Na konci tohtoročnej sezóny sa v Martine a v Trnave zastavil taliansky cirkus Medrano.
Principál Brian Casartelli je skvelý krotiteľ. Svoje zvieratá miluje. Tlak na zákaz používania niektorých druhov zvierat v cirkusoch na celom svete sa stupňuje. Niektoré krajiny či mestá už vydali nariadenia, zakazujúce vstup takýmto cirkusom na ich územie. Hystéria pokračuje. Svet však nie je o dobrých a citlivých psíčkaroch a zločincoch spod šapitá, ktorí len mučia zvieratá a nerešpektujú ich.
Zvieratá v dnešných európskych cirkusoch nie sú až také úbožiatka, ako sa ostatným snažia hystericky vsugerovať pochybní ochrancovia.
V prípade ostrieľaných cirkusových drezérov sú reči o neuveriteľnom týraní zvierat pri nácviku programu nezmyslom. „Keby to bola pravda, tak ich nemôžeme predvádzať. To sa nedá. Určite by to bolo na nich vidno. Skôr o ne máme obavy,“ vysvetľuje Cassarteli.
So zvieratami nemajú v Medrane problém. Rodina má v Taliansku dva safariparky. Dokopy dvetisícpäťsto zvierat z celého sveta.
Špecialitou rodiny je drezúra slonov. Slávnym casartelliovským číslom bolo predstavenie, v ktorom sa veľký tiger vozil na chrbte slona len tak bez klietky v manéži.
Prvý moderný cirkus postavil krotiteľ koní Angličan Philip Astley v Londýne. Dal zriadiť kruhovú manéž s priemerom trinásť metrov. Tento rozmer je dodnes najčastejšie používaným. Astley predvádzal v seržantskej uniforme akrobatickú jazdu.