Všetko zlé je na niečo dobré

V našich kinách sa práve premieta film s názvom Silver Linings Playbook. Jeden môj kamarát ma poprosil, aby som mu vysvetlila čo je to ten "silver lining". Dnes by som môj blog rovno začala  novou frázou, ktorú sa môžete naučiť. A to: "Every cloud has a silver lining." - "Všetko zlé je na niečo dobré." Pointa tejto frázy je, že za mrakmi sa vždy skrýva slnko, ktoré nám vytvára ten "silver lining", čo je doslova "strieborná obruba", čiže aj keď je práve zamračené, ešte to neznamená, že to tak bude už navždy. Dá sa to veľmi pekne aplikovať pri učení angličtiny, alebo hocičom. To, že sa niekedy pomýlime ešte nemusí znamenať to, že sa to nikdy nenaučíme správne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Spôsob ako odblokovať tento pesimizmus, ktorý často plynie z prechádzajúceho neúspechu, je veľmi jednoduchý. Strach plynúci z pesimizmu sa dá odstrániť tým, že si predstavíme, to čoho sa najviac bojíme (napr. trápnej situácie, ktorá sa vyskytne po tom, ako niečo povieme zle), Potom si vybavíme to, ako sa to deje, následne si vytvoríme spôsoby akými to zachránime a vyzbrojení spôsobmi boja, tento strach príjmeme. Keď vieme ako budeme s ťažkými situáciami bojovať, aj náš strach sa obmedzí a môžeme sa znova vrhnúť do nácviku a boja so strachom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalší trik, ktorý nám môže pomôcť je naplánovať si odmenu. Napríklad, chystáte sa na dôležitý pohovor v angličtine, pripravte sa, zistite si čo najviac informácii o potenciálnom zamestnávateľovi, môžete si dokonca svoj prejav nacvičiť pred zrkadlom a podobne. Počas tohto nácviku si zároveň povedzte, ak toto dopadne dobre, čo určite dopadne, pôjdem robiť niečo, čo ma poteší. Táto vidina peknej budúcnosti nám môže pomôcť aj v napätých situáciách kedy chceme podať najlepší výkon. Odblokuje nás a my sme menej úzkostliví.

Poďme sa teraz pozrieť na anglické časy. Avšak netreba sa na ne pozerať ako na nejaké obludy gramatiky: Časy sú totiž iba prostriedkami na to, ako povedať to, čo chceme vyjadriť. Z časti nás môžu desiť preto, lebo my nevyužívame v slovenčine takú širokú ponuku časov. Dôležité je pochopiť, čo nám táto škála ponúka.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad, chceme povedať, že niečo robíme pravidelne:

"I wake up at 7am." - "Vstávam o 7 ráno."

- iba pre informáciu, použili sme jednoduchý prítomný čas, jeho názov si netreba pamätať, stačí nám vedieť, že takto môžeme vyjadriť aj to, že nás niečo baví:

"I like English grammar." - "Baví ma anglická gramatika."

Ale, keď chceme vyjadriť, že niečo robíme práve teraz, poslúži nám prítomný priebehový čas:

"I'm reading a blog." - "Čítam blog."

Taktiež nám tento "priebehový služobník" poskytne možnosť povedať, že máme niečo rozrobené, aj keď to práve teraz nerobíme, napr. máme rozčítanú knihu:

"I'm reading Dominik Dán." - "Čítam Dominika Dána."

SkryťVypnúť reklamu

Najlepší spôsob ako sa čokoľvek naučiť a osvojiť si používanie tohto javu, je zapamätať si nám blízke modelové vety.

Takže dnes zakončím dvomi otázkami:

"When do you wake up every morning?" - "Kedy každé ráno vstávaš?"

"What book are you reading?" - "Akú knihu čítaš?"

Katarína Kasalová

Katarína Kasalová

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Raz váš všetkých naučím po anglicky! Preto v mojich blogoch nájdete aktuálne témy a anglické slovíčka a gramatiku. Napíšte mi ak by ste chceli, aby som sa venovala nejakej konkrétnej téme. Ďakujem a užívajte! :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu