Keď vychováva film

Nazrieť aspoň jedným očkom do pracovných materiálov učiteľa občianskej výchovy môže byť niekedy inšpirujúce aj pre slovenčinára. Stalo sa mi to približne pred dvomi mesiacmi, keď som takýmto spôsobom objavil dokument Deti z Leningradskej stanice.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Postupoval som rutinne: televízor na katedru, študenti, poďte bližšie, aj ty, čo čakáš na koniec každej hodiny, aby si lepšie videl. Stlačil som play. Nasledujúcich tridsať päť minút sme prestali dýchať. Také ticho v triede ešte nebolo. Rozhovor po filme sa zámerne nekonal. Stihol som však rozdať Deklaráciu práv dieťaťa (1959), ktorú som tiež našiel v polici kolegyne občiankárky.

Ak Dostojevskij niekde napísal, že mieru civilizovanosti naznačuje životná úroveň väzňov, potom ho treba poopraviť: mieru civilizovanosti presne ukazuje úroveň starostlivosti o deti. Film o detských bezdomovcoch v moskovskom metre detailne stvárňuje, kam až môže zájsť dlhodobé ignorovanie základných ľudských práv. Dokument je z roku 2005, teda z obdobia, keď v Rusku pokračuje druhé funkčné obdobie prezidenta V. Putina. Nemožno veriť, že sa odvtedy niečo zmenilo v postavení detí vo filme. Správa o situácii detí v hlavnom meste Ruska je hrozivá: peklo na zemi, morová rana, totálna beznádej. Aj takto to vyzerá v krajine, ktorá nám celoročne poskytuje hokejovú radosť (nič proti Slovanu, pokojne ďalej fandite).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na ďalšej hodine dostali študenti úlohu: vyberte z Deklarácie tri práva, ktoré deti vo filme nemali. Dostalo sa mi niekoľko úškrnov a uštipačných poznámok. No dobre, asi si myslíte, že boli porušené všetky ich práva. Vyberte teda tri, ktorých porušovanie považujete za najzávažnejšie a napíšte aj odôvodnenie. Mali možnosť sa zamyslieť, myšlienky položiť na papier, uvedomiť si – svoje vlastné šťastie. Film o deťoch žijúcich v útrobách moskovského metra im poskytol desiatky podnetov uvedomiť si hodnoty domova, ľudskej blízkosti, bezpečia a starostlivosti. A na slovenčine si napíšeme úvahy o tom, prečo je nevyhnutné chrániť deti pred nebezpečenstvami dospelého sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Na fakultách, ktoré vychovávajú budúcich učiteľov, sa často zdôrazňuje požiadavka využívať vzťahy medzi vyučovacími predmetmi. Z úst docentov a profesorov to môže vyzerať ako hotová veda. Niekedy stačí naozaj málo: nazrieť očkom do pracovných materiálov kolegu.

Karel Dvořák

Karel Dvořák

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Učiteľ, čitateľ, šachista. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáO školeSúkromnéSpoločenské

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu