Zverejniť, utajiť, zverejniť, utajiť...

Asi takto si naši "mocní" odtrhávajú lupene z margarétky politickej kultúry nenápadne sledujúc rozhojdanú hladinu adrenalínu u občanov v napätom očakávaní, ktorý lupienok padne posledný. Prvá otázka, ktorá sa mi v súvislosti s turbulentnými udalosťami okolo tajných zmlúv, tajných tendrov a tajných zmluvných podmienok nástojčivo tlačí do pozornosti je: "Ako je toto vôbec možné?!".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ako je možné, že sa stretnú kamaráti, zložia sa aj s rezervou na kvalitné pivo pre každého, jeden ho ide objednať a zaplatiť, ale keď ho prinesie obsluha na stôl, pohárov je menej ako by malo byť, pivo je lacnejšej značky, treba zaň ešte aj doplatiť a ten, ktorý išiel pivo objednať, odmieta odpovedať na otázky, čo sa stalo so zvyškom peňazí? Tento "kamoš" si tam len tak medzi nimi sedí a nielenže si mädlí ruky pri predstave, že ďalšie kolo bude zasa pod ochranou jeho šikovných rúk, ale (a teraz príde to podstatné) oni ho po to pivo s ďalšími peniazmi skutočne znova pošlú!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako je možné, že ľudia dočasne poverení správou peňazí nás všetkých si vôbec dovolia vypustiť z úst obhajobu zatajovania účelu, spôsobu a podmienok, za akých sa tieto peniaze použijú? Neexistuje absolútne žiadny dôvod, prečo by nemohli byť všetky ponuky do tendrov zverejnené hneď v deň otvorenia obálok ešte predtým, než o nich začne rozhodovať komisia. Neexistuje žiadny dôvod, prečo by nemohli byť zverejnené všetky zmluvy, na základe ktorých každý z nás povinne vyťahuje peňaženku a necháva štedré obslužné, aj keď obsluha nestála za deravý groš. V korektnej súťaži predsa aj vyradení súťažiaci majú právo vedieť a vidieť, prečo ich výkon objektívne nestačil na víťazstvo a v čom by sa mali do budúcnosti zlepšiť. Kto by sa vydržal pozerať na atletické preteky, v ktorých by cieľová rovinka bola skrytá pred očami diváka a po skončení pretekov by vyhlásili víťaza, ktorého v cieli nikto prvého vidieť nemohol?

SkryťVypnúť reklamu

Argumenty o ochrane "obchodného tajomstva" sú iba smiešnou výhovorkou na zastieranie pravdy, pretože si neviem predstaviť tú absurdnú situáciu, v ktorej by všetky firmy sveta odmietli peniaze zo štátnych zákazok Slovenskej republiky kvôli "riziku" transparentnosti zmluvných podmienok. Ak má nejaká firma problém hrať férovú hru s otvorenými kartami za peniaze miliónov daňových poplatníkov, potom nemá čo v súťaži vôbec pohľadávať. Hneď za ňou totiž čaká v rade ďalšia, ktorá s týmto problém mať nebude. Obava, že by automatické a okamžité zverejnenie ponúk a zmlúv medzi štátom a súkromnými spoločnosťami mohlo viesť k poškodeniu dotyčných spoločností, je asi na úrovni obavy, že zverejnenie pochybných výsledkov hospodárenia firiem obchodovaných na burze môže spôsobiť pokles cien ich akcií.

SkryťVypnúť reklamu

Už mi chýba len odpoveď na otázku, kedy si prestaneme nahovárať, že stratené svedomie dokážu nájsť v nasledujúcej štvorročnici práve tí, ktorí pri objednávaní piva beztrestne okrádali kamarátov doteraz.

Kamil Krnáč

Kamil Krnáč

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosť

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu