Celý špinavý trik však voľbami nekončí. ÚVO totiž tieto zmluvy nebude môcť podľa zákona spochybniť, a to dokonca ani ak by sa súčasná vládna garnitúra po voľbách definitívne porúčala do histórie.
Pozn.: Ak nemáte čas a nervy na čítanie o legislatívnych detailoch tejto problematiky, preskočte nasledujúce riadky a pokračujte posledným odstavcom na konci článku.
---
Ako sa to celé stalo? Dňa 2.3.2010 bol parlamentom schválený zákon, ktorým sa zmenil a doplnil Zákon č. 25/2006 Z.z. o verejnom obstarávaní okrem iného tým, že v oblasti právomocí Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) bol bez náhrady vypustený §148 v znení:
"Ak kontrolovaný v rozpore s týmto zákonom uzavrie zmluvu, koncesnú zmluvu alebo rámcovú dohodu, úrad môže v lehote jedného roka od jej uzavretia podať návrh na určenie jej neplatnosti súdom."
Všimnite si, že tento veľmi dôležitý paragraf na ochranu zákonného vynakladania verejných prostriedkov bol v článku I. ods. 8 predpisu č. 73/2010 uprostred množstva nepodstatných zmien zlikvidovaný od 1. apríla 2010 nenápadnou vetou: "§148 sa vypúšťa".
Jednoduché a perfektné! V našej krajine stačí presne takáto krátka veta na to, aby bol hlavný kontrolór zákonnosti verejného obstarávania a prakticky jediný úrad, ktorý automaticky disponuje všetkými informáciami v procese verejného obstarávania v tichosti zbavený svojej najúčinnejšej zbrane v boji proti korupcii, v boji proti nezákonným tendrom, v boji proti rozkrádaniu verejných prostriedkov.
A ako bol tento počin vôbec zdôvodnený? Tu je neuveriteľné vysvetlenie z dôvodovej správy priamo od navrhovateľa tohto zákona:
"Uvedené oprávnenie Úradu sa javí ako nadbytočná možnosť orgánu verejnej moci zasahovať do súkromnoprávnych vzťahov. Ochrana subjektov verejného obstarávania je dostatočne zabezpečená oprávnením subjektov, ktoré majú záujem na výsledku verejného obstarávania, aby návrh na určenie neplatnosti zmluvy podali oni. Treba tiež uviesť, že Úrad doteraz využíva svoje oprávnenie podľa § 148 len minimálne. Navyše Úrad disponuje inými efektívnymi oprávneniami na zabezpečenie dodržiavania zákona o verejnom obstarávaní verejnými obstarávateľmi a obstarávateľmi, napríklad kontrola po uzavretí zmluvy a inštitút správnych deliktov."
Akým rožkom sa nás to snažia opiť?
1. Podľa tohto výkladu, ak štát uzavrie zmluvu s účastníkom verejnej súťaže, tak napriek tomu, že pri tom došlo k porušeniu zákona, snaha o spochybnenie platnosti takejto zmluvy bude z nejakého nevysvetliteľného dôvodu považovaná za zásah do súkromnoprávnych vzťahov. Postrehli ste tú šialenú logiku z pohľadu daňového poplatníka?
2. Ďalším úžasným faktom je, že subjekty, ktoré majú záujem na výsledku verejného obstarávania (napr. ostatní účastníci tendra) skutočne majú právo domáhať sa určenia neplatnosti zmluvy, ale iba do 30 dní (resp. 6 mesiacov) od uverejnenia výsledku vo vestníku a navyše v porovnaní s informáciami, ktorými disponuje ÚVO, ťahajú za výrazne kratší koniec. Je to jednoduché. Rozhodca je odstavený, tak nech sa vymlátia hráči sami.
3. To, že úrad využíva tento paragraf minimálne jednak neznamená, že ho nevyužíva vôbec a potom je tu práve naopak legitímna otázka, prečo ho vlastne popri nástenkových, mýtnych a iných tendroch úrad nevyužíva oveľa viac. Možno by podľa tejto logiky mohli zrušiť napr. airbagy v autách. Ja som ich určite nepoužil ani raz.
4. Úrad pre verejné obstarávanie nedisponuje už žiadnymi "inými efektívnymi oprávneniami", prostredníctvom ktorých by mohol spochybniť platnosť protizákonne uzatvorených zmlúv. Spomínaná kontrola po uzavretí zmluvy a ani inštitút správnych deliktov (ktoré maximálne tak vymedzujú výšky pokút v prípade nedodržania zákona) anulovanie zmlúv jednoducho neumožňujú. Zdá sa však, že na ohúrenie laickej verejnosti ten pseudoargument stačí.
---
Tejto téme sa médiá venovali iba v čase, keď ešte spomínaná novelizácia nebola schválená a dnes, keď je toto zámerné strategické oklieštenie právomocí Úradu pre verejné obstarávanie realitou, v mediálnom priestore je žiaľbohu ticho. Určite nemusíte dlho hľadať odpoveď, prečo to takto naši vyvolení nenápadne zariadili necelé tri mesiace pred voľbami. Práve preto začnite pozornejšie sledovať, čo sa bude v tejto oblasti v najbližšom období diať. Volebný virvar totiž veľmi ľahko prehluší pokútne aktivity, ktoré nielenže výrazne zasiahnu do správy prostriedkov patriacich nám všetkým, ale ich neblahé následky môžu vo forme dlhodobých zmlúv strašiť v našej spoločnosti bez ohľadu na povolebnú situáciu mnoho nasledujúcich rokov.