Quo Vadis pochod za život

Organizátor pochodu za život: Okolnosť počatia nemôže byť dôvodom na usmrtenie narodeného dieťaťa a tak by nemala byť dôvodom ani na usmrtenie nenarodeného. Inak povedané, cieľom organizátora pochodu je zrušenie interupcií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Súčasne tak definuje nenarodené dieťa, ako aj život dieťaťa ihneď po počatí. Za nenarodené dieťa sa má tak v intenciách tvrdenia považovať prvé počiatočné vývojové štádium. Právo ženy rozhodnúť sa o pokračovaní tehotenstva, o vlastnom zdraví, o schopnosti zabezpečiť dieťaťu rodinné zázemie, mať právo voľby, by úplne zaniklo.

V modernej spoločnosti pre slobodných ľudí, základnou právnou normou je právo voľby, slobodného rozhodovania, ale samozrejme nie na úkor života druhej osoby. Z tohto titulu je práve najdôležitejšia definícia, čo sa považuje za nenarodené dieťa a život dieťaťa a čo ešte nie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasný stav, keď sa bez udania dôvodu môže žena rozhodnúť pre interupciu do 12. týždňov, je kompromisom medzi lekárskou vedou, jej definovaním plodu schopného života (ale nie plne samostatného, hranicou životaschopnosti po 24. týždni tehotenstva) a ostatnými spoločenskými, kultúrnymi a náboženskými vplyvmi. Aj posun k hranici na osem týždňov je otázkou polemiky, ale úplny zákaz je absolútnym nezmyslom.

Je množstvo životných situácií, v ktorých by úplny zákaz interupcií bol ešte viac traumatizujúcejším zážitkom ako samotná situácia, pre ktorú sa žena chce rozhodnúť pre interupciu. Zákaz na našom území by len generoval interupcie mimo zákona, prípadne na území susediacich štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia rovina zákazu interupcií je tá, že v spoločnosti, kde došlo k čiastočnej odluke štátnej svetskej moci a náboženstva, by nemalo byť prípustné, aby sa telo, zdravie a psychický stav akéhokoľvek slobodného a na právne úkony spôsobilého človeka stávalo rukojemníkom zákonnej normy, ktorá je ovplyvnená práve náboženským cítením a vnímaním existencie človeka.

Najvážnejším problémom zákazu interupcií je samotná kriminalizácia interupcie. V prípade, keď tehotenstvo predstavuje zdravotné riziko (v akejkoľvek forme) pre matku, je nemysliteľné, aby rozhodnutie o umelom prerušení tehotenstva nebolo v rukách matky a bolo jej rozhodnutie stavané mimo zákon. V prípade znásilnenia, ktoré je samotné drastickým zásahom do osobnej slobody, detto.

SkryťVypnúť reklamu

Zákazom interupcií sa problém, ktorý má beztak výrazne klesajúcu tendenciu, nerieši. Je to len spôsob, ako si zakryť oči, hrať sa na kresťanskú morálku a predkladať problém spoločnosti ako kolektívnu vinu.

Ochrana života má v spoločnosti miesto, ale nie vo forme náboženského radikalizmu, ktorého cieľom je úplny zákaz interupcií. 

Ak sa Vám článok páčil, podporte ho karmou. Zväčšíte tak jeho dosah. Ak máte podobný alebo iný názor, prosím prispejte do diskusie.

https://en.wikipedia.org/wiki/Abortion_law#/media/File:Abortion_Laws.svg

Branislav Karmažin

Branislav Karmažin

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som obyčajný priemerný človek, ktorý má rád svoju rodinu a verí v naplnenie potenciálu našej krajiny Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu