Futbal a Freud

Na freudovskej psychoanalýze je najzábavnejšie, že všetko, čo človek robí, má podľa nej sexuálne pozadie. Anatómia sa vo Freudových časoch síce na školách preberala, ale tak, aby sa študenti pri spoznávaní ľudského tela ani náhodou nestretli s prísne tabuizovanou pohlavnou oblasťou telesnosti. Niet sa potom čo čudovať, že Sigmund podstatu života hľadal práve v záhrade so zakázaným ovocím.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Freud by si asi pomädlil ruky, keby sme mu názorne predviedli, že jeho symbolický pohľad na život a cvrkot môže šikovne poodhaliť rúško tajomstva, ktorým je zakrytý napríklad šport. Futbal je skvelým príkladom.

1. Zápas

Proti sebe bojujú chlapi z odlišných obcí a ich spoločným cieľom je dopraviť loptu do súperovej bránky. Vo freudovskom jazyku ide o zápolenie, v ktorom sa jedna partia usiluje spermiou preraziť panenskú blanu sestier druhej partie. Anatómia ženského tela ľahko prezradí, že názov bránka pre cieľovú oblasť futbalového snaženia sa nie je vôbec náhodná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Gól

Vo futbale najoceňovanejší úspech. Veď čo budeme špekulovať, triviálna futbalová pravda hovorí, že súper musí dostať viac gólov než ich stihneme počas deväťdesiatich minút dostať my. Okrem úspešných pokusov futbalovej deflorácie súperovej bránky je rovnako dôležité úspešne brániť telá vlastných sestier a nedovoliť, aby lopta (spermia) vletela do bránky na našej strane (symbolickej vagíny).

3. Hetrik

Žarty bokom, odbaviť súperovu bránku jedným gólom – to jednoducho nestačí. Hrdinom futbalového súboja je ten, ktorému sa podarí v tom istom zápase vstúpiť do najvzácnejších miest trikrát. (Rozmýšľam teraz, čo by Freud povedal na zvyk hokejových fanúšikov NHL hádzať po hetriku na ľadovú plochu čiapky...).

SkryťVypnúť reklamu

4. Hra rukou

Samozrejme, v libidóznej rovine veci máme naporúdzi jednoduché, zato logické vysvetlenie. Nie všetky lopty sa v mužskom živote podarí dopraviť do bránky prirodzenou futbalovou cestou (nohami alebo hlavou), stáva sa, že sa do hry – nedovolene a trestuhodne – dostane aj ruka. Hra rukou je najrizikovejšia pri obrane vlastnej bránky v pokutovom území. Symbolická onania vo vlastnej šestnástke sa jednoducho trestá najvyšším trestom – červenou kartou a potom vylúčením z hry.

5. Vlastný gól

V živote futbalistu najvážnejší hriech, najtrápnejší herný okamih. Gólový incest je skrátka hanbou, ktorú si so sebou hráč nesie ešte dlho po zápase. Dokonca aj keď sa mu v tej istej hre podarí vsietiť gól do tej správnej bránky, svedomie nepustí, divák si pamätá, spoluhráči hromžia. Nie tak nahlas, ale predsa. Veď keby nebol strelil vlastný gól, keby...

SkryťVypnúť reklamu

Sigmund Freud mohol byť fajn chlapík. Jeho odkaz žije na veľkých štadiónoch, vrátane Maracany či Nou Campu, ale aj na zelených trávnikoch najmenších obcí. Určite by stálo za to pokračovať pri freudovských úvahách o futbale a v ich duchu zvažovať niekoľko otázok:

Čo vo freudovskom jazyku znamená postavenie mimo hry?

Prečo rozhodca trestá práve žltou a červenou kartou?

Prečo sa aut rozohráva rukami?

Ako máme rozumieť stavaniu múru pri priamom kope? 

Karel Dvořák

Karel Dvořák

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Učiteľ, čitateľ, šachista. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáO školeSúkromnéSpoločenské

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu