Napriek zjavnej nevraživosti Vladimíra Mečiara a HZDS voči Špeciálnemu súdu sa pri včerajšom hlasovaní o jeho nahradení ústavnejšou verziou zázrakom pomýlila väčšina poslancov HZDS vrátane samotného "otca národa" a namiesto plánovaného hlasovania proti novej forme tohto súdu sa nakoniec iba zdržali hlasovania. Čo sa to vlastne stalo? To Katarína Tóthová omylom zasvietila na straníckom "semafóre" oranžovú namiesto červenej a tak HZDS bez váhania strelilo capa.
V súvislosti s už spomenutým knižným opisom hlasovania si ani nerobím ilúzie, že v kluboch iných strán to funguje inak. Vraj je to tak zariadené preto, lebo hlasovaní je strašne veľa a rýchlo za sebou, takže sa v nich poslanci nemajú čas zorientovať.
Čo z toho vyplýva?
1. Parlament je zjavne osadený nesvojprávnymi chránencami, ktorí sami od seba ani netušia, o čom vlastne hlasujú a prečo tak hlasujú. Česť výnimkám. Možno by teda stačilo nadopovať šesť semafóristov z celého parlamentu a po najbližšej schôdzi máme z republiky konštitučnú monarchiu.
2. Ak to už teda takto funguje - a že asi hej, potom si zbytočne platíme 150 hladných krkov spolu s ich asistentmi, kanceláriami a inými veledôležitými výdavkami, pretože s takýmto prístupom môžeme v parlamente rovno zaviesť systém imperatívneho mandátu. Reálne by tak hlasovalo iba pár straníckych delegátov, pričom váha ich hlasu by bola určená podľa príslušného percenta získaného vo voľbách. Ušetrilo by sa množstvo času a peňazí, znížil by sa počet nebezpečných účastníkov cestnej premávky a výsledky hlasovania by boli v prepočte takmer totožné s tým, čo produkuje toto divadlo na kolieskach dnes.
Viem, že imperatívny mandát má tiež svoje nevýhody, ale ak už teda máme parlamentný systém voľného mandátu podľa článku 73 ods. 2 Ústavy SR:
"Poslanci sú zástupcovia občanov. Mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi.",
potom by akékoľvek ovplyvňovanie a navádzanie priamo pri hlasovaní v NR SR malo byť považované za protiústavné, a teda neakceptovateľné. Je však úplnou katastrofou, že oni sa tou hlasovacou fraškou v najdôležitejšom orgáne verejnej moci ani netaja.