Zdravé Košice

Písmo: A- | A+

Keďže jedným z atribútov demokracie sú voľby, a tie sú cyklické, nastal čas bilancovať. Impulzom pre mňa bol náš najkrajší primátor, ktorý sa mi vtláča do priazne sebe vlastným servilným spôsobom (noviny; brožúrka plná samochvály; anketári v celom meste, telefonáty domov, či podporím Riša vo voľbách a akcie pod záštitou primátora R. R., ... Mám obavy, čo ďalšie vymyslia...).

Lifestylový občasník najkrajšieho primátora + pleťová maska...
Lifestylový občasník najkrajšieho primátora + pleťová maska... (zdroj: Marek)

V roku 2010 nám Košičanom zovšadiaľ (dokonca aj z rádia Viva) sľuboval ZdRAvé KoŠIce. Poďme spolu bilancovať:

  • Nákup dvoch vozidiel Škoda Superb dva roky po sebe a slovami „najkrajšieho“: „Škoda Superb je jedno obyčajné auto za 30-tisíc“ (samo osebe vystihuje srdce sociálneho demokrata, je veľkorysé).

  • Projekt EHMK 2013 a s tým súvisiaci nákup vlajočiek na stĺpy verejného osvetlenia, jednej v hodnote vyše 30 € link . 

  • Tendre na autobusy a električky do Košíc, pričom pri autobusoch bola klimatizácia podmienkou, no pri električkách z dôvodu neefektívnosti ich využitia už nie. Zlé jazyky tvrdia, že tender bol šitý na mieru pre firmu z portfólia „Džejentí“ P.S. klíma v autobusoch MHD je pri pravidelnom otváraní dverí na zastávkach neúčinná, tak v lete ako i zime... 

  • Ukončenie kauzy Strelingstav je chvályhodné, no odoslanie peňazí nejakej schránkovej firme, ktorá má pravdepodobne väzby na „Džejentí“, niekam do zahraničia nemožno považovať za transparentnosť. 

  • Transparentnosť, ktorou sa „najkrajší“ chváli, vyznieva v kontexte spolupráce s firmou svojho spolužiaka z gymnázia, úsmevne...

  • Spájanie MČ, ktoré si dal „najkrajší“ ako bod svojho predvolebného programu, NESPLNIL. Neurobil preto v podstate nič! Ak nepočítam politickú frašku, o ktorú sa pokúšal na poslednom MZ 12/2013, keď sa poslednýkrát (pred volebným rokom) návrh na zníženie počtu MČ dal schváliť. Bez predošlej verejnej diskusie.

  • Dve významné funkcie, dva príjmy. V Bratislave poslanec NR SR a v Košiciach primátor mesta. Za tieto funkcie berie „najkrajší“ peniaze:

Plat poslanca (s trvalým pobytom mimo BA) + pauš. náhrady 3 576 €/mes. + odmena predsedu zdravotníckeho výboru NR SR 165,97 €/mes.

Plat primátora mesta Košice od 7/2014 je 4 323 €/mes.

Teda mesačne si zarobil multifunkčný najkrajší 8 064 €

Už niekoľkokrát som počul i čítal, ako on i poslanec Otto B. dávajú svoje príjmy na charitu – keď som sa pýtal Otta B., odpovedi sa šikovne vyhol. „Najkrajší“ rovnako, až na jeden detail, zdôveril sa mi, že svoj plat poslanca NR SR (1 961 €) síce dáva na charitu (nevie sa kam), ale ponecháva si paušálne náhrady (1 615 €) .

  • A asi posledný a ten najvýznamnejší bod, ktorý chcem spomenúť, nie sú dôchodcovia, s ktorými sa pri všetkých možných príležitostiach stretáva (Valentín, MDŽ atď.), ale PARKOVANIE (!) – vlna kritiky, ktorá vznikla tým, že radnica dala zarobiť na parkovnom súkromnej firme, bol posledný (autor dúfa, i keď pri pohľade na pôžičku od Fica neverí) klinček do pandorinej rakvičky s názvom ZdRAvé KoŠIce.

Tak teda ako, pán primátor? Ako ste hospodárili s tým, čo ste zdedili po predchodcoch? Ak sú toto ZdRAvé KoŠIce, ktoré ste nám sľubovali pred štyrmi rokmi, tak ste zlyhali nielen ako politik, ale najmä ako lekár, ktorý chorému pacientovi naordinoval nesprávny liečebný postup.

Drahý Rišo,

 na moje otázky položené na besede na akademickej pôde si reagoval svojsky. Vraj sa aj Tvoji ľudia zaujímali, kto som a čo to malo znamenať... Dnes sa nepíše rok 1970, žijeme v slobodnej krajine, ktorej občania odmietajú vaše normalizačné praktiky! A aj keď písaním týchto riadkov riskujem minimálne, že sa na Tvojej tvári objavia vrásky, myslím si, že je potrebné povedať nahlas, že si toho zmrvil veľa... Chváliť Ťa nebudem, keďže samochvála Ti ide zo všetkého najlepšie.

S pozdravom Tvoj Nevolič

*(Autor tohto článku vyjadruje svoj názor, na pôsobenie súčasného primátora mesta Košice, v žiadnom prípade nemá v úmysle neoprávnene zasiahnúť do práv na ochranu občianskej cti a ľudskej dôstojnosti človeka, ktorý túto funkciu vykonáva.)

Skryť Zatvoriť reklamu