, mnohé oblasti hospodárstva by nikdy tak neprosperovali. Ide napr. o filmový priemysel, o herný priemysel a tým aj o počítačový priemysel (zbrojný už ani nerátam). Zlo tohto sveta je hlboko zakorenené v každom z nás, kto rád hrá spomínané hry či sleduje spomínané filmy. Zbytočne si povieme, že to je len vymyslená zábavka, že to nie je naozaj - my sa podvedome programujeme na to, že to považujeme za normálne. Tým to priťahujeme. My sami tvoríme našu realitu!!! pre srandu - Ronald Reagan sa inšpiroval komiksami, keď vymýšľa svoj program obrany USA / útoku na ZSSR prostredníctvom družíc pod názvom Star Wars...

Na druhej strane, usudzujúc, že aj mňa samotného bavia strieľačky, dobyvačné stratégie, ničenie (v takýchto hrách najradšej likvidujem rôzne objekty, autá, budovy, rozstrieľavam stoly a nábytok...), dospievam k poznaniu, že naozaj kúsok toho zla je asi v každom jednom z nás. Potlačovať zlo však v žiadnom prípade nepomôže - je potrebné ho transformovať. Preto by sa dalo povedať, že do istej miery sú hry a filmy propagujúce zlo prospešné - je lepšie, ak si človek túto potrebu uspokojí pred obrazovkou a len virtuálne, ako keby to mal robiť naozaj. Lenže, žiaľ, tento problém má aj „tretiu stranu mince": väčšina ľudí dokáže rozlíšiť medzi „zábavkou" a skutočnosťou, ale stále tu ostáva istá skupina ľudí, ktorí sú natoľko primitívni, že po zhliadnutí nejakej hrôzy sa im to zdá natoľko zaujímavé, že zatúžia si to vyskúšať naozaj. Respektíve oni ani nerozlišujú medzi virtualitou a skutočnosťou a že v skutočnosti je to zlé. No a „štvrtá strana tej istej mince" je v dnešnou vedou ešte stále tak ignorovanom fakte, že ľudský mozog nie je nič iné ako elektronické zariadenie pracujúce so striedavým prúdom v istom rozsahu frekvencií - tým pádom ide o permanentný vysielač. naše myšlienky sú permanentne vysielané do okolia a ostatné živé tvory naše myšlienky chtiac alebo nechtiac zachytávajú. Tomuto javu sa vraví tiež telepatia, ktorá označuje väčšinou cielené vysielanie a prijímanie myšlienok za účelom vedomej vzdialenej komunikácie bez slov, avšak treba si uvedomiť, že bez ohľadu na schopnosti jedinca ovládať túto metódu, každý jeden živý tvor je telepat - i keď len veľmi slabý. No a k čomu tým vediem? Každá aša myšlienka na zlo je zachytená niekým iným. Ak sa my tešíme, že vidíme nášho obľúbeného TV hrdinu dolapiť TV ničomníka - vraha, teroristu ohrozujúceho planétu atď., v podvedomí sa tešíme, že tento ničomník / terorista existuje - hrdina ho potrebuje, lebo bez neho by neexistoval tiež. Do nášho okolia je vyslaná táto myšlienka spokojnosti s existenciou ničomníka, pričom niektorí ľudia (v skutočnosti všetci, ale niekto je viacej na „rovnakej vlne" ako my a teda, v IT reči povedané, kompatibilný s naším prenosovým protokolom, takže len niekoho naša myšlienka aj skutočne ovplyvní) ju zachytia a prostredníctvom podvedomých reakcií mozgu ju aj spracujú ako akýkoľvek iný signál. Keďže mozog sám je na svojej podvedomej / inštinktívnej / pudovej úrovni len akoby počítačom prijímajúcim príkazy, spracovávajúci signály z vedomia bez schopnosti samostatného myslenia / rozhodovania, inštinktívne správanie niektorých takto ovplyvnených ľudí sa mení - aj oni začnú zlo považovať za normálne a robí im radosť. Tým sa vytvára tzv. kolektívne vedomie - jav známy tiež ako davová psychóza. Postupne sa týmto elektromagnetickým myšlienkovým smogom nainfikuje väčšina spoločnosti, až nakoniec celá spoločnosť prijme zlo za vec úplne normálnu ba dokonca žiadanú. Ibaže to všetko nevznikne z toho, že jeden človek by sledoval jeden film. Takmer stále niekto sleduje nejaký takýto film či hrá hru ako GTA či Counter Strike, DOOM alebo Wolfenstein, čím sa stále viac a viac navzájom kolektívne programujeme na akceptáciu a dokonca vyžadovanie zla a utrpenia. Niet preto divu, že slabší jedinci podľahnú tomuto pudu a sami začnú v reálnom svete vykonávať ohavné činy. Ak ich teda chceme súdiť, musíme sa pozrieť na podstatu veci. Odmietať tento fakt s odôvodnením, že veda ešte nedokázala princíp telepatie / prenosu myšlienok na diaľku je tak isto nezodpovedné ako v 15. storočí odmietať existenciu elektrických bleskov ako príčinu požiaru nejakej drevenej budovy počas búrky a pripisovanie tohto javu nadprirodzeným silám hodných výsmechu. Množstvo kedysi nadprirodzených javov sa ukázalo ako prirodzených - skúsili by ste niekomu pred iba 70 rokmi tvrdiť, že telefonovanie je možné aj bez drôtov alebo že človek môže lietať do kozmu... dopadli by ste rovnako ako ja dnes, keď tvrdím, že myšlienky sa prenášajú na diaľku v každom jednom okamihu - tak ako rozhlasové a TV vysielanie, ktoré v týchto dňoch dosahuje galaxie vzdialené od našej planéty 60 svetelných rokov (prvé vysielače začali hlavne v 50-tych rokoch 20-teho storočia.

Porekadlo „Peniaze kazia charakter" má pravdu - bol by som veľmi zvedavý, ako by Alex Jones či niekto z vás - nás, čo kritizujeme vlády, pôsobili na ich mieste. Možno zo začiatku by ste sa nesnažili o svetovládu a globálne zotročenie, ani by ste nepodporovali drogový a farmaceutický priemysel, ani by ste neutajovali pred svetom moderné technológie výroby energie prakticky „z ničoho", iba by ste vykonávali svoj post napríklad premiéra štátu. Ale načo je vlastne potrebná politika, keď by väčšina ľudí v štáte bola vlastne dobrých? Veď ani zákony by netrebalo, ani reformovať sociálny systém, pretože v dobrej spoločnosti normálnych ľudí (akými údajne sme my, chudáci zotročovaní a ovládaní) by automaticky sa niekto zložil na životné potreby tých, ktorí nemajú žiadne peniaze a ten by určite nezaháľal a automaticky by sa chopil nejakej činnosti, aby spoločnosti splatil svoj dlh. Lenže tým pádom by neboli potrebné ani peniaze. A sme u komunizmu. Čiže ako správne povedal Lev Nikolajevič Tolstoj (len parafrázujem, nie presná citácia): „Peniaze sú nástrojom novodobého otrokárstva. Akurát, že peniaze sú neosobné, umožňujú anonymné otroctvo, pretože otrok a otrokár sa navzájom nepoznajú." Ja by som to asi trošku upravil a slovo „peniaze" by som zamenil za „globalizačná korporátna demokracia".

Moje tvrdenie, že každý nadáva na druhého a pritom je taký istý potvrdzuje aj to, že napríklad na Slovensku sa veľa hovorí o byrokracii a premnožení úradníkov. Ale ak sa ruší nejaký úrad, namiesto davu nadšencov vystupujúcich do ulíc a oslavujúcich prepustenie nepotrebných úradníkov všetci prepustení nadávajú na nespravodlivosť a neraz sú tu aj davy bojujúcich za právo človeka na prácu. Ironické, však? No, totiž každý myslí na seba a ak náhodou čosi zvýši, tak aj na druhých. No a s jedlom rastie chuť, takže málokedy niečo zvýši...

Možno na začiatku svojej politickej kariéry by väčšina z tých, ktorí sledujú svetové dianie, bola dobrými politikmi. Ale opäť sa hovorí: „S jedlom rastie chuť" a vedel by o tom rozprávať aj Napoleon, ktorý veľmi bojoval za občianske práva Francúzov a najväčším komplimentom mu vraj bolo oslovenie „občan" - v mene akého občianskeho práva však dobýval svet? I keď to robil „na úrovni" - nepriateľských vojakov si vážil a tým zraneným dával kvalitnú lekársku starostlivosť, nič to nemení na tom, že ich najprv neváhal zabíjať - v mene rozširovania francúzskej slobody aj do iných krajín.

Konečne - Adolf Hitler tiež bojoval za podľa neho dobrú vec. Svoje činy mal riadne podoprené - je neodškriepiteľným faktom, že potrestanie Nemecka ako jediného vinníka prvej svetovej vojny a uvalenie obrovských represálií na Nemecko ostatnými krajinami bolo nespravodlivé. To bola v podstate hlavná myšlienka, ktorou oslovil ľud. Chcel pre Nemcov spravodlivosť - získať späť, čo im bolo ukradnuté. Ale to by predsa bolo málo, nie? Tak tých darebákov trebalo potrestať, a preto si na oplátku teraz Nemecko chcelo podmaniť ich, až nakoniec malo ovládnuť celý svet. A na svete by bola iba jedna = dokonalá rasa. Tá by podľa neho bola vylepšením ľudstva. Nám je jasné, že to je absurdné. Ale Hitler to vedome nepovažoval za niečo zlé, za čo by musel počítať s trestom v prípade, že sa mu to nepodarí. A nebol jediný. Okamžite si získal milióny priaznivcov, pretože aj podľa nich išlo o správnu vec. A podobne ako Hitler nenávidel Židov, pretože v nich videl len samých podvodných obchodníkov, čo určite sčasti bola aj pravda, ale bolo to samozrejme prehnané, tak teraz zvyšok sveta nenávidí Američanov za ich konzumný spôsob života. A prečo ten istý zvyšok sveta ne-nenávidí sám seba za nivočenie prírody a užívanie si výdobytkov modernej civilizácie na úkor chudobných a krajín a na ešte väčší úkor zvierat v každej krajine?

Treba si uvedomiť, že ono to kedysi aj bolo dobré - na začiatku demokracie v Aténach a Sparte boli politikmi naozaj ľudia, ktorí chceli vylepšiť dianie v krajine a spočiatku to bola čestná funkcia. Ale neskôr to začalo byť platené, lebo však ako by sa inak uživili, keďže celé dni riešili otázky všeobecného blaha. Ľudia s rôznymi zameraniami zaoberajúci sa politikou doplnkovo sa stali politikmi zaoberajúcimi sa rôznymi inými vecami okrajovo. A tu vznikol priestor na korupciu. Avšak nie peniaze sú na vine. Peniaze sú fajn. Na vine je len a len samotný človek, ktorý sa nechá skorumpovať. No je skutočne vinný sám? Peniaze sú len nositeľom ocenenia / pocitu dôležitosti.

Celý svet je totiž principiálne skorumpovaný - kto z vás by nebol rád, keby mu policajt nedal pokutu za parkovanie na mieste vyhradenom pre invalidov? A pritom ho vôbec nemusíte podplatiť peniazmi, aby sa jednalo o korupciu! Ak budete na policajta drzý, určite vám naparí pokutu, ale ak sa s ním „dohodnete" na polovičnej sume, ale jemu do vrecka, ide o jasnú korupciu, pretože on mal z toho zisk. Ak však budete milý, dáte najavo, že to ľutujete a ešte povedzme aj pochválite policajta za to, že si dobre koná svoju prácu a vás upozornil na porušenie, vďaka čomu si odteraz dáte lepší pozor, dáte mu tým najavo, že uznávate jeho autoritu a dáte mu pocit dôležitosti, čím on nadobudne uspokojenie/naplnenie svojej emocionálnej potreby, ktorú má každý človek: potrebu užitočnosti. Ak vás pustí bez platenia, nikto to neoznačí za korupciu, pretože očividne z toho nemal finančný zisk. A to je práve pasca! Nemať finančný zisk neznamená nemať zisk!!! AJ DOBRÝ POCIT JE ZISK, pretože predtým ten dobrý pocit nemal a vďaka vám ho získal! Takže ide o korupciu. Aký je v tom v skutočnosti rozdiel? V oboch prípadoch ste vy zostali nepotrestaný štátom, ktorého pravidlo ste porušili. V oboch prípadoch on mal z toho niečo. V prvom prípade to boli vaše peniaze, takže vás to tiež niečo stálo, v druhom prípade to bol pocit naplnenia z dôležitosti jeho práce a vás to tiež niečo stálo - museli ste prijať rolu podriadeného, museli ste ukázať jeho prevahu. Tú energiu dôležitosti, ako som to nazval, si v skutočnosti zobral od vás - nepribudla odniekiaľ z vesmíru, pretože vy ste sa museli znížiť a vy ste museli niečo povedať v tom zmysle, že ako si vážite jeho všímavosti a oddanosť dodržiavaniu poriadku alebo čo konkrétne. Aby ste jeho povýšili, seba ste museli ponížiť. Pre úplnosť tu však treba dodať, že v skutočnosti naozaj môže tá „energia dôležitosti" prísť akoby odnikiaľ, „z vesmíru": ak totiž aj seba dokážete v očiach policajta udržať na úrovni, uvidí, že ste niekto, ale zároveň sa klaniate pred jeho autoritou, bude to preňho oveľa väčšia pocta ako keby ste bol nejaký „chudák" a on by vám vyhovel. Bude mať preto o to lepší pocit zo seba samého, čím lepší pocit máte zo seba vy. To je tajomstvo úspešného vyjednávania. Takže, čím vyššia je vaša „energia života", tým viacej z toho on získa, pritom vy nemusíte stratiť nič, naopak, tým, že sa vám podarí ho obmäkčiť, získavate aj vy. Konečne niečo pozitívne, hehe.

A že parkovať na mieste pre invalidov je len malé zlo? Skúste to vysvetliť tomu invalidovi, ktorý kvôli vám musí zaparkovať oveľa ďalej a kus ísť o barlách. Iste, je rozdiel niečo spraviť nevedome a rozdiel spraviť to z nedbanlivosti a ešte väčší spraviť to vedome či dokonca až úmyselne z akejsi úchylky. Ale každý z tých, čo by to spravili, by toho „horšieho" považovali za zlého a seba samozrejme za dobrého. Ďalším prejavom korupcie je aj to, ak šofér-muž zastaví na prechode krásnej mladej žene, ale staršej pani nie. Pretože kráske chce ukázať svoju mužnosť, no staršia pani je mu ukradnutá, hoci aj jej by mal dať prednosť. Kto to je ten skutočne dobrý človek? Každý hodnotí druhých len voči sebe a seba považuje za toho referenčného = dobrého.

ALE KTO ODSÚDI SVOJE VLASTNÉ ZLO? Aj v jednej celkom múdrej knihe s názvom Biblia je napísané: „Kto ste bez viny, hoďte kameňom." Alebo tiež: „Nesúďte, lebo budete súdení!" To nie je o nejakom náboženstve, to sú ľudové múdrosti!

A potom - ženy obdivujú hrdinov. A hrdinom sa muž zaiste stane, ak bojuje proti niečomu silnému alebo robí niečo nebezpečné, čo sa dá ľahko neprežiť. A to je zas integrovaná vlastnosť mužov - hrať sa na hrdinov. Preto toľko kaskadérov. V kolektíve najväčší frajer medzi chalanmi je ten, kto dokáže ostatných dobre zhodiť. Aj keď len zo srandy. A pre ženy je taký chalan fascinujúci. Nie ten, ktorý je múdry. Ale primitívny silák je ten sexi. Príroda nám ukazuje, že zlo v podstate akoby neodmysliteľne patrilo do našej existencie. Lekári nechcú vyliečiť všetky choroby sveta, lebo by stratili svoju opodstatnenosť. Policajti nechcú skoncovať so zločinom, lebo by stratili svoju opodstatnenosť. Ochranári prírody, pokiaľ len začínajú, chcú naozaj dobre. Ale ako sa stanú príliš zakomponovanými do štruktúry organizácie, keď už za to berú plat a sú v tom už povedzme 10 rokov, je to častokrát zas len politika, a viem si predstaviť ich sklamanie, keby sa im podarilo všetky zlé firmy zatvoriť, pretože by zrazu stratili prácu a niektorí by sa len ťažko včleňovali späť do spoločnosti na trh práce. Samozrejme, v dnešnom svete sa ľudia diferencujú a každý má predsa svoje vlastné miesto v celosvetovom dianí, ale ide o to, že celý systém sa vlastne podporuje sám. Sme jeho súčasťou, hoci si to neuvedomujeme. Je to Matrix.

Pokúsim sa vempatírovať (páči sa mi tento nespisovný výraz :-D) do myslenia najprv slovenského a potom amerického politika:

„Prečo by som nemohol uprednostniť svojho kamaráta, keď predsa viem, že môj kamarát si dotáciu z Eurofondu zaslúži najmenej tak isto ako hocikto iný? A keď navyše ja som predsa ten dobrý politik, ktorý má v záujme verejné blaho a nie iba vlastnú peňaženku, tak je jasné, že aj tí, ktorých označujem za mojich kamarátov, sú aspoň podobní mne, teda dobrí, a preto si zaslúžia nejakú podporu zo strany štátu oveľa viac ako všetci tí chamtivci naokolo. A veď ak chcem robiť verejné blaho, tak som dobrý - a ako dobrý človek si aj ja niečo zaslúžim nie? A čo keď zákony mi to neumožňujú získať legálne? Tak som nútený urobiť podvod. Ale ja som predsa dobrý, takže to nevadí. A musím sa nejako odvďačiť aj tým, ktorí sponzorovali moju kampaň, vďaka čomu som sa dostal na toto miesto, teda musím im niečo prihodiť. A aká by to bola vďaka, keby som ich nijako neuprednostnil pred ostatnými? Ale môžem to verejne povedať? Veď každý by ma za to odsúdil a išiel by som možno aj sedieť - takže to musím nejako ututlať. Ale to len pre tento prípad, inak neplánujem robiť žiadne podvody. Ale aj Fero, môj bývalý spolužiak z výšky bol fakt fajn chalan, skutočne chlap ako sa patrí, a keď vidím, ako mu zákony komplikujú podnikanie, tak mu musím nejako pomôcť. Tak skúsim zmeniť zákon v jeho prospech. A vlastne to prospeje aj iným v budúcnosti. Takže sa len potvrdzuje, že ja som naozaj dobrý politik. A hoci viem, že poslanecká imunita je blbosť, mne vyhovuje, že môžem robiť akékoľvek priestupky a prejde mi to, tak prečo by som proti tomu bojoval? Veď všelijakí darebáci predo mnou to roky využívali a ja, čo som konečne ten správny politik, sám sebe uškodím? Komu to pomôže, že budem platiť pokuty, veď aj tak mám veľký plat, tak to väčší význam by malo mi znížiť plat. Ale prečo, keď ja si tie peniaze zaslúžim? Dobre, už som pomohol všetkým dobrým kamarátom, takže už mi pôjde len o verejné blaho. Ale keď som už pomohol toľkým ľuďom, že oni sú nakoniec bohatší než ja, je to spravodlivé? Veď ja som z nich najlepší, lebo ja som si dal tú námahu, aby som im to všetko vybavil, a kto ma za to pochváli, kto ma za to odmení? Tak sa musím sám. Ale oficiálnou cestou to nejde. Tak to zase musím podvodom. Ejj, do kelu, ono sa to prevalilo, a môžu ma stadeto zosadiť a potom už nebudem môcť byť prospešným pre druhých, príde sem namiesto mňa nejaký darebák, čo myslí len na seba a svoju bandu. To nemôžem dopustiť, mám spoločenskú zodpovednosť voči tým, čo ma volili, preto sa tu v ich záujme musím udržať čo najdlhšie. Veď je to pre ich dobro, len oni tomu nerozumejú, lebo sú to len hlúpe stádo oviec. Takže musím niekoho podplatiť, aby to ututlal. Fajn, to by sme mali, môžem ísť realizovať moje plány rozvoja celého štátu. Ups, ale akosi chýbajú peniaze v štátnej kase. Kde ich vziať? Sme moderná a vyspelá spoločnosť, náš ľud je vo všeobecnosti dobrý, veď inak by som preň toľko toho nerobil, takže musíme to zobrať tým, ktorí nie sú takí dobrí. Skúsime v inom štáte - to sú cudzí, a vlastne oni si ani nezaslúžia byť bohatí, veď načo to už len oni potrebujú? Aj pre nich bude lepšie, keď sa naučia žiť skromne, preto budeme od nich ropu nakupovať lacnejšie. Ale oni blbci nám ju chcú predávať tak draho - veď to je zlodejina! Kto im dal právo pýtať si také veľké prachy za ropu, ktorú ani nevyrobili, ale ju vytvorila príroda sama a oni mali len to šťastie, že sa tam okolo usídlili? Veď tá ropa patrí všetkým, je to dar od Boha! Ale oni ju nedajú a nedajú, len by na nás zarábali. Tak to nie! Musíme si ju vziať, my ju predsa potrebujeme a im je aj tak nanič, veď ani nemajú toľko áut, čo my. My si ju zaslúžime oveľa viac, veď naša krajina urobila toľko vedeckých objavov a zaslúžila sa o taký veľký vedecký pokrok, veď bez nás by ani nevedeli, načo sa tá ropa dá využiť. Vlastne to by nevedeli bez Nemcov, ktorí prví vymysleli spaľovací motor, ale najviac áut sa vyrobí u nás v USA a vďaka nám má ropa veľkú cenu. A im to stále nestačí a ešte by ju chceli zvyšovať. My máme na tú ich ropu morálne právo!!! Tak tam pošleme armádu a zoberieme si násilím to, čo nám patrí. No moment, veď aj zlata a iných nerastných surovín a diamantov tam majú kopa. Načo im to je? A ešte k tomu, naši ľudia tam položili životy, aby sme si vzali len to, čo nám patrí, tak musíme to nejako kompenzovať. A kto by nám to mal zaplatiť? Predsa tí, ktorí to spôsobili. A tí naši sprostí ľudia si neuvedomujú, že všetko to je vlastne pre ich dobro. Veď spôsobenie globálnej krízy ich len preberie z toho bohapustého míňania, všetci si len mysleli, ako je im dobre, a myslia si, že to sa dá navždy takto existovať, že stále budeme mať výkonnejšie autá, väčšie domy, každý bude mať bazén, každá rodina 4 autá, a všetci majú mobily a prenosné počítače - veď to je taká spotreba energie, že až! A planéta je preľudnená, tí primitívni Afričania by stále len sexovali akoby nevedeli, že z toho budú deti a je ich potom 15 detí a všetci hladujú a my aby sme ch živili... No určite, treba ich zredukovať! Ale nemôžeme ich zbombardovať, veď to by tí blbí ochranári ľudských práv, ktorí tiež jazdia na autách a tiež využívajú to, čo sme my a naši praotcovia horko ťažko vydobili pre naše národy, tí by to odsúdili a ešte by nás označili za vojnových zločincov, čo spustili genocídu a ešte k tomu černochov - to by sme boli za rasistov! Tak to musíme inteligentne a ešte ako bonus humánne. Dáme ich sterilizovať. Ale oni tie svine hnusné sa nechcú nechať! Tak to musíme zase urobiť inak - tajne. Ale ako do nich vpašovať sterilizačné látky plošne, aby si to zobralo čo najviac ľudí a dobrovoľne? To je nápad - dáme im vakcíny. Ale proti čomu? Tak musíme niečo vymyslieť. Aká choroba je tam rozšírená? Umiera na to kopa ľudí? Ale mnohí z nich o nej ani nevedia. To je nanič. Musíme tam spustiť nejakú kampaň, aby sa zľakli a dali sa zaočkovať. Lenže ako sa o tom dozvedia, keď nemajú televíziu? Budeme musieť natlačiť kopa letákov a najať ľudí, ktorí budú robiť osvetu - propagandu na vakcíny. Ale to bude stáť strašne veľa prachov - kto to zaplatí? Oni? Už nemajú z čoho po tom, čo splatili svoj morálny dlh voči nám. Počkať. Ak vyriešime problém premnožených ľudí neschopných sa o seba postarať a čakajúcich na podporu aj zo strany európskych štátov, tak vlastne pomôžeme aj európskym štátom, pretože tí ušetria, keďže už nebude treba takej výdatnej humanitárnej pomoci. Tak oni by to mali zaplatiť. Ale ako ich donútiť zaplatiť za zníženie počtu obyvateľov chudobných rozvojových krajín? A čo keby sme aj im dali tú vakcínu, ale s tým, že keďže oni na to majú, musia si ju kúpiť? Ale prečo by si ju kupovali, keď u nich tá choroba nie je? Tak tam musíme spustiť nejakú epidémiu, aby mali dôvod dať sa zaočkovať. Keď už sme spravili toľko dobra pre tento zlý svet, mali by sme z toho aj my niečo mať, nie? Veď kto sa postará o nás? Takže pritvrdíme a nákup vakcín im zakomponujeme ako povinnosť - už novorodenatá sa budú musieť očkovať. Je to fajn biznis, som spokojný so svojou prácou. Som skutočne dobrý politik a vynikajúci človek." Stačí takáto rýchla úvaha na tému DOBRÝ ČLOVEK?

Len tak mimochodom, vedeli ste, že preambula NATO začína textom okopírovaným z Hitlerovho zákona z roku 1938 o vytvorení Protektorátu Čiech a Moravy - o práve Nemcov na České územie? Podobne vo filme Avatar ten generál dôvodil nevyhnutnosť útoku na „tých hajzlov" domorodcov...

Od tohto je už len krôčik k tomu, aby taký človek začal vedome klamať, podvádzať a okrádať všetkých naokolo, pretože podľa vedeckých výskumov stačia 3 mesiace na to, aby človek významne preprogramoval svoj mozog - narastú nové dendrity, nové nervové prepojenia a myslenie sa zmení. Čo potom po 4-ročnom funkčnom období, ktoré pôvodne „dobručký" politik strávi neustálym hádaním sa s ostatnými politikmi, postupným intrigovaním v zmysle predošlého odseku a zapálením sa pre vec natoľko, že stratí prehľad o bežnom živote? Ani sám si to neuvedomí, a preprogramuje sa na „zlého". Najhoršie na tom je, že tým, ako sa mozog preprogramováva, postupne, človek považuje svoju zmenenú osobnosť za svoje pravé ja, neuvedomí si, že už je niekým úplne iným. A tento jav je vidieť v každej jednej činnosti - ja, keďže o tomto jave viem, si to na sebe všímam - a tiež zažívam zmenu myslenia. V poslednej dobe sa venujem sledovaniu správ o manipulovaní sveta a uvedomujem si, že vlastne vo všetkom vidím manipuláciu, byrokraciu, korporácie, politiku... hotová paranoja :-D Ale našťastie pre mňa, ja si to uvedomujem, lebo ja na sebe pracujem a dozvedel som sa práve o týchto veciach možného preprogramovania mozgu človeka, a preto sa tomu môžem vyhnúť.

Aby som bol úprimný, ani ja sám seba nechcem vyhlasovať za naozaj toho dobrého. Nežijem absolútne ekologicky - tiež mám auto so spaľovacím motorom, a hoci som si kvôli nižšej spotrebe = dobrému pocitu kúpil motor dízlový, predsa len víťazí moje ego - túžba jazdiť autom a ekologické cítenie je až na mieste druhom. Tiež odsudzujem ropnú lobby a pritom ich vlastne tiež podporujem. Tiež jem mäso - lebo hoci by som nechcel, zdravý vývin môjho tela je mi prednejší a opäť teda víťazí ego. Hoci sú tvrdenia, že mäso človeku nechýba či dokonca mu vraj až škodí, zatiaľ sú moje skúsenosti opačné a hoci chcem prejsť na bezmäsitú stravu, zistil som, že aspoň u mňa je to proces postupný, pretože moje telo je už státisícmi rokmi evolúcie prispôsobené na konzumáciu mäsa, takže ho musím telu odopierať postupne. A hoci niekto tvrdí, že ak odmalička dieťaťu nedal jesť mäso a nikdy mu nechýbalo, v poriadku - ale každý sme iný a potom - netreba ísť státisíce rokov späť v evolúcii, stačí tých mojich predchádzajúcich 25, po ktorých som mäso normálne jedol a telo si stihlo zvyknúť.

Takže môj záver je nasledovný: darmo sa čudujeme, prečo to tí mocní s nami robia - robí to každý trochu mocnejší s každým trochu slabším tvorom, pretože to je takmer v každom z nás - túžba zvýhodniť seba a svojich blízkych na úkor ostatných. Súhlasím, že elitu treba odstreliť - ale kto ju nahradí? Nová elita... Takže až potom, keď bude kým. Dovtedy platí, že najlepší spôsob boja za lepší svet je začať meniť seba. A to už každý si sám musí nájsť svoju cestu. Pre niekoho je to zen-buddhizmus, pre niekoho Falun gong, Joga, dobrým začiatkom je meditácia, zdravá strava, neponáhľanie sa LEN za materiálnym bohatstvom ale HLAVNE za vnútorným pocitom osobného šťastia s tým, že každý by mal byť, ako je to prirodzené, zameraný v prvom rade na seba a svoje vnútorné pocity - svoju intuíciu. Lebo ak by naozaj ľudia počúvali svoj vnútorný hlas, nikdy by sa nenechali nahovoriť na cigarety a nepodporovali by tak tabakový priemysel, pretože by VEDELI, že je to blbosť. A takisto by sa nikdy nenechali nahovoriť na módu a zmenu oblečenia každý polrok spojenú s vyhodením starých šiat, lebo údajne už ich oblečenie vyšlo z módy, a nikdy by sa nenechali nahovoriť na požieranie nejakej ryby zaživa, lebo by sa VEDELI vcítiť do tej ryby a VEDELI by automaticky, že tá ryba by tak cítila ukrutnú bolesť. Ľudia plne pohrúžení do seba, tí, ktorí objavia aspoň sčasti svoje pravé vnútorné JA by sa nikdy nenechali vohnať do vojny kvôli niekoho záujmom, ani keby oni sami mali z toho profit, pretože by VEDELI, že aj tí druhí ľudia majú také isté právo na život ako oni. Nepotrebovali by žiadnych desatoro božích prikázaní ani žiadne náboženstvo, pretože by VEDELI sami a automaticky, čo je správne a čo nie. Neboli by pažraví a chamtiví, keby vnímali svoju spätosť s prírodou a VEDELI by automaticky, že ich terajší pobyt na zemi je len dočasný a skutočným zmyslom života je nie niečo obrovského spraviť, ale proste si ten život užiť, a pritom sa niečo nové naučiť. VEDELI by, že za týmto istým účelom je tu aj každý iný tvor a že žiadny iný tvor nemá záujem o zničenie ostatných, ale len o naplnenie svojich potrieb - že tiger nechce zabiť antilopu, ale nepozná iný spôsob, ako sa najesť. Taký lev je však natoľko inteligentný, že tomu zvieraťu - koristi spôsobí smrť čo najrýchlejšie a s čo najmenšou bolesťou. Delfín tiež žerie ryby a asi ich pri tom zrovna nešetrí, ale inak je veľmi priateľský. V podstate každé zviera sa správa približne rovnako vrámci svojho druhu. Iba človek dostal slobodnú voľbu - človek má možnosť rozhodnúť sa, či sa premení na krvilačného dravca - beštiu, čo všetko okolo seba len plieni, alebo sa zmení na „anjelské" stvorenie, že ako hovoria ezoterici „sa pretransformuje do vyšších sfér uvedomenia" . Človek - každý jeden má tieto dve voľby.

Náš svet je svetom duality - neustáleho boja dobra a zla, pričom aj zlo je na niečo dobré, pretože zlu vďačíme za náš technologický pokrok. Keby nebola odveká ľudská chamtivosť, túžba po moci, bohatstve, nebolo by armád, nebolo by ani GPS navigačného systému, ktorý máme tak radi, neboli by ani vysielačky, ani mobilné telefóny. Lietadlá síce vymysleli bratia Writovci nie pre armádu, ale pre ľudí, ale až armáda priniesla tryskový pohon. Nemecko/americký von Braun i ruský Koroľov síce nemysleli na zbrane keď vymýšľali rakety, ale ich výskumy boli financované kvôli vidine vlád v možnosti využiť rakety pre nosenie balistických bômb.

A boj proti inému človeku nie je jediné zlo: ak by bola aj na celom svete spravodlivosť a žiadny človek ani zviera by netrpelo vplyvom pôsobenia človeka, nesmieme zabúdať na ďalšiu formu života: hmyz. Aj hmyz má právo obývať nejaký pozemok a človek nemá právo ho odtiaľ nemilosrdne vyhnať či dokonca vykynožiť. Mandelínka zemiaková je škodcom zemiakov. Kto však spotrebuje viac zemiakov - mandelínka, alebo človek? Škorec odzobáva hrozná zasadené človekom, teda ničí človekov majetok. Ale človek zasadil to hrozno na mieste, kde predtým rástla tráva. Teda človek ničí majetok trávy. Dobre, rastliny z toho vynechajme, to je nižšia úroveň bytia než ľudia či zver či aspoň ten hmyz. Ale to isté si povie Američan pri pohľade na Číňana - je to podľa neho nižšia forma života, než on. My vieme, že je to blbosť. Ale kto dal nám právo určovať tú hranicu, čo je ešte dobré a čo už zlé, alebo čo je blbosť? Ako vieme, že nespôsobujeme bolesť stromu, keď ho odpílime? Pritom som počul, že podľa jedného výskumu aj zemiaky pri šúpaní cítia bolesť. Podľa mňa je toto už prehnané a je to absolútna kravina, ale čo ak sa mýlim? Môžem so 100%-nou istotou vyhlásiť, že rastliny necítia bolesť? Nie, nemôžem. Len v to dúfam. Lebo aj keby to tak bolo, neznamená to, že ich tiež prestanem jesť - pretože to by som musel prestať jesť úplne, a to nejde, pokiaľ chcem žiť. Zamyslite sa nad tým niekedy, podľa mňa jednoducho treba žiť tak, aby tých negatív z nášho konania bolo čo najmenej. Vo všetkých ohľadoch. Pretože koniec-koncov, aj my sme len smrteľné a zraniteľné tvory, ktorých jediná výhoda v porovnaní so zvieratami je v schopnosti rozprávať a v možnosti voľby. Teda ak aj viem o tom, že zviera má práva na život, ale ja chcem mäso a koženú bundu, tak ho treba zabiť bezbolestne. Neexistuje jednoznačne dobrý či zlý skutok - jediná jeho hodnota je daná stupňom lásky, s ktorým bol vykonaný.

Sranda je, že ja tiež píšem tento text na klávesnici, ktorá bola vyrobená v Číne. Vlastne som dal tým ľuďom prácu, že? :-D Ale za akých podmienok... to už radšej ani nechcem vedieť... Iróniou je, že proti zlu bojujem jeho vlastnými zbraňami. Ale zas treba povedať, že nie každá klávesnica je vyrobená takto, tak dúfam, že Logitech má fabriky košér.

Najlepšie je podľa mňa začať od seba - ako som aj tu niekde čítal, že najlepší je v prvom rade pasívny boj prostredníctvom zmeny seba samého a potom je až možné aktívne bojovať proti niečomu - potom má človek aj viacej sily, ak si je vedomý svojich schopností - sila myšlienky je totiž naozaj obrovská, človek má omnoho väčšie schopnosti, ako si väčšina ľudí myslí, aj čo do fyzickej stránky (viď kung fu mnísi ovládajúci umenie steel jacket, teda nepriestrelnosť tela), ale hlavne do psychickej a mentálnej. Duchovne vyspelý človek je oveľa bystrejší - ale samozrejme, nemožno sa spoliehať na steel jacket či umenie levitácie, pretože to sa podarí len málokomu a ozbrojencov bude vždy viac. Ale potom taký ozbrojený pochod vysokouvedomelých a energeticky veľmi silných ľudí proti armáde zloženej prevažne z hordy primitívov je úplne o niečom inom. Pretože môžu si tí mocní robiť čo chcú - nikdy sa im nepodarí ovládnuť celý svet do posledného človeka a pokiaľ budeme dostatočne silní sami, silou kolektívneho pozitívneho vedomia sa dá aj najsilnejšie zlo odvrátiť - napríklad taký generál útočiacej armády môže z ničoho nič dostať infarkt...

Výsledkom môjho pôvodne diskusného príspevku a nakoniec úvahy je poznanie, že náš svet je taký komplikovaný, že pochopiť ho v celku je takmer nemožné. Treba sa proste niekedy uskromniť a žiť si svoj život tak, aby sme neboli závislí nie len na druhých, ale hlavne na svojich potrebách, lebo tie väčšinou pramenia len z nízkeho sebapoznania a často sú to len rôzne pripútanosti. Ak sa chceme zbaviť otroctva, musíme sa v prvom rade prebudiť k životu. Lebo život je viac ako len nejaký neustály boj proti konkurencii, proti iným tvorom a nakoniec proti iným ľuďom, ktorých vnímame ako tých najhorších. Život je v skutočnosti jedna parádna hra. Sme tu preto, aby sme sa zabávali, poznávali samých seba, poznávali iných a vnímali tú nádhernú rozmanitosť foriem a prejavov bytia, na hmotnej i nehmotnej úrovni, objavovali svoje skryté schopnosti a tešili sa z toho, že môžeme toto všetko zažiť. Nebojme sa, že nastanú zlé časy. Práve strach je najsilnejšou zbraňou zla - akonáhle nás zlomí strach, stratíme 50% sily. Keď sa naozaj a dlhodobo bojíme, podvedome očakávame to zlé a vlastne si to tak privoláme, pretože mozog a celý človek si priťahuje také podnety, ktoré potvrdzujú jeho momentálne presvedčenie. Pretože sklamať sa v sebe je nepríjemné, takže ak sa niekto bojí niečoho zlého, tak si to vlastne podvedome želá, aby symbolicky povedané mohol povedať, že „Ja som to vravel!". Nechcem básniť o pozitívnom myslení, o tom už bolo povedané veľa, chcem skôr podotknúť, že treba si vychutnávať život, pretože to je jeho zmyslom. Deti sú šťastné, lebo nevedia o ničom zlom. Ja to tiež vnímam na sebe - akonáhle sa dozvedám o tých veciach ktoré sa dejú vo svete, je mi z toho zle. Nevravím, že treba pred tým zatvárať oči, naopak, treba na to upozorňovať a to poriadne nahlas. Ale brať to len ako súčasť svojho života, ktorého zmyslom je niečo iné ako boj proti tomu. Ak to má byť boj, musí to byť súčasťou životnej filozofie, celého prístupu, nie len nejaká aktivita v zmysle megafónov a transparentov. Viem, že mnoho aktivistov to naozaj robí poriadne, že žijú ako prebudení. Ale viem tiež, že mnohí sú len zko ten zlodej, čo kričí, „chyťte zlodeja!". My tvoríme našu realitu. Ako inak by ste potom vysvetlili, že pre niekoho je tá istá planéta Zem rajom a pre iného peklom? Iste, niekto sa narodí v Laose a odmalička musí makať 14 hodín denne za 12 dolárov na deň. Povedať, že že to je jeho karma, a preto je to jeho problém, je sebecké. Ale koľkí z vás si v obchode namiesto lacnej futbalovej lopty kúpi tú drahú? Samozrejme, každý má plno rečí o boji proti superveľmociam a korporáciám, pritom sám nepohne ani prstom. A hoci sú na svete ľudia, ktorí nemajú to šťastie byť takto v kľude ako ja, tak ja viem jedno: Mňa nič do voľby druhých ľudí, pokiaľ sa ma to netýka. Znie to možno kruto, ale ja si uvedomujem, že akákoľvek aj moja snaha v boji proti zlu sa môže zmeniť na kontraproduktívnu, a to veľmi ľahko, pokiaľ sa zameriam iba na boj proti nim a zabudnem na boj proti svojim zlým vlastnostiam. Druhí ľudia nám nastavujú zrkadlo a vlády túto úlohu plnia najlepšie...

Sám som totiž kedysi veľmi chcel bojovať za spravodlivosť, za blaho všetkých, mojím snom aj stále je mať firmu, kde by platili úplne iné pravidlá pre zamestnancov, a ktorá by vyrábala naozaj kvalitné produkty. Ale ja chcem TVORIŤ SVET, KTORÝ BUDE INÝ - LEPŠÍ! Kde pracovná doba bude na úvod 6 hodín denne, 4 dni v týždni, neskôr však ešte menej. Kde záruka na výrobok nebude smiešne 2 roky, ale po celú jeho predpokladanú životnosť, teda napr. na elektroniku min. 5 rokov, radšej však 10. Vždy som chcel super fáro, kopa elektroniky a tak. Aj sa mi to začalo postupne pomaličky dariť (aspoň to s tým fárom mi vyšlo), ale beriem to tak, že pre mňa je fajn mať auto kvôli napĺňaniu iných emocionálnych potrieb ako cestovanie, rýchla jazda, preprava a tak. Nepotrebujem Mercedes či BMW kvôli imidžu. Nehanbím sa nakupovať v sekáči, hoci mám na oblečenie z obchodu. Vážim si každý výrobok, pretože je v ňom niekoho myšlienka, niekoho práca, teda energia. Ak je výrobok použitý niekým iným, znamená to, že už nie je hodný mňa? Aj keby som bol milionárom, nikdy by som si nekúpil značkový oblek za 3000 eur. Napríklad TV skoro vôbec nepozerám a som úplne v spokojný, hoci pred troma rokmi by som sťahovane podmieňoval prípojkou káblovej televízie so slovenskými stanicami. A teraz ich mám na háku... Pochopili ste, čo som tým chcel povedať? Že život sa skladá z detailov a radosť treba vedieť mať aj z maličkosti - aj z toho, že proste dýcham čerstvý vzduch. Je možné, že už čoskoro taký čerstvý vplyvom činností ľudstva nebude. Ale ja žijem v prítomnom okamihu a teraz čerstvý je. Aj o tom je meditácia. Z detailov sa skladajú celky. Pretože každé zrnko piesku je pre vesmír dôležité. Ak do dvojmocnej molekuly kyslíka, látky, ktorú dýchame, pridáte ešte jeden maličký atómik kyslíka, vznikne ozón, ktorý je pre nás jedom.

Avšak, na našej Zemi sa dejú veci, ktoré už prerastajú cez akúkoľvek únosnú mieru tolerancie. No prečo až teraz sa ozývajú hlasy všelijakých ľudí, že Bilderberg Group či Illuminati Group chystá zotročenie sveta apod., keď to už v skutočnosti trvá celú existenciu našej civilizácie a nikdy to ani na chvíľu neprestalo? Odpoveď je jednoduchá: až teraz máme k dispozícii informácie o tom. Až teraz je tu internet, ktorý umožňuje vidieť to svinstvo, kam sa svet dostal. Ale to je len naše zrkadlo! Máme možnosť vidieť ten hnus, ktorý pramení z každého z nás. A možno je to tak dobre. A to najpodstatnejšie, až teraz vidíme, že sa to chystá na nás všetkých, nie len na vzdialenej a zaostalej Ázii či Afrike. Doteraz sme to predsa tiež vedeli aj bez internetu, ale len málokomu to vadilo až tak, že by distribuoval dokumentárne filmy o dianí v Číne...

Možno bude fajn, ak vypukne nejaká tretia svetová vojna, kde pokape 90% obyvateľstva Zeme. Nezabúdajme, že konkrétne my Slováci a Česi vďačíme prvej svetovej vojne za to, že máme samostatný štát. Paradox zla? Možno. No a možno sa zrodí nová, lepšia civilizácia. Ale asi ani nie. Podľa mňa to je stály kolobeh, akurát tá ďalšia pôjde proste odznova. Akoby sme prešli fázou:

„- Game Over. Do You want to play again?

-Yes, but I want to change some game-settings."

Ja sa nehrám na toho, čo by bol ten superuvedomelý jedinec už-už sa transformujúci do sféry nejakých anjelov či koho. Ja si len uvedomujem, že každým mojim činom sa množstvo dobra na Zemi musí zväčšovať. A preto sa sústredím hlavne na seba, no zároveň šírim myšlienky ale aj skutky dobra ďalej. Ale zopakujem: každý nech začne od seba! Spomeňte si na moje slová, keď si večer zapnete obľúbený krimiseriál C.S.I. Miami... Čaute J

Juraj Kalus

Juraj Kalus

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som spontánne tvorivý a milujúci zdravý egoista. mojím cieľom je vytvárať nový - lepší svet. Samozrejme si uvedomujem, že začať musím od seba, pretože kto chce pomôcť druhým, musí vedeť najskôr pomôcť sám sebe. Som človek mohúci - lebo chcem, tak hľadám spôsoby. Kto nechce, hľadá dôvody. Avšak nie som "doktor super", takže zostávam na Zemi. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu