O neviditeľných pokladoch Katarínky

Pohrúžená do práce, prikladám tehlu k tehle, pomedzi to maltu a opäť ďalšiu tehlu... Pozerám na zhruba meter vysoký múr (ktorý tu, mimochodom, ešte pred pár dňami nebol) a usudzujem, že za tie dva dni, ktoré ostávajú do konca družiny, by sme to mohli stihnúť. A tak zase nahadzujem maltu, položím tehlu...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

A vtom mi zrazu skrsne otázka... Či skôr pochybnosť? Musím sa zastaviť. Náradie nechávam na svojom mieste. Postavím sa, pozriem na múr pred sebou, nato otočím zrak do vnútra kostolíka a pýtam sa: Aký zmysel má vlastne táto práca? Nielen moja, ale aj práca ostatných? Práca ľudí, ktorí tu boli predo mnou? Má zmysel zachraňovať stavbu, ktorá tu aj tak či tak o pár storočí nebude? Na čo je to všetko dobré?

Fuuuha, tak aj ja sama začínam byť zneistená týmito otázkami, možno trochu nervózna. Vôbec som ich nečakala.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale netrvá to dlho a odniekiaľ sa ozve Hlas. Azda z hlbín mojej duše. Ten Hlas ma tíši a upokojuje. A svojou odpoveďou mi navracia istotu. I keď sa na prvý pohľad zdá, že toto všetko nemá zmysel, treba sa na to pozrieť inak.

Áno, je pravda, že kostolík tu nebude na večné veky. A múry, ktoré sme postavili, s určitosťou raz spadnú. Ale skúsme sa pozrieť aj ďalej. Pozrime sa aj na to, čo oči nevidia.

Tie múry predsa stavajú ľudia. A jedni pri práci rozmýšľajú, dostávajú odpovede na svoje otázky. Zisťujú, že práca ich oslobodzuje od toho, čo ich ťaží, viac spoznávajú samých seba. Druhí sa rozprávajú, a tým vznikajú vzťahy, nové priateľstvá, zažívajú spoločenstvo s inými ľuďmi. Ďalší možno pri tej práci konečne pociťujú, čo to znamená byť užitočným a potrebným. Vedia, že sú prijatí do tímu a že sa dá na nich spoľahnúť. Iní majú radosť z toho, že pokračujú v práci svojich predkov a tým sa s nimi spájajú. A ďalší pri tom naberajú odvahu spraviť rozhodnutie, a tak dať svojmu životu iné smerovanie. Takisto ako ja.

SkryťVypnúť reklamu

Naozaj, Katarínka je viac než len záchrana ruín kostola a kláštora. Samotná práca na Katarínke dáva iba základ pre veci, ktoré presahujú to, čo môžme vidieť a počuť, čoho sa môžme dotknúť...a dokonca aj toho, čo môžme vysloviť. Sú to poklady, ktoré môžme len zažiť a ďalej si ich v sebe niesť. A to aj tam, kde im "neublíži ani moľ, ani hrdza a kde sa ani zlodeji nedobýjajú a nekradnú..."

Monika Šumichrastová

katarinka

katarinka

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Projekt Katarínka - venujeme sa záchrane ruín barokového Kláštora sv. Kataríny Alexandijskej pri Dechticiach v Malých Karpatoch a všetkému čo súvisí s poznaním histórie a s dnešným rozvojom tohto výnimočného miesta. Viac na www.katarinka.skFotografie z tohto miesta nájdete na:www.katarinka.sk/sk/foto Zoznam autorových rubrík:  Čo nám zíde na um, keď sa poviNejaká tá báseň...a či úvaha?Naše workshopyČosi na úvodSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
SkryťZatvoriť reklamu