Darebáci s veľkým srdcom

Písmo: A- | A+

Obeta. Ženská obeta vo vzťahu. Mýtus alebo stále realita? Chlapi nás na rukách dávno nenosia a nebude to práve kilami navyše.

Ideálna žena. Zlatokopka bez emócií, poskytujúca všetku rozkoš sveta zištne? Alebo tá, s vnútornou silou, ktorá sa obetuje pre blaho rodiny a pokoja doma? Tak či onak, ideálna žena nežije. Je len typ ženy. Vitajte vo svete psychológie ženského mozgu. A vážne existuje. Myslím ten ženský mozog.

Poznáme ten scenár, keď stretneme muža, s ktorým sa nám plnia sny, možno si ho miestami zidealizujeme, pripíšeme mu pár vlastností, ktoré ani nemá, ale nám sa to tak zdá. Dokonalý chlap je na svete. Bežný postup, ak všetko klapne, začneme spolu žiť, vezmeme sa a máme deti. A nám sa zdá, že je všetko tak, ako to hovorili staré matere. Až do momentu, kým si nezačneme uvedomovať, že tá rodinná pohoda, šťastie a spokojnosť nepramení z toho, že sa obaja snažíme. Ale preto, že žena sa obetuje. Zrazu si uvedomí, že obetuje svoje vlastné pohodlie, svoje plány a život pre muža, ktorý jej to ničím nevynahradí. Keď pochopí, že ten chlap nie je taký za akého ho mala, precitne. Veríme, že sa to zlepší a napraví. Varíme obedíky, pečieme koláčiky. Držíme sa hesla, že chlap musí mať prázdne gule a plný žalúdok. A keď nás opustí aj táto viera, tak hľadáme riešenie. Niekto sa rozvedie a začne žiť svoj život od nuly. Niekto len nájde cestičku, ako sa nezblázniť a denne nehádať. Dnes ma k tejto téme priviedla moja priateľka.

Povedala mi toto: „V prvom roku nášho manželstva som si myslela, že je to najlepší chlap na svete....bol úplne iný, ako dovtedajší chlapi...taký princ na bielom koni! Až na konci prvého roku manželstva som pochopila, že keď sa obetujem len ja, dávam všetko a držím všetko nad vodou...nedostanem naspäť nič. A tu je ten problém....mnoho z nás "obetavých žien" spadne presne na hubu v momente, keď ukáže svoju vnútornú silu. Namiesto toho, aby nás za to nosili celý život na rukách, tak sa nechajú chlácholiť, čičíkať a rozmaznávať nami – obetavkami.“ 

Naozaj sme ochotné držať nad vodou loď, ktorá má rozbité dno? A dokedy sa to dá vydržať? Každý máme svoje hranice a doby, kedy ženy vydržali všetko, sú dávno preč. Dnes je emancipácia taká silná, že slovo pokora nám častokrát nič nehovorí. Myslím si, že múdrosť „všetko s mierou“ platí aj tu. Je na každej z nás, ako sa s tým popasuje. Každopádne, obdivujem ženy, ktoré sa nevzdajú, nerozvedú a nájdu spôsob, ako vydržať. 

Je úplne jedno, kto je z Venuše a kto je z Marsu. Sme odlišné pohlavia a povahy a svet vnímame inými očami. Vzťah by mal byť v rovnováhe. Ale nepleťme si my, ženy, rovnocennosť vo vzťahu s tým, že je to spraviť z chlapa citlivku – ženskú. Muži budú vždy lovci mamutov, vždy budú tvrdí a nedajú navonok toľko emócií. Nemôžme od nich čakať, že nás pohladkajú, pochopia každú našu boliestku a budú s nami smokliť pri každej hlúposti. Vážme si ich pre vlastnosti, ktoré sú dôležité. Že by sa radšej obesil, než podviedol. Že nás miluje, aj keď sme strapaté a v teplákoch. Nechcime mať doma „ženy“. Chcime mať z chlapov ozajstných dobrodruhov, flákačov, naničhodníkov s veľkým láskavým srdcom! 

Naučme sa s nimi komunikovať, pochopme ich a potom nebudeme musieť mať strach a hanbiť sa rozprávať aj o veciach z hĺbky nás. Veď to nemôže byť také ťažké. Muži sami o sebe tvrdia, že sú jednoduchí. Ale sú tak jednoduchí, až sú pre nás komplikovaní. :)

Skryť Zatvoriť reklamu