Expandujúca Zem zrejme pochovala dinosaurov I.

Z fosílneho záznamu vieme, že dinosaurie kosti mali zhruba rovnakú hustotu ako dnešné zvieratá, aj keď viaceré dinosaury boli tri až štyrikrát väčšie než akýkoľvek cicavec žijúci dodnes na súši a pritom boli rovnako čulé a pohyblivé. Nižšia gravitácia na menšej planéte s menším množstvom hmoty podľa teoretikov rastúcej Zeme by mohla byť uspokojivým vysvetlením. Rovnako by to mohlo platiť aj pre gigantickú flóru tej doby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (61)

Pred tromi rokmi sa mi do ruky dostal francúzsky časopis LA RECHERCHE o vede a technike. Bol z novembra 1985 a stál 24 frankov. Fotografie boli farebné a kvalitné, ale pobavilo ma, že väčšina reklám bola čiernobiela. Po prvom prelistovaní som si pomyslel, že okrem až príliž farebných reklám a grafiky sa toho v dnešných vedeckých časopisoch za tých 22 rokov veľa nezmenilo: odstraňovanie ropného znečistenia, nebezpečenstvo rastového hormónu, zaujímavosti o mäsožravých rastlinách, neutrónové hviezdy a pulzary atď. Ale tento článok bol pre mňa úplne nový: „Polemika okolo expanzie Zeme."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


65 000 km oceánskych chrbtov - dôkaz posunu kontinentov, či expanzie Zeme?


Neuveriteľné!


Článok pojednával o značne kontroverznej hypotéze expandujúcej, resp. rastúcej Zeme. Podľa tejto hypotézy sa naša planéta už stovky miliónov rokov zväčšuje, a práve to spôsobuje, že pevniny sa vzájomne vzďaľujú a medzi nimi rastie nové oceánske dno. Ešte pred 200 miliónmi rokov tvorili pevniny jeden súvislý kontinent na Zemi, ktorá bola približne o 50% menšia, čiže kontinentálna kôra, tvoriaca v súčasnosti 30% povrchu, ho vtedy zaberala celý. Takáto Zem mala polomer okolo 3 500 km a obvod 22 000 km. A oceánska kôra, ktorá dnes zaberá zvyšných 70% povrchu, vtedy jednoducho neexistovala! V dobe pred 160 až 65 miliónmi rokov boli dinosaury dominantnou skupinou živočíchov a podľa fosílneho záznamu žili na všetkých kontinentoch (vrátane Antarktídy), dnes oddelených rozľahlými oceánmi. V tom čase nejestvovali veľké pohoria ani hlboké oceány; značnú časť pevniny pokrývali iba plytké moria. Z fosílneho záznamu tiež vieme, že dinosaurie kosti mali zhruba rovnakú hustotu ako dnešné zvieratá, aj keď viaceré dinosaury boli tri až štyrikrát väčšie než akýkoľvek cicavec žijúci dodnes na súši a pritom boli rovnako čulé a pohyblivé. Nižšia gravitácia na menšej planéte s menším množstvom hmoty podľa teoretikov rastúcej Zeme by mohla byť uspokojivým vysvetlením. Rovnako by to mohlo platiť aj pre gigantickú flóru tej doby. A čo sa týka vyhynutia dinosaurov, hypotéza má za to, že formovaním oceánov medzi kontinentmi sa zmenili klimatické zóny - ich habitaty a migračné trasy sa fatálne narušili. Vládu nad planétou prevzali cicavce.

SkryťVypnúť reklamu


Skúste si predstaviť model tejto prapôvodnej zeme ako futbalovú loptu, pričom vrchná hrubšia vrstva z viacerých šesťuholníkov budú jej kontinenty a čierna duša naplnená vzduchom pod ňou bude tenšia oceánska kôra. Ak ste hrávali futbal, určite ste si všimli, že na starých loptách sa zvykli potrhať švy medzi šesťuholníkmi a čierna duša začala vytŕčať. A teraz si predstavte, že by sa postupne roztrhli všetky švy a loptu by sme začali fúkať. Objavovalo by sa stále viac novej čiernej plochy (oceánskej kôry); biele šesťuholníky nalepené na duši (kontinentálna kôra) by sa tým pádom vzájomne vzďaľovali. Zároveň by sa museli prispôsobiť novému, menej zaguľatenému povrchu. Začali by sa vrásniť (vznik pohorí), naťahovať a napínať (vznik nížin) alebo dokonca trhať (viď východoafrická priekopová prepadlina) - pozorovali by sme jednoducho analógiu posunu kontinentov, ba dokonca geomorfologických procesov!

SkryťVypnúť reklamu




------------------------------------------------------------------------------------------

Galéria vyhynutej megafauny (nielen dinosaury boli obrovské)






---------------------------------------------------------------------------------


v ďalších častiach sa budem venovať konfrontácii hypotézy expandujúcej Zeme so súčasnou teóriou platňovej tektoniky a posunu kontinentov podla Wegenera, ich spoločnej histórii aj súčasnosti

Dominik Katona

Dominik Katona

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

- geografia, veda, cestovanie, šport Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu