Bezpečnosť detí na internete - viete, čo robia tie Vaše?

Vozíme deti do školy, za ruky ich vodíme cez prechody, aby ich nezrazilo auto. Stále im kážeme nech si dávajú na seba pozor, nech sa nerozprávajú s cudzími ľuďmi. V detskej izbe ale s tabletom, či mobilom v ruke nám prídu v bezpečí. Všetko je v poriadku, veď im nehrozí žiadna zrážka, či úraz. Vieme ale čo deti naozaj pozerajú? K čomu sa omylom prekliknú a čo všetko tie detské oči môžu uvidieť bez našej kontroly? Ruku na srdce dospelí. Tablety, mobilné telefóny, počítače a hlavne internet. Fenomén dnešnej doby, množstvo pozitív. Ale aj negatívne dopady na osobnosť krehkých detských duší, ktoré akosi veľa ľudí ignoruje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Negatívne dopady máva Internet aj na dospelých, ale ide skôr o dopady exhibície svojho súkromia na ktorú čítam často názory typu : „veď nemám čo skrývať", „necítim potrebu to riešiť". Neriešim. Napriek tomu sa v novinách objavujú články o samovraždách puberťákov, ktorý nezvládli šikanu prostredníctvom internetu a sociálnych sietí. K čomu všetkému sa môžme na internete dostať? Vedome, či nevedome pri stlačení iných tlačidiel, ako sme chceli? Odpoveď väčšina z nás pozná.

K úplne všetkému, čo si len vieme, aj nevieme predstaviť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rodičia často darujú svojim deťom tablety, v reklamách na mobilné, či optické pripojenie propagujú rýchlejšie sťahovanie rozprávok na superrýchlom internete a to celé s krásne naaranžovanou rodinnou pohodou v obale detských hrdinov.

V prvom okamžiku nepomyslíme ako to môže vplývať na rozvoj našej ratolesti. Možno to berieme aj ako vzdelávanie v technológiách, bez ktorých sa dnešný svet už nezaobíde a investíciu do budúcnosti. S tou investíciou máme čiastočne pravdu. Ale viete aj Vy, čo Vaše deti čaká na sieti? Môže Internet zabiť dieťa?

Čas spoločného „hrania sa" s deťmi na PC a tablete

Odpovedzme si ešte na dve otázky - koľko rodičov naozaj venuje svoj čas tomu, aby so svojimi deťmi zakaždým spoločne browsovali po internete, pozerali videá, hrali hry? Koľko rodičov odovzdá tablet dieťaťu s tým, že potrebuje mať chvíľu pre seba a dúfa, že sa s tou technickou hračkou zabaví a zahrá?

SkryťVypnúť reklamu

Pre určenie správnej odpovede je najmä vek dieťaťa rozhodujúci. Ak má ratolesť 13 a viac rokov, tak už asi ťažko odvrátime, aby sa dostal na internete k násilnostiam, erotike a obsahu, ktorý patrí iba vyspelejším, ba dokonca „iným" jedincom. Jeho rozum pracuje inak ako ten detský a postupne vie spracovať viac informácií správnym spôsobom. Ale aj tu treba byť obozretný a vedieť poskytnúť to správne vysvetlenie.

Najohrozenejšia skupina detí

Čo však v prípade, ak naša ratolesť bude za chvíľu, alebo už je školák a má niečo medzi piatimi a trinástimi rokmi? Počúva od kamarátov a spolužiakov slová, ktoré nepozná, ktoré jej nikto nevysvetlil. Zaručene skončí na Google,či Youtube,alebo v tom horšom prípade na Zoznam, Seznam, alebo inom vyhľadávači, ktorý si naozaj neberie servítku pred monitor (nemá rozumné filtrovanie obsahu). Často žiaľ nájde to najhoršie, čo to dané slovo označuje.

SkryťVypnúť reklamu

Skúste napísať slovo „sex" do vyhľadávača seznam.cz ! To, čo vyskočí prekvapí aj otužilejšieho dospelého jedinca a dokonca medzi prvými výsledkami (ku dnešnému dňu) sa objavia aj deviantské praktiky s inými cicavcami, ktorí sa nevolajú homo sapiens. Pozeráte bežné spravodajské portály? Máloktorý nemá linky na témy, alebo aj obrázky, ktoré hovoria o rôznych zaručených metódach, ako dostať ženu do varu, ako to najlepšie robiť a pod. A nakoniec - diskusné príspevky k takýmto článkom sú priam pornografiou.

Prečo pustiť deti na internet a k počítaču?

Už dávnejšie som sa rozhodol, že začnem pracovať na projekte, ktorý bude mať za cieľ ochrániť naše deti pred všetkým negatívnym na sieti. Nedá sa totiž dieťa chrániť všade a pred všetkým. Vybral som si aspoň to, kde to dokážem. Súhlasím totiž s názorom, že čím skorej začne dieťa s počítačom, alebo aspoň tabletom, tým má väčšiu šancu v pracovnom živote neskôr uspieť. Sám som začínal pred tridsiatimi rokmi, vo veku dieťaťa programovať a hrať hry. Žiadna sieť neexistovala. Som veľmi rád, že som mal túto možnosť. Dnes si myslím, že poznám počítače výborne a že dokážem chápať rozvoj technológií omnoho viac, ako veľa mojich vrstovníkov. Lenže som bol motivovaný tým, že ma programovanie bavilo. Nie každý je taký, dnes je to iný nástroj, je to viac bohatý zdroj informácií, ako nástroj na rozvoj logického myslenia. Dá sa to schovať aj pod klišé - „Dobrý sluha, ale zlý pán".

SkryťVypnúť reklamu

A berme do úvahy detskú súťaživosť. Pamätáte si, keď sme si ako deti porovnávali kto má aký prak, alebo bábiku? Deti dnes porovnávaju tablety, mobily a hlavne, čo všetko tam už stihli nájsť a vidieť. O tom, aké stopy to má na deti v neskoršom veku by veľmi bohate vedela porozprávať psychologička, ale to je na iný článok.

Informácie, informácie a informácie

Obsah sa však z technologického pohľadu iba veľmi ťažko filtruje a rozhodne to nejde spraviť spoľahlivo. Veď aj cez Google safe search (bezpečné vyhľadávanie) prejdú kľudne vraždy, nepekné obrázky násilia a ďalšie veci, ktoré nepatria do hláv malých detí. Hľadanie totiž nie je len o „zlých" a „dobrých" slovách.

Konkrétny príklad? Moja dcéra a syn. Dcéra chcela vidieť Barbie bábiky a keď to manželka zadala do vyhľadávania, tak neočakávala fotky plastikových živých monštier v plavkách a veľkými silikónmi. Videá, ako sa stať takou zrúdou sú na vyhľadávačoch jedny z najnavštevovanejších, takže ich nájdeme na prvých miestach. Hneď padali otázky na ktoré sa ťažko hľadá odpoveď pre takú malú hlavičku. Syn je už o niečo väčší, vyhľadáva často sám, no stále ho len čaká puberta. Takže problém. Má rád vojenskú tématiku, hľadá a nachádza. Nečakal však vo vojenskej téme aj príbehy masových vrahov s fotkami svojich obetí a popisom kriminalistov, aké časti kde ležali. Je to smiešne keď nasledujúci deň povieme tomuto dieťaťu, nech si dáva pozor, a nerozpráva sa s cudzími. Musí mu to prísť po takých nájdených obsahoch, ako zlý vtip od rodiča.

Akékoľvek dnešné detské ochrany na routroch, alebo v PC nie sú úplne spoľahlivé a neposkytujú dostatočnú ochranu.

Internet

Dnes ľudia poznajú internet ako Google. Poznajú adresu webu, ale dajú ju radšej do Google, pretože sa môžu preklepnúť, on ich opraví, nemusia písať kompletnú cestu a vôbec, Google je stále po ruke. To isté platí pre videá, fotografie a ďalší obsah, ktorý nás zaujíma. Veľa informácií tento pomocník odpublikuje bez nutnosti prejsť inde... A rovnako na Google fungujú deti! Bez „safe search", ktorý dokáže aj menej zručné, malé dieťa vypnúť, ale len veľmi skúsený rodič zapnúť permanentne, sa dieťa dostane ku všetkému.

Finančná stránka veci

Najmä na mobilných zariadeniach je rozšírený tzv. in-app purchase. A ako inak - nie je dostatočne chránený pred náhodným, nesprávnym použitím. Možno ste tento výraz ešte nepočuli, ale v zahraničí sú množstvá prípadov, kedy ratolesti doslova vybielili kreditné karty rodičov, pretože si kúpili nového koníka vo svojej hre na tablete, alebo si nabili kredit na kúpu nového (virtuálneho) auta na závody. Stačí totiž, že rodič má spárovanú kreditnú kartu s obchodom, kde bola stiahnutá hra - dokonca mohla byť aj zadarmo (na Androide, alebo iOS) a kredítka sa automaticky použije aj na doplatenie ďalších rozšírení priamo v hre po odklepnutí zopár potvrdení, ktoré dieťa aj tak nečíta, alebo im dokonca ani nerozumie.

Super zábava

Ďalším problémom môžu byť multiplayer hry - viac hráčov hrá cez internet a dieťa sa iba pripája. Hry zapínajú mikrofón, občas kameru, alebo aspoň umožňujú chat. A na druhej strane nie nutne sedí dieťa v rovnakom veku, ale môže to byť kľudne dospelá osoba s iným myslením a treba len dúfať, že nie na iné mysliaca. Nie sú to fikcie, ale realita.

Zákonný zástupca = zodpovedná osoba?

Asi si poviete, že je to vec rodičov. Že predsa to musia všetko obslúžiť, informovať dieťa, venovať sa mu, zabrániť takým aktivitám. Ale vie niekto z vás, ako na to? Chce sa nám ešte v tejto dobe zamýšľať každý rok nad tým, že je tu niečo nové a treba to nejako nastaviť, aby sa dieťa nedostalo k niečomu, čo nechceme aby videlo, počulo, spravilo? Aj počítačový fanatik (ja) je unavený z toho nastavovania a neustáleho chránenia. Dokonca aj to hlúpe vypnutie a zapnutie WiFi na tabletoch a mobiloch riešim nerád, pretože vždy musím zadávať heslá a preklikávať sa cez dvesto funkcií na 4 zariadeniach pre moje 2 deti. Nestačí totiž len vypnúť. Deti nie sú hlúpe.

A poznám množstvo rodín, kde 10 ročné deti už dávno predbehli rodičov v zručnosti v IT a rodičia stratili chuť vôbec niečo riešiť, lebo v tom prestali vidieť šancu na úspech.

Tak čo s tým?

Popísal som moje hlavné dôvody, prečo som začal robiť z môjho pohľadu viac dobročinnú aktivitu, ako komerciu a investujem do projektu na ochranu detí Boltian. Dnes je v pokročilej etape vývoja s výborne fungujúcim prototypom a super ľuďmi, ktorí sa podieľajú na jeho rozvoji (dokonca aj bezdetní).

Čakám vaše názory a poznatky, či nápady a som otvorený viesť dlhú diskusiu, pretože som otec a zároveň znalec prostredia, kde nič nie je tabu.

Prípadne mi pošlite mail.

Note: English version can be found here : http://accalio.wordpress.com/2014/02/15/can-the-internet-kill-a-child/

Karol Martinka

Karol Martinka

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zameriavam sa na IT software a služby, predovšetkým pre komunikáciu (formou korešpondencie - elektronickej i papierovej), vo svojej firme Accalio. Založil som projekt www.zelenaposta.sk (DocuDot) a dnes pracujem na našom novom projekte ochrany detí na internete - Boltian. Zoznam autorových rubrík:  Bežné PC troublesKomunikácia s ITBezpečnosť ITSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu