Koho ohrozuje beletria?

Umelca možno úspešne potrestať tak, že z jeho diela urobíte príkaz. Keby mojej generácii v škole nadiktovali Metallicu alebo Nirvanu, asi by sme sa tiež každú chvíľu zháčili, napríklad pri rockovom kole v piatok na diskotéke.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Pritom nie je nenormálne, ak sa na konzervatóriách objavujú povinné diela klasikov. A tiež asi nie je nenormálne, že existuje zoznam beletrie, ktorú by mali mladí čitatelia spoznať. Čitateľsky spoznať. 

Problém nastáva, keď sa stretnú odborníci aj laici a spoločne začnú tento zoznam hľadať alebo začnú kritizovať už existujúci. V prvom rade preto, že každý z čitateľov má svoje literárne lásky a pozná aj veľa literárnych netvorov, ktorých obchádzal a obchádza v kilometrovom oblúku. Na láskach bude trvať, netvorov bude krvilačne odmietať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sám si z detských čias pamätám na trápny pocit, keď všetci v triede poznali Šikulove Prázdniny so strýcom Rafaelom. Ja som sa chcel podeliť o zážitky z mayoviek, verneoviek, z dobrodružstiev Kalleho Blomkvista Astrid Lindgrenovej či z plavieb malých námorníkov v prózach Arthura Ransomeho. A tak zostali tieto zážitky len v detskej duši a v detskom srdci. To boli však osemdesiate roky, ktoré sú už hlboko za nami.

Sme v roku 2015 a výber literárnych diel, s ktorými chce učiteľ pracovať, je otvorený. Ak učiteľ chce, môže do vyučovania zahrnúť aj svojich knižných miláčikov, minulých aj súčasných. Okrem toho by mal prejavovať záujem o diela, ktoré sa páčia žiakom a poskytnúť im priestor na rozhovor o nich. Vyučovanie o slovesnom umení by bolo neudržateľné, keby učitelia ignorovali čitateľský vkus mladých. Ten vychádza predovšetkým z ich schopností – v škole majú učitelia tieto schopnosti zdokonaľovať a privádzať na vyššiu komunikačnú úroveň. A to možno urobiť len cez diela, ktoré si vyžadujú námahu. Áno, čítate dobre, námahu. Učiteľovu aj žiakovu.

SkryťVypnúť reklamu

Stará múdrosť hovorí, že to, kým sme, určujú príbehy, ktoré si pamätáme. Literárne diela sú takými príbehmi. V našich školách sedia mladí Slováci, Európania a svetoobčania. Ak v arabských krajinách deti poznajú Príbehy tisíc a jednej noci, v Indii zase Rámájanu, naši mladí by mali mať aspoň základné povedomie o literárnych osudoch, ktoré spoluvytvárajú slovenskú a európsku kultúrnu identitu. A tú neurčuje žiadny zoznam, ale zodpovedný prístup všetkých dospelých, ktorí moderujú stretnutia mladých s literárnym, výtvarným, dramatickým, hudobným či filmovým umením. 

Karel Dvořák

Karel Dvořák

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Učiteľ, čitateľ, šachista. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáO školeSúkromnéSpoločenské

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu