Ak slúži všetkým, dobre. Ale potom musia mať všetci naozaj rovnaké šance na jeho využívanie a budeme sa oň aj všetci rovnakým dielom starať. Ak nie, nech sa oň starajú tí, čo ho naozaj využívajú a nech sa im na to ostatní neskladajú.
Ako funguje využívanie majetku v Trenčíne som sa pokúsila vtesnať do jednej prehľadnej schémy, ktorá je nižšie. Môj desaťročný syn ju pochopil a opýtal sa ma : ale veď tí, čo sú v tých budovách by si mali platiť, že sa im tam svieti a kúri, lebo potom ako si na to mesto zarobí ??
Jednoducho, milý synu : mesto nezarába, mestu posiela na účet peniaze štát. Majetku je veľa a peňazí zo štátu málo, preto sa nemôže postarať o všetky svoje domy či budovy tak, ako by bolo treba. Mesto si navyše starostlivosť o svoj majetok zamotalo do takých neprehľadných vzťahov a zmlúv, že sa v nich už ani čert nevyzná. No a tam, kde je chaos, nie je ani kontrola. Mesto dnes vlastne ani nemá jasný prehľad o tom, koľko ho správa majetku vlastne stojí a koľko mu vynesie. Peniaze tak potom pekne potichúčky fučia von z mestskej kešene a majetok nás všetkých pritom naďalej chátra. Vôbec nám teda dobre neslúži, ako by sme si priali.
Pozrite sa, aké sú v Trenčíne pri správe majetku vzťahy - len vyznať sa v tom celom mi trvalo skoro štyri mesiace. Teraz už len "maličkosť" : spočítať to, rozpliesť vzťahy a zaviesť prehľadnejší systém. Pri tých desiatkach a možno stovkách zmlúv robota na niekoľko rokov.

(obrázok sa zväčší kliknutím pravého tlačítka myši)