O sprevádzaní vo veži na Katarínke pri Dechticiach

Veža na Katarínke je už od roku 2017 otvorená. Počas letných mesiacov a vybraných víkendov môžete za prítomnosti našich dobrovoľníkov vstúpiť do veže, pozrieť si pútavý výhľad a dozvedieť sa viacej o histórii tohto miesta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Sprevádzanie vo veži nie je spoplatnená služba, ani našim dobrovoľníkom nevyplácame honoráre. Čo však je pre nich veľkou odmenou, je vaša vďačnosť a to, že z Katarínky odchádzate s úsmevom na tvári.

Tu je konkrétny príklad; napísali ste nám ex-post na mail krátku správu:

Slečna, veľká vďaka za váš pútavy výklad a ostatným klobúk dole
Gabriela

Naši vežiaci počas leta
Naši vežiaci počas leta (zdroj: Katarína 'Klára' Hercegová)

A reakcia našej dobrovoľníčky menom Kalunis, ktorá si vašu správu prečítala (a čo to pre ňu celé znamená), bola:

Tieto turistky boli veľmi skvelé, milé, zaujímali sa. Občas takí prídu a dodajú človeku energiu a chuť to robiť ďalej, pretože niekdy sa stane, že skupinka ľudí tak vyšťaví, že sa zamýšľa či zvládne ďalší výstup. Ale v takýchto momentoch si uvedomí, že má to význam. Má význam ukazovať ľuďom tieto naše krásy, poklady, to čo nosíme v srdci a všetci tak milujeme - našu Katarínku. Keď môžeme (a podarí sa to) preniesť naše nadšenie na ďalších ľudí, ktorí sa potom chcú vrátiť a vidíme im to v tvári, tak to je najväčšia odmena.
Som vďačná za každého jedného turistu, ktorý vkroči do veže či s nudou v tvári, lebo chce vidieť len výhľad, alebo dieťa, ktoré by najradšej behalo a tie fakty mu nehovoria tak veľa ako jeho rodičom, alebo nadšenca, ktorý chce vedieť všetko a má plnú hlavu otázok, pretože títo všetci keď odchádzajú, majú v tvári niečo iné. Niečo, čo získali aj vďaka nám, nám všetkým, našej práci. A to je pohľad pokoja, šťastia, spokojnosti, nadšenia, uznania a obdivu našej práce, pokroku a nášho odhodlania. Mnohí z nich hovoria, ako radi sa vracajú každý rok, pretože to miesto je čarovné, krásne a pokojné. A vtedy máme možnosť si aj my uvedomiť, že naša práca nie je len pre nás ale pre všetkých, že ju nevidíme len my ale aj návštevníci, ktorí si to veľmi vážia.

Výhľad z veže z 5. poschodia
Výhľad z veže z 5. poschodia (zdroj: www.katarinka.sk)

Veže býva normálne zatvorená, áno. Ani neskúšajte liezť po hromozvode či nosiť rebrík (ako to už na Katarínke, žiaľ, mimo našej prítomnosti chodí) a vojsť cez okno na 1. poschodí, lebo vyššie sa aj tak nedostanete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tiež je pravda, že nie každý dobrovoľník na turistu / návštevníka reaguje, usmieva sa a rozpráva pútavo tak ako naša Kalunis, ale vedzte, že sa snažíme, aby ste sa na Katarínke cítili dobre.

Môžete sa nás ešte opýtať "Chcem ísť na vežu, dá sa vopred dohodnúť, že nám otvoríte, resp. posuniete nám kľúče?"

Tu je naša odpoveď: "Nakoľko tam nebývame a nevieme si dovoliť každú chvíľu vysielať dobrovoľníkov, prosím, skúste využiť zverejnené termíny. Bezpečnostné predpisy prevádzky veže vyžadujú prítomnosť aspoň dvoch našich vyškolených dobrovoľníkov (vežiakov), aj z tohto dôvodu nie je možné ponechať vežu otvorenú non-stop. Sledujte našu webovú alebo Facebook stránku, kde pravidelne budeme informovať verejnosť o termínoch sprístupnenia veže."

SkryťVypnúť reklamu

Viac informácii a fotiek k sprístupnenej veži na Katarínke

Výhľad z veže na severovýchod
Výhľad z veže na severovýchod (zdroj: Michal 'Neitos' Novomeský)
katarinka

katarinka

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Projekt Katarínka - venujeme sa záchrane ruín barokového Kláštora sv. Kataríny Alexandijskej pri Dechticiach v Malých Karpatoch a všetkému čo súvisí s poznaním histórie a s dnešným rozvojom tohto výnimočného miesta. Viac na www.katarinka.skFotografie z tohto miesta nájdete na:www.katarinka.sk/sk/foto Zoznam autorových rubrík:  Čo nám zíde na um, keď sa poviNejaká tá báseň...a či úvaha?Naše workshopyČosi na úvodSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu