Aj historické pamiatky sa dajú rekonštruovať. Teda, ak sa chce

,,Chorobou“ mnohých slovenských miest a obcí je neutešený stav historických pamiatok. Dôkazom je napr. kaštieľ v Rusovciach, poprípade mestá a obce v regiónoch Gemer a Malohont.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

No našťastie existujú aj výnimky z tohto nešťastného trendu. Dôkazom je najvýchodnejšie mesto na Slovensku – Snina.

Medzi najznámejšie tamojšie pamiatky patri hlavne klasicistický kaštieľ (1781) so sochou Herkula, tzv. malým kaštieľom (ide o budovu obývanú služobníctvom , no zaužívaným názvom v meste je ,,malý kaštieľ“)  a zvyškami anglického parku.

Obrázok blogu
(zdroj: Jiří Komárek, CC BY-SA 4.0, Wikimedia)

Dlhý čas ani v samotnej Snine pamiatky neboli v dobrom stave. Kaštieľ s okolím od roku 1992 začali chátrať.

Doslova v hodine dvanástej však prišla ich záchrana. V r. 2010 mesto získalo najprv veľký kaštieľ do svojho vlastníctva a neskôr aj budovu v okolí, známu ako malý kaštieľ.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od 2012-tého roku bola započatá prvá etapa renovácie okolia. V r. 2013 sa obyvatelia dočkali slávnostného otvorenia zrekonštruovaného veľkého kaštieľa.

Na ďalšiu etapu sme si však museli počkať

Obrázok blogu
(zdroj: Tomáš Karľa)

Tá sa však začala v októbri 2019 a to vďaka partnerstvu s ukrajinským mestom Khust. Jej výsledkom je opravená budova malého kaštieľa a nie len to. Okrem toho sa znovu obnovilo jazierko a upravilo okolie.

Obrázok blogu
(zdroj: Tomáš Karľa)

Samotné jazero v parku existovalo od jeho najstarších čias. Po znárodnení sa používalo ako rybník pre miestnu rybársku organizáciu, no po výstavbe mestskej nemocnice v 60-tych rokoch slúžilo ako nemocničná čistička odpadových vôd. Neskôr sa čistička zrušila a ostala po nej zasypaná jama a neupravené okolie.

Skryť Vypnúť reklamu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Obrázok blogu
Tomáš Karľa

Tomáš Karľa

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Volám sa Tomáš Karľa. Venujem sa písaniu článkov s metal tématikou a historickou tématikou (weby Metalmania-Magazín, Fici.sme.sk a kedysi aj Magistra-História). Taktiež rád píšem o rôznych zaujímavostiach Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu