Boží dar
Pod pôvodne vulkanickými horninami Vtáčnika sa po státisíce rokov vytvárali jedinečné zásoby termálnej vody, ktorej blahodarné účinky využívajú aj tunajšie liečivé kúpele. Pre tento kraj je to doslova dar od Boha. Kým sa spadnutá dažďová voda dostane zložitými podzemnými cestičkami až do prirodzeného výveru termálnej vody, prejde neuveriteľných 26 tisíc rokov. Preto treba tento poklad chrániť ako oko v hlave.
Skutočnosťou je drancovanie
Majiteľ prievidzských baní však termálnou vodou veselo vykuruje skleníky na rajčiny, ktoré pestuje na neďalekých obrovských plochách. Odčerpáva ju vo veľkých množstvách pomocou hĺbkového vrtu, ktorý tu bol dávnejšie urobený len ako prieskumný – no pre tento prípad, čuduj sa svete, ho akoby zázrakom niekto niekde na ministerstve povolil ako ťažobný. Touto činnosťou logicky zároveň klesá hladina a tým aj výdatnosť kúpeľných výverov, a to na obyčajnom princípe spojitých nádob. Inými slovami – na rajčiny čerpáme vodu z najnižších hĺbok, kde je najväčší tlak a to, že tým niekde vyššie v kúpeľoch poklesne jej hladina, nás netrápi.
Po nás potopa
Keďže arogancia býva bezbrehá, príbeh o netvorovi pokračuje ďalej. Susediace Hornonitrianske bane Prievidza sa ani po kauzách s alobalom, tonami popolčeka padajúceho na hlavy ľudí z dymiaceho komína, či štedro dotovanými rajčinami, neprestávajú rozpínať a rozdrapovať. Najnovšie plánujú otvoriť ďalšie ťažobné pole, tentoraz v nebezpečnej blízkosti zdrojov liečivej vody. Odborníci sa chytajú za hlavy a dvíhajú varovný prst. Ak sa stane to, čo v päťdesiatych rokoch, kedy termálna voda presiakla do banskými chodbami prevŕtaného podložia, zatopila ich tak, že ich výdatnosť v kúpeľoch sa tým znížila takmer na polovicu, ďalším vŕtaním do podložia riskujeme, že nám po tisícročia tvorená vzácna voda nadobro vytečie preč, už nenávratne. Bohorovné reči baní, že sa to nestane sú kamufláž. Nikto nevie stopercentne zaručiť, že sa to v tisíckrát polámanej podzemnej geologickej štruktúre nestane.
Plánovanie ťažby až do roku 2035 znie naozaj hrozivo. V takýchto prípadoch sa skrátka neriskuje. Ale pojmy ako chránené pásmo, prírodné bohatstvo, životné prostredie, ba dokonca zákony či prepytujem morálka nikomu nič nehovoria. Páchne z toho len arogancia, nenásytnosť a zlo. Reči o záchrane zamestnanosti v regióne sú neúprimné. Kúpele, ktoré sú skvelou ukážkou fungujúceho podniku, sú v nemilosti, pričom ak by im bolo umožnené zrealizovať svoje rozvojové plány, dokázali by aj bez dotácií zamestnať až 1200 ľudí z regiónu. Namiesto toho sa pchajú milióny životunebezpečným baniam a nezmyselným skleníkom. Dokedy ešte?
Pýtam sa a volám po zodpovednosti
Pýtam sa, v záujme akých cieľov si nezvratne ničíme krásnu a atraktívnu kúpeľnú krajinu. Kde sú predsavzatia Roberta Fica a programového vyhlásenia jeho vlády o rozvíjajúcom sa cestovnom ruchu a špeciálne kúpeľníctve. Prečo v celej veci mlčí aj vedenie Trenčianskeho samosprávneho kraja - na jednej strane sa neváha pri každej príležitosti popýšiť kúpeľmi pod Bojnickým zámkom ako atrakciou prvého významu, no na druhej strane je mu úplne ľahostajné, čo sa tu deje. Mlčky sa prizerá na to šialené zaobchádzanie so životným prostredím i ľuďmi v tomto kraji a ani len nepripomienkovalo konanie o vplyvoch na životné prostredie. Alebo scenár nezmyselného plytvania peniazmi v regióne Hornej Nitry považuje za konanie v jeho záujme ?
Renáta Kaščáková | SaS
poslankyňa Národnej rady SR, členka výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj NR SR
poslankyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja, členka komisie pre regionálny rozvoj a cestovný ruch TSK
Téma je dlhodobo v zornom uhle strany Sloboda a Solidarita, ktorej sa systematicky venujú najmä experti na energetiku a životné prostredie Karol Galek a Anna Zemanová. Najnovšie video k téme nájdete TU.