Svätá troj-štvorica

Pracujete vo firme, ktorá na prvý pohľad vyzerá byť liberálna. Existuje síce viacero pravidiel, v anarchii žiť nemôžeme, ale systém si vytvára každý sám. Skôr ako dostanete voľnú ruku, musíte počúvať, učiť sa a naberať skúsenosti od skúsenejších kolegov. Ale feedbacky sú povolené.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Váš manažér Vás učí, poháňa, kontroluje. Vy ste pro-aktívny, ste v stave nadšenia.
Manažér cíti, že vás nemusí dostatočne kontrolovať. Cítite pocit akejsi pochvaly, že ste fakt dobrý. Potom to ale začne škrípať a môže to dôjsť do momentu, ktorému sa hovorí SKAPAŤ.
Váš manažér je líder, je nasledovania hodný, je to profesionál a píše dobré čísla. Problém je, že vo vedení ľudských zdrojov má značné medzery.

Osobne považujem za základnú prioritu manažéra plnenie cieľov. Či dlhodobých ale najmä krátkodobých. Pri práci s nováčikom ide najmä o plnenie základných sľubov.
Ak dám nováčikovi úlohu, s ktorou mu mám pomôcť, tak mu pomôžem a poriadne ho skontrolujem. A nech je akokoľvek pro-aktívny, nenechám sa oklamať. To čo vyzerá ako pro-aktivita je len stav nadšenia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhá priorita je osobný príklad. Ak chcem aby sa nováčik niečo naučil, musím ho učiť to isté čo robím ja, to čo mi pomáha. Ak mám novinku, ktorá môže zlepšiť efektívnosť práce najskôr ju aplikujem sám na sebe. Neučím nič, čím som si neopálil alebo nepohladil ruku.

A tretia priorita. Zaujímam sa nielen o jeho prácu, ale i osobný život. Ak robí vo voľnom čase nejakú činnosť, o ktorej nič neviem, naštudujem si. Láme to ľady. A nováčik dostáva pocit, že ho do práce nikto netlačí. Dostáva pocit podpory vo svojich záľubách a spätne to vráti v práci. A vy si rozšírite všeobecné znalosti.
Pre úspech sú podstatné aktivity a na začiatku nie je podstatné, či v práci alebo v záľubách, ale nejme nech sa hýbe. Postupne začlení medzi záľuby aj prácu, a časom možno práca preváži.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako som spomínal feedbacky sú povolené a ak mladý kolega alebo nováčik upozorní svojho manažéra, musí platiť štvrté pravidlo.
Dať uznanie. Netváriť sa kyslo, keď vás niekto mladší kritizuje. Vypočujte si ho a porozmýšľajte nad jeho slovami. A ak si z toho niečo zoberiete a budete to aplikovať, nespravte chybu. Dajte najavo z koho hlavy to máte.

Igor Kasala

Igor Kasala

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od roku 2006 sa pohybujem v oblasti ochotníckeho divadla. Od roku 2007 vediem Divadelný súbor Carpediem, kde pracujem s mladými talentami, nielen divadelníkmi, ale i výtvarníkmi a muzikantmi. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu