Centrálne riadenie kultúru nespasí

Práve v tomto období začína pôsobiť nová verejnoprávna inštitúcia - Fond na podporu umenia, cez ktorú sa bude financovať podstatná časť grantov v kultúre. Snaha dobrá, ale...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ministerstvo týmto krokom okrem iného očakáva rozšírenie možností získavania financií na kultúru aj z iných než štátnych zdrojov. Uverme, že sa v tom bude fondu naozaj dariť viac než by to dokázal nejaký odbor ministerstva.

Či už ale bude dotácie rozdávať priamo ministerstvo, alebo nejaký jeho fond a či už v nich bude x alebo y peňazí, aj tak to vždy budú len omrvinky toho, čo by naša kultúra naozaj potrebovala. Dopyt po dotáciách je totiž neustále niekoľkonásobne vyšší než sú finančné možnosti. Je to podobné ako čierna diera v zdravotníctve. Žiadne dotácie „z ústredia“ to nespasia. Namiesto poriadneho preorania systému budeme na pôde kultúry stále iba kropiť vyprahnutú zem. Peniaze sa dostanú iba k niektorým - netrúfam si povedať, či k tým najlepším, a vždy bude väčšina neuspokojených a ukrivdených. Otázka je, nakoľko je tento systém pre našu kultúru účinný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za oveľa efektívnejšie by som považovala nesnažiť sa o ďalšiu novú inštitúciu, ale vyčlenené financie presunúť radšej rovno k samosprávam a vytvoriť čo najvhodnejšie podmienky pre rozvoj kultúry priamo tam. Dá sa to urobiť napríklad úpravou zákona o hazardných hrách či zákona o správnych poplatkoch, ktorá by posilnila príjmy samospráv z podielových daní, pomohli by aj zákony motivujúce k sponzoringu. Ak by sa spolu s tým zaviedla možnosť použiť tieto prostriedky na kultúrne či iné verejnoprospešné účely, pomohlo by sa tým najmä lokálnej živej kultúre či podpore talentov priamo tam, kde to má najväčší význam - na miestnej úrovni. O finančnej podpore konkrétnemu podujatiu by tak nerozhodoval vzdialený štátny úradník, či komisia, ale priamo mesto či obec, ktorá si svoje kultúrne potreby a potenciál pozná najlepšie. Načo má štát zasahovať do lokálneho kultúrneho života z nejakej centrály. 

Kultúru ako ani iné oblasti života na Slovensku žiadne milodary od štátu nespasia. Štát by mal v prvom rade vytvoriť dobré podmienky pre rozvoj samospráv a umožniť obyvateľom po všetkých stránkach kvalitný život tam, kde sú doma - t.j vo svojich mestách a obciach. Jedine vtedy, ak ľudia či samosprávy nebudú zdieraní, okrádaní, zviazaní zlými zákonmi, ubití a bez chuti do života, budú mať aj chuť a elán vôbec tvoriť či požívať akúkoľvek kultúru. 

SkryťVypnúť reklamu

Jedine k tomu by mali smerovať akékoľvek reformy na Slovensku, vrátane kultúrnych. To ale nemožno očakávať od vlády, ktorej jedinou víziou je centralizácia moci. Zriadením Fondu na podporu umenia, čo ako dobre mysleného, neprekročila svoj tieň. 

Mgr. Renata Kaščáková
kandidátka SaS do NR SR číslo 14
tímlíderka pre kultúru
poslankyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja
re.kascakova@gmail.com
SaS: Aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť.

Renata Kaščáková

Renata Kaščáková

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od narodenia žijem a pôsobím v Trenčíne, preto mám k tomuto mestu osobitný vzťah. V práci aj v osobnom živote mám rada otvorenú komunikáciu. Ľudia, ktorí tvrdia, že majú pravdu, sú mi podozriví. Po vyše pätnástich rokoch pôsobenia vo verejnej správe a politike, kde som si prešla viacerými výkonnými i volenými pozíciami od samosprávy až po poslaneckú prácu v parlamente, mi bolo dopriate začať sa pozerať na veci okolo mňa s potrebným odstupom, stále však so srdcom demokrata. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu