Aach! Inn či Krähenbach? O tom, že Dunaj vlastne neexistuje.

Písmo: A- | A+

Už dávno ma opustila. Trochu mi je za ňou smutno. Myšlienka z detstva, že všetko na svete je presne dané a múdro určené vedcami a odborníkmi. A to čo tak ešte nie je, to sa rýchlo snažia napraviť. Kdeže. Samá voda. :-(

Veľa vody. Dunaj miluje Európu. Len tak si ňou kľučkuje, aby si čo najviac predĺžil rozkoš z cesty kontinentom. Škoda, že dunivý názov, ktorý má, je len vžitý omyl. Dunaj nie je Dunaj.

Aj keď sa to už vedci snažili napraviť a podali vysvetlenie. Rieka meria takmer tritisíc kilometrov a má nejasný začiatok. Už pri jeho zrode je riadny chaos. Podľa geografov nekompromisne vzniká sútokom dvoch horských bystrín, Bregu a Brigachu v Čiernom lese v Nemecku.

Tu vzniká druhá najdlhšia rieka Európy. Vľavo Breg, vpravo Brigach.
Tu vzniká druhá najdlhšia rieka Európy. Vľavo Breg, vpravo Brigach. (zdroj: danubeStory)

Pozor, v nemčine sú to dve dámy: Tá Breg a tá Brigach. Spájajú sa pri mestečku Donaueschingen. Tam vzniká Dunaj. Hovorí sa tomu zdrojnica. Aspoň tak to vidia geografi. Lenže v Donaueschingene je pri malom zámočku mohutná vyvieračka. Tá po pár metroch ústi do Brigachu. Miestni si myslia, že práve tu je prameň Dunaja. To príliš nevonia hostinskému so skrútenými fúzami Franzovi Doldovi, na ktorého pozemku vyviera Breg. Má tam krčmu a veľký nápis, že práve tu je ten pravý prameň Dunaja. Presne taký istý nápis, ako majú pri vyvieračke dolu.

Franz Dold kúsok od prameňa Dunaja čapuje pivo.
Franz Dold kúsok od prameňa Dunaja čapuje pivo. (zdroj: danubeStory)

Franz sa chváli hosťom, že Breg, ako prameň Dunaja už navštívil všelikto. Aj slávny oceánograf Jacques Yves Cousteau sa tu zastavil. Stalo sa, že keď si prišiel vybavovať účty s ľuďmi od zámku, dali si aj chlapsky po papuliach. Pre Dunaj. :-)

Vyvieračka pri zámku v Donaueschingene.
Vyvieračka pri zámku v Donaueschingene. (zdroj: danubeStory)

Pri Brigachu má farmu Hansjörg Hainsman. Je to pokojný muž. Nikoho nebije, aj keď je to mohutný biosedliak, od ktorého by asi nikto nechcel ranu. Tabuľka na jeho pozemku ohlasuje iba prameň Brigachu. Hansjörg chová kravy a sníva o tom, že raz prejde okolo celej druhej najdlhšej rieky v Európe.

Tri konkrétne pramene plus sútok. Slušný chaos. Totálny koniec môjho chlapčenského rojčenia. Všetko je to aj tak zbytočné! Ďalšia rana. Keď už je od sútoku jasné, že Dunaj by mohol byť Dunaj, je zrazu po ňom. Väčšiu časť roka sa všetka voda z neho stráca v kamennom dne a presakuje do podzemných jaskýň. Keď poriadne neprší alebo sa práve netopí sneh a ľady, zostáva koryto suché. Kopa vody, viac než v Hrone v Banskej Bystrici, z mladého Dunaja zmizne po dvadsiatichôsmich kilometroch od Donaueschingenu.

Podzemím prekľučkuje o dvadsať kilometrov južnejšie, kde sa dostáva na povrch ako riečka Aach. Hups a je po Dunaji. Aach sa vlieva do Bodamského jazera, z ktorého vyteká Rýn. Všetka voda z Dunaja končí v Rýne. Mimochodom: Dunaj má na mále už pri prameni Bregu u fúzatého Franza. Vyviera len pár desiatok metrov od rozvodia Dunaja a Rýna!

Pri Immedingene Dunaj mizne v štrkovom site.
Pri Immedingene Dunaj mizne v štrkovom site. (zdroj: danubeStory)

Kde je Dunaj? Nikde. Sucho. Jeho koryto sa musí spoliehať na najbližší potok Krähenbach. Dunaj väčšinu roka nie je Dunaj, ale len nejaký bezvýznamný nemecký potôčik. :-(

A to nie je všetko. Dunaj má na mále aj pri Passau, na hranici Nemecka a Rakúska. Vlieva sa tu do neho Inn, ktorý je mohutnejší, prináša viac vody, ale je kratší. Takže tá voda, ktorá sa už valí aj Slovenskom, možno pramení v Alpách a volá sa Inn. Alebo je to Krähenbach?

Skryť Zatvoriť reklamu