Menej je často viac. Platí to aj v domácnosti. Investujte do kvality a tá pozvoľna vytlačí kvantitu.
Po vašom čitateľskom záujme nadväzujem tématicky na môj predošlý článok o fungujúcej domácnosti https://katarinasirotova.blog.sme.sk/c/425114/8-tipov-ako-zvladnut-chaoticku-domacnost.html
Bližšie sa pozrieme na 2. bod: Eliminujte veci v domácnosti!

Pár jednoduchých pravidiel vám pomôže dosiahnuť nielen život vo fungujúcej domácnosti ale aj celkovo slobodnejší a spokojnejší pocit z vás samých a vášho života. Domácnosť, upratovanie, materializmus, množstvo vecí, ktoré vlastníme, náš čas, spokojnosť, naše vzťahy.... všetko spolu súvisí viac, ako si myslíme.
1. Udržiavanie, upratovanie a starostlivosť o váš domov začína v obchode. Začína otázkou:„Skutočne danú vec potrebujem?" Alebo ju chcem len vlastniť, skladovať a pútať sa po rokoch na ňu?
Koľko takýchto nepotrebných vecí doma skladujeme, prekladáme ich, akceptujeme ich prítomnosť bez toho, aby mali v našej domácnosti a v našom živote reálne využitie? Skúste otvoriť prvý úložný priestor po vašej pravej ruke.... Vážne, zdvihnite sa a skúste prejsť všetky predmety, ktoré tam skladujete. Koľko ste ich narátali a koľko z nich reálne potrebujete a využívate?
5 malých nožov, veď to bola sada, nevadí, že využívam len 2 z nich, 2 čajové sitká, hoci sypaný čaj som naposledy pila pred pol rokom.... A takto by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho. Ku mnohým veciam si skrátka budujeme akýsi iracionálny citový vzťah. Tričko z výšky, do ktorého sa chystám už 3 roky schudnúť, náušnice, ktorých mi je ľúto zbaviť sa, dóza z čaju, ktorá možno niekedy poslúži...
Keď sme sa naposledy sťahovali z úplne zabehnutej a zariadenej domácnosti, mnoho z vecí sa nám do dočasného nájmu nezmestilo. Uskladnili sme ich dočasne u kamaráta v sklade. Bol to plný kufor dodávky. Bývame už pol roka v tomto dočasnom nájme a uvedomila som si, že ani jedna z týchto vecí mi nechýba. Dokonca si myslím, že o ďalšieho polroka si na mnohé zo spomínaných „dôležitých“ vecí ani nespomeniem.
Zavedenie a osvojenie si minimalizmu ako životného štýlu je postupný proces. Musíte s ním postupne flirtovať, zoznamovať sa, zavádzať ho do vašej domácnosti, šatníka, chladničky, kabelky, života... Postupné osvojovanie a zavádzanie minimalizmu do života vám veľmi rýchlo ukáže, aké sú jeho nesporné výhody. Postupne si budete užívať každé zbavenie sa nepotrebnej veci vo vašej domácnosti. Zbavovať sa nepotrebných vecí môžete veľmi efektívne. Existuje niekoľko spôsobov: predaj, darovanie, výmena, v prípade nepoužiteľnosti separovaný odpad. Keď s tým raz začnete a pocítite ten pocit oslobodenia a úľavy, získate ďalšiu motiváciu. Jeden rozumný krok vás postupne privedie k ďalšiemu a bude sa to nabaľovať postupne samo. Minimalizmus súvisí s recykláciou, predpokladá lepší vzťah ku životnému prostrediu, mení postoj ku materializmu.
Nabudúce si lepšie premyslíte, čo kúpite a či to potrebujete. Už nikdy nebudete hľadať zúfalo svoje veci:) Pretože budete postupne presne vedieť, čo vlasníte a potrebujete a kde to máte.
2. Čo presne získate, keď budete vlastniť len potrebné veci?
- čas
- priestor
- systém
- poriadok
- dobrý pocit
- spokojnosť
- viac energie
Nie je toho dosť?
Ok, pýtate sa, ako a kde začať? Ako sa zbaviť vecí? Aké sú konkrétne kroky?
Konkrétny plán, tipy a kroky ako a kde sa zbaviť vecí vám prinesiem v mojom ďalšom článku. Milí čitatelia! Ak sa Vám môj článok páčil, nenechávajte si to pre seba:)Zvýšením karmy, zapojením sa do diskusie pod článkom, alebo zdieľaním na sociálnych sieťach podporíte moju ďalšiu tvorbu a nakopnete motiváciu. Ďakujem.