
Po explózii letu 858 juhokórejských aerolínií v roku 1987, medzinárodní činitelia onedlho zaistili dvoch podozrivých turistov pochádzajúcich (podľa ich vlastných slov) z Južnej Kórei. Neskôr sa z nich vykľula teroristická dvojica severokórejských agentov, ktorých pred úspešným ukončením misie nezastavilo ani zatknutie. Samovražedná ampulka s kyanidom prišla práve v tejto chvíli vhod a napriek váhaniu sa ju obaja agenti rozhodli použiť... Ona však vďaka úsiliu lekárov prežila svoju vlastnú samovraždu. A aj napriek tomu, že Kim Hyun Hee zo začiatku odmietala prezradiť pravdu, nakoniec všetko priznala. Vyrozprávala príbeh ideálnej mladej ženy, ktorú vlastná krajina premenila na poslušne zabíjajúci stroj.
Na začiatku bola len obyčajným kórejským dievčaťom, až pokým jedeného dňa nezaujala komunistickú stranu. Práve jej ohromujúca krása a inteligencia ju v šestnástich urobili špeciálnou v očiach prísnych komunistov. KĽDR, stále posadnutá stratou Južnej Kórei, z nej urobila tajnú agentku so špeciálnou misiou. Títo zanietení kórejskí komunisti predostreli pred mladú dievčinu plán, ktorý mal navrátiť česť ich krajine. A docieliť tak zrušenie olympijských hier v Južnej Kórei. Pre Kim Hyun Hee to mala byť posledná úloha, po ktorej sa mala konečne vrátiť domov, ku svojím milovaným blízkym!

Hoci vyrastala v rodine diplomata, v Južnej Kórei by sme ich domácnosť zaradili skôr do strednej vrstvy. V Severnej Kórei však patrili k tým privilegovaným. Keď mala Kim Hyun Hee asi rok, jej otca, zastávajúceho vysokú funkciu na ministerstve zahraničných vecí, povolali na Kubu. A tak časť svojho detstva (5 rokov) strávila v komunistickej krajine, v ktorej bol život o čosi krajší a slobodnejší ako život v Severnej Kórei. Práve tu sa začala malá Kim Hyun Hee učiť na klavíri, čo v KĽDR môže len človek, ktorému je to dovolené.
Poznáte to... opakovaná lož sa stáva pravdou! Pre deti v Severnej Kórei, kde sú klamstvá omieľané dennodenne, to platí dvojnásobne. Kim Hyun Hee učili, že západ je zlý, skazený a ona im verila. A prečo aj nie? Veď prvé slová, ktoré ju naučili, boli vyjadrením vďaky milovanému vodcovi. Už len pri slove Amerika pociťovala nenávisť a vlasy jej stávali dupkom. Ameriku považovala za úhlavného nepriateľa Severnej Kórei, najhoršie miesto na svete. A tak ako ostatní Severokórejčania bola presvedčená, že nie je možné s ňou žiť pod jedným nebom.
V devätnástich rokoch bola Kim Hyun Hee vyznamenaná komunistickou stranou a vzápätí začala študovať na elitnej špionážnej škole severokórejskej armády. Tam bola vytrénovaná zabíjať pomocou vlastných rúk, rôznych zbraní a nakoniec aj granátov. Nekonečné hodiny mentálneho i fyzického tréningu ju premenili na poslušnú hračku v rukách najväčších špiónov severokórejskej strany. A tak nakoniec prišiel čas aby v roku 1987, vo veku 24 rokov bola Kim Hyun Hee poslaná na misiu, ktorá (ako jej povedali) navždy spojí rozdelené krajiny. Kim a jej spoluagent, muž, ktorého považovala za svojho druhého otca, boli chytení len pár hodín po explózii. Spoločne sa pokúsili spáchať samovraždu prehryznutím kyanidových kapsúl, pričom jej starší kolega Kim Seun Il bol úspešnejší než ona. Po prvýkrát v živote bola Kim úplne sama, bez kontroly svojich majstrov.

Nasledovali nekonečné dni otázok od juhokórejskej polície a viac ako ročné vypočúvanie. Počas tohto času si Kim začala uvedomovať rozsah svojho konania a svoj čin hlboko ľutovala. Priznala sa, že nemyslela na nič iné, ako na to, že bude konečne so svojou rodinou. Keďže celá situácia bola jasná, juhokórejský súd uznal Kim Hyun Hee za vinnú. No napriek tomuto rozsudku bola Kim pred istou smrťou nakoniec predsa len zachránená. Prezident Južnej Kórei jej udelil úplnú milosť a zároveň sa jej ospravedlnil s odôvodnením, že Kim bola rovnako obeťou Severnej Kórei ako pasažieri lietadla. Bývalá severokórejská agentka síce napriek rozsudku smrti milosť dostala, no výčitiek svedomia sa nikdy nezbavila. Svoj život obetovala odstráneniu utrpenia rodín115 stratených životov letu 858.
Tento článok vznikol vďaka autobiografickej knihe, ktorá sa mi „prednedávnom“ dostala do rúk. Kim Hyun Hee napísala Slzy mojej duše (The Tears of My Soul) v úsilí aspoň trochu odčiniť to, čo napáchala. Všetky výnosy z knihy darovala rodinám obetí. Tears of My Soul je pokusom odhaliť neuveriteľný svet fanatickej komunistickej diktatúry, ktorá je aj dnes stále pri moci, a jej hnusnú kontrolu nad ľudskou mysľou a srdcom. Kim Hyun Hee žije a píše v Soule v Južnej Kórei.