V Lidli pokladníčke ponúkajú viac ako nastupujúcemu učiteľovi

Chválospevy ministerstva školstva o zvyšovaní platov v percentuálnom medziročnom vyjadrení sú ako glorifikácia dvojciferného rastu hrubého domáceho produktu najzaostalejších krajín.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

K veci. OECD nedávno zverejnilo výsledky pravidelného štatistického zisťovania v oblasti vzdelávania (Education at a Glance 2019). Podľa údajov mzdové náklady slovenského učiteľa základnej školy na jedného žiaka v parite kúpnej sily sú 1164 USD. To predstavuje len 3,6 % z úrovne HDP na obyvateľa. Horšie sú na tom z krajín OECD len Česko a Lotyško. Priemer krajín OECD pritom predstavuje v porovnaní so Slovenskom gigantických 6,6 % (strana 354 správy).

Tento krkolomne znejúci ukazovateľ má silnú vypovedaciu schopnosť. Mzdové náklady na učiteľa a na žiaka vo verejnej škole sú očistené aj o úroveň cenovej hladiny na Slovensku. Ukazovateľ tak zreálňuje ohodnotenie práce učiteľa v porovnaní s ostatnými krajinami OECD. Smutné však je, ako ste čakali, Slovensko sa nachádza na jednej z posledných častí chvosta rebríčka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalším klincom do platovej rakvy „nášho“ školstva udáva údaj o plate učiteľa 2. stupňa základnej školy v pomere k platu pracujúcej vysokoškolsky vzdelanej osoby. Slovensko tu dosahuje tretie miesto od konca (strana 391 správy). Druhé miesto od konca je USA. Treba však poznamenať, že za USA tu vystupujú údaje iba za verejné školy a nie sú zohľadnené súkromné školy s vyšším platovým ohodnotením. U nás tvoria platy učiteľov verejných škôl absolútnu väčšinu. Z uvedeného dôvodu sa tak dostávame na druhé miesto od konca v rámci OECD. Gratulujeme všetkým predchádzajúcim ministrom školstva, že držia výdavky na školstvo na uzde. Na druhej strane učiteľom nie je čo závidieť.

SkryťVypnúť reklamu

Na absolútnom chvoste sa ocitáme v platovej demotivácii učiteľov, ktorej odrazom je ukazovateľ platového rozpätia v kombinácii s nízkym nástupným platom. Slovenskou realitou je nízky nástupný plat učiteľa na úrovni najhorších spomedzi krajín OECD a úzke platové rozpätie aj po odučení viac ako 15 rokov a pri dosiahnutí maximálnej kvalifikácie (strana 395 a 399).

V diskusných reláciách za okrúhlym stolom (a v prípade jednej televízie v monológu pozvaného hosťa) možno budeme počuť tézu, že zvýšením platov sa nerieši zvýšenie kvality a výsledkov základného školstva. Súhlasím. Posledným zvýšením platov učiteľov sa rieši kvalita zamestnancov v iných sektoroch, ako je školstvo. A to tým, že pri aktuálnych platoch aj vysokoškolsky vzdelaná učiteľka bude mať dilemu či vôbec začať, alebo pokračovať pracovať v školstve. Klobúk dole pred všetkými učiteľmi a učiteľkami, ktorí aj napriek aktuálnym platovým podmienkam chcú učiť, naučiť a berú svoje zamestnanie ako poslanie. 

SkryťVypnúť reklamu

Link na správu OECD: https://www.oecd-ilibrary.org/docserver/f8d7880d-en.pdf?expires=1568714875&id=id&accname=guest&checksum=6CF6F8C26D4FD319B804C8227AFF0109

Branislav Karmažin

Branislav Karmažin

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som obyčajný priemerný človek, ktorý má rád svoju rodinu a verí v naplnenie potenciálu našej krajiny Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu