Zjavenie v televízii Markíza

O médiách sa zvykne hovoriť, že nám nehovoria to, čo si máme myslieť, ale to, o čom máme premýšľať. Platí to aj o spravodajstve televízie Markíza. Stavila na istotu - Ježiš a Satan na dverách skrine - to zaujme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Aleluja!

Hlásateľka hlási, že rodina z východného Slovenska oslovila miestneho kňaza, aby ju ochránil pred zjavením. Člen rodiny v upútavke hovorí o šťastí zo zjavenia. Divák sa dozvedá, že svoj názor povie aj odborník na etnológiu. Nasleduje reklamný blok.

Po vstupných informáciách o zjavení Ježiša a Satana na nábytku nasleduje vstup do domácnosti. Počuť dramatické sláčiky. Muž v ružovom tričku a chlapec vo farebnej šiltovke vysvetľujú kresbu. Identifikujú tváre. Oči a nos v drevenej kresbe potvrdzujú silnú vieru. Dúšok svätenej vody, tri krížiky na čelo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vtom zaznie, že zjavenie vysvetlil rodine duchovný. Podľa neho sú čiary na dyhe odtlačkom vysokej šľachty pekla. Unikla totiž z tela chorej ženy a pritom zanechala svoj portrét. Účasť Ježiša sa bližšie neobjasňuje. 

Novinár zisťuje, či nejde len o kresbu dreva. Nejde, pretože chlapcovi vo farebnej šiltovke sa o tom snívalo. Znejú slová v rómčine, v modlitebnom rytme. Vidieť prežehnania oboch mužov. Odlišný pohyb rúk vyruší.

Muž, tentoraz už v teplákovej bunde, je verný veriaci človek, do kostola nechodí, no zdieľa obrázky Ježiša na sociálnej sieti.

Kňaz – autor vysvetlenia – chce zjavenie preskúmať. Súčasne to ale nemôže hodnotiť, pretože vec patrí vyššej inštancii.

SkryťVypnúť reklamu

Duchovný si dodržiava mierny odstup. Znova vysvetľuje – tentoraz divákovi: aj špinavá voda na ceste môže pomôcť smädnému. Okrem toho nie je nezvyčajné, že v rómskych domácnostiach sa dejú zázraky. Nasleduje záber na jednu z kuchýň, v ktorej kľačia pred sporákom ženy, dievčatá a chlapec.

Prichádza odborný názor. Etnologička potvrdzuje existenciu zjavení u Rómov. Hovorí o odstupe. Novinár tlmočí, že Rómovia majú vraj rozum čiastočne potlačený do úzadia.

Reportáž sa blíži k záveru. Pán farár príde rodinu zachrániť.

Rómovia sú stále takí istí a Markíza bojuje proti Satanovi.

Aleluja?

Karel Dvořák

Karel Dvořák

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Učiteľ, čitateľ, šachista. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáO školeSúkromnéSpoločenské

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu