Nebezpečný kliešť na hornej Nitre

Je nenásytný a dlhé roky sa snažil byť aj neviditeľný. Vyciciava krv aj pot z baníkov. Stále rastie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Dobrá správa je, že jeho nenásytnosť je zároveň jeho slabým miestom. Dnes ho už aspoň všetci vidia čoraz zreteľnejšie. A nachádzajú mu aj meno. Korupcia a klientelizmus na najvyšších miestach.

Horná Nitra je osobitý región sužovaný dôsledkami banskej činnosti. Ťažká práca, zlá kvalita ovzdušia, neistota a obavy z budúcnosti. Z toho plynúci zlý zdravotný i psychický stav obyvateľov a v množstve prípadov beznádej. Starí ľudia dožívajú, mladí utekajú.

Napriek almužnám od pána premiéra a spol., ktoré sem roky prúdili, je dnes z tunajších ľudí cítiť rozčarovanie z precitnutia. Sklamanie a skepsa - to sú dnes prevládajúce pocity na hornej Nitre. Spôsobil ich kliešť nenásytnosti, ktorého podobne ako inde na Slovensku táto vláda a jej ľudia naštepili aj sem. Tunel je dlhý a svetlo je ďaleko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Len pre predstavu tých, ktorí tento problém nesledujú. Od roku 2006 sa podpora ťažby hnedého uhlia na hornej Nitre vyšplhala na závratných vyše trištvrte miliardy Eur. Platíme ich všetci – teda aj samotní baníci a ich rodiny - v cene energií, do ktorých sa nám potajomky rozpustili ako cukor v čaji.

Stámiliónmi sa tu teda roky hádže ako vidlami sem a tam, no žiadny dlhodobý efekt nevidno. Baníci precitajú. Zatvorenie baní je nezvratné a všetci vedia, že ten čas sa blíži. Na históriu baníctva sú hrdí, no zároveň chcú vidieť svoju perspektívu. Vidia však len stále väčšie kontúry parazita a zopár jednotlivcov napojených na dotácie, ktoré tečú cez bane ako cez hadičku. Peniaze z nej prúdia vo veľkom, zabalené v alobale.

SkryťVypnúť reklamu

Perspektívu tomuto regiónu pritom môžu dať jeho prirodzené danosti, výhodná poloha, prírodné podmienky, história, kúpele, potenciál existujúcich domácich i novo prichádzajúcich firiem ale aj dostatku šikovných ľudí, ktorí vedia a aj chcú svojmu regiónu pomôcť.

Stačilo by k tomu tak málo. Odstrániť parazita a pomôcť regiónu slobodne sa nadýchnuť. Aj po diskusii Quo vadis horná Nitra, ktorú sme zorganizovali 19.6.2017 v Prievidzi sa potvrdzuje, že riešenia sú na dosah a tento banícky kraj má aj po útlme ťažby nádej na úspech. 

Renata Kaščáková

Renata Kaščáková

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od narodenia žijem a pôsobím v Trenčíne, preto mám k tomuto mestu osobitný vzťah. V práci aj v osobnom živote mám rada otvorenú komunikáciu. Ľudia, ktorí tvrdia, že majú pravdu, sú mi podozriví. Po vyše pätnástich rokoch pôsobenia vo verejnej správe a politike, kde som si prešla viacerými výkonnými i volenými pozíciami od samosprávy až po poslaneckú prácu v parlamente, mi bolo dopriate začať sa pozerať na veci okolo mňa s potrebným odstupom, stále však so srdcom demokrata. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
SkryťZatvoriť reklamu