Memento s čiernym pásikom na tvári

Zrkadlom pravdy do ktorého sa pozerá súčasná justícia je pravidelná fotka bývalej štátnej tajomníčky. Fotka, ktorú médiá zverejňujú s pravdepodobne metaforickým čiernym smútočným pruhom. Justícia stráca tvár.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Slovensko je krajinou, kde lož sudcu, ku ktorej sa prizná, sa stáva jeho obhajobou a argumentom pre spochybnenie dôvodu, pre ktorý minister spravodlivosti navrhol disciplinárny trest. Sudcu, ktorého vôbec nezaujíma fakt, že pre priemerného občana je v absolútnej miere svojím konaním, vystupovaním ako sudca nedôveryhodný, a preto v jeho očiach nespôsobilý na výkon funkcie. Sudcu, ktorý nedáva záruku, že sudcovský talár je celospoločenská služba s vysokými nárokmi na nezávislosť rozhodovania, že neuprednostňuje osobné pôžitky pred dôveryhodnosťou sudcovského stavu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bývalá štátna tajomníčka v odvolaní tvrdí, že lžou chránila svoje súkromie. Je to odôvodnenie, ktoré je nehodné sudcovského talára. Ak sa svojím konaním dostala do situácie, že klamala, tak sa mala ako sudkyňa, ktorej záleží na dôveryhodnosti justície, takémuto konaniu vyhnúť. Nedostala by sa do situácie, v ktorej napokon nehovorila pravdu. Ako sudkyňa, ktorej funkcia sudcu (tým, že bola štátna tajomníčka) nezanikla, by jej príčinná súvislosť mala byť v tomto prípade zrejmá. Sudca má konaním a vystupovaním aj v súkromí vzbudzovať dôveru v sudcovský stav, a nie naopak. Jednoducho keby nebola u Bžána, nemusela o tom klamať.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvera v justíciu hrá Rekviem. Nedoručenie disciplinárneho návrhu načas zo strany Disciplinárneho súdu je len trojbodkou v príbehu o právnom štáte. Dôvera v justíciu klesá na „nemorálnu“ úroveň a procesná chyba sa stala symbolom práva slovenských pomerov. Stala sa oslobodzujúcim rozsudkom a zázračným prútikom obhajoby pre prípady, ktoré nespadajú už ani do kategórie „skutok sa nestal“. 

Pani s čiernym pásikom na tvári je obrazom doby. Je to postapokalyptické dielo, kde je zobrazená osoba, ktorej už nikto nemôže pozrieť do očí. Prelomové a nadčasové dielo, ktoré zrejme určí, ako sa bude maľovať na súdoch v nasledujúcich zopár rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

Článok je výhradne názor autora. Nemusí korešpondovať s názorom iných osôb a inštitúcií. Za prípadné chyby sa vopred ospravedlňujem.

Branislav Karmažin

Branislav Karmažin

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som obyčajný priemerný človek, ktorý má rád svoju rodinu a verí v naplnenie potenciálu našej krajiny Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu