Slovensko si koleduje o občiansku vojnu

Žijeme v kultúre, ktorá má tendenciu považovať dejiny za lineárne. Toto dedičstvo kresťanského svetonázoru zmiešané s filozofiou pozitivizmu nás vedie k presvedčeniu, že budúcnosť našich detí bude lepšia než tá naša.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)
Guernica - Pablo Picasso (1937)
Guernica - Pablo Picasso (1937) 

Budú žiť vo vyspelejšom svete, obklopení modernejšou technikou, ako aj vo vyspelejšej spoločnosti, ktorej ukazovateľom môže byť napríklad podstatne vyššia vymožiteľnosť práva než sme svedkami v súčasnosti. Aj väčšina prognóz má tendenciu hovoriť o tom, koľko rokov napríklad ešte bude trvať než dobehneme našich západných susedov, či už tých zo spoločného československého štátu alebo tých, ktorí žijú ešte viac na západ od nás. Domnievam sa však, že takéto vnímanie dejín je mylné, pretože dejiny majú tendenciu sa po nejakom čase opakovať. Dejiny totiž nie sú lineárne, ale cyklické.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento cyklický prístup k dejinám ma preto nutne vedie k záveru, že máme veľmi dobre našliapnuté k občianskej vojne, ktorá nezačne ani zajtra, ani o rok, ale o niekoľko desaťročí. Ak si odmyslíme všetky potencionálne globálne hrozby, ktoré sú príliš komplexné, aby sme sa k nim vedeli jednoznačne vyjadriť, tak na Slovensku tiká časovaná bomba, ktorá je v svojej podstate jednoznačná. Tou bombou je rast populácie ľudí zo sociálne ťažko znevýhodneného prostredia, ktorý už v súčasnosti „zachraňuje" slovenskú štatistiku o počte obyvateľov.

Hnev, zúfalstvo a vysoký počet týchto ľudí, to všetko bude dedičstvo, ktoré ponecháme našim potomkom, ale aj sebe, ak sa v tejto krajine nenájde dostatočne silná vôľa hľadať a nájsť riešenia. K tomu bude nevyhnutne potrebné tiež hlboké pochopenie a aspoň väčšinový konsenzus o potrebe ich aplikácie do praxe pre budúcnosť tejto krajiny. Ak v týchto výzvach v najbližšom desaťročí zlyháme, tak občianska vojna bude v časovom horizonte niekoľkých dekád veľmi reálnou možnosťou. Bohužiaľ.

Karol Šebo

Karol Šebo

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Absolvent Fakulty sociálních věd UK v Prahe. Milovník histórie, cestovateľ po Ázii, občasný komentátor súčasných pomerov.Sledujte ma na Facebooku kliknutím na písmeno "f", ktoré sa nachádza pod "Pridaj k obľúbeným". Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

278 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

241 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,091 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu