Kauza digitalizácia pokračuje zásluhou ministra kultúry

Na Maďaričovom ministerstve vraj záhadne miznú úradné záznamy a dokumenty. MKSR tvrdí, že bývalý minister kultúry Daniel Krajcer riadne nevypovedal zmluvu s firmou Tender MediaGroup s.r.o. (TMG), ktorú uzavrel Marek Maďarič deň pred voľbami dňa 11. júna 2010. Ukázalo, sa, že je to nepravda. Zmluvu Daniel Krajcer riadne vypovedal a má o tom doklady. Takže, o čo ide? Maďarič uzavrel s firmou TMG zmluvu na 170 miliónov eur. Ale, zmizol aj iný, s kauzou súvisiaci dokument. Na stránke jeho ministerstva sa záhadne stratil cenník, ktorý je a neoddeliteľnou a povinnou súčasťou zmluvy so spoločnosťou TMG. Rovnako tam nie je ani údaj o zmluvnej cene 170 miliónov eur, ktorá tam má byť. Pozri: http://registerkultury.gov.sk/zmluvy/tabulka.php?z=zac=0h=tender+mediahc=dodavatel. Čo sa to tam robí?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Vie to pán minister Maďarič vysvetliť? Kto tam robí nadprácu? Podľa Maďaričovej zmluvy mala firma TMG formou služby realizovať všetky "projekty" informatizácie, digitalizácie a konzervovania v rezorte.

Zmluvu uzavrel Maďarič v rozpore s pravidlami Európskej komisie bez toho, aby existovali výzvy, projekty, hodnotenie projektov a zmluvy s jednotlivými inštitúciami. Maďarič teraz sám a ústretovo rozhodol o "urovnaní" s TMG. Prečo? Vraj, aby nemusel platiť TMG ušlý zisk.

V konzorciu TMG sú, samozrejme, aj spoločnosti, ktoré sú schopné reálne pomôcť v implementácii schválených projektov. Ale sú tam aj také, ktoré nie sú najlepšie a nemajú čo ponúknuť... Neboli riadne obstarané pre gestorov národných projektov. Zmluva im bola nanútená. Inštitúcie zodpovedné za projekty si majú svojich dodávateľov obstarať sami, inak nemôžu niesť finančnú a právnu zodpovednosť za projekty. V zmluve o urovnaní medzi MKSR a TMG sa hovorí, že zmluva platí. Platí teda aj škandalózny cenník? A o aký ušlý zisk ide? Prečo Mrek Maďarič uzavrel v roku 2010 zmluvu s takýmito podmienkami?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

MKSR od roku 2007 do roku 2010 neurobilo pre OPIS2 fakticky nič. Neboli vypísané žiadne výzvy a neboli nijaké projekty. MKSR presadzovalo outsourcing. Čiže, všetky "projekty" sa mali realizovať cez zmluvu s TMG. Štátne inštitúcie mali len "poskytovať súčinnosť" privátnej firme. TMG nie je o.i. schopná garantovať päťročnú udržateľnosť projektov.

Maďaričova koncepcia bola založená na tom, že prijímateľom finančnej pomoci mala byť len firma TMG. Tá mala disponovať sumou 170 miliónov eur a mala realizovať celý OPIS2.

Slovenská národná knižnica, v ktorej som bol od roku 2000 generálnym riaditeľom, proti postupu ministra protestovala a odmietala uzavretie zmluvy s TMG. Nuž, odvolal ma vtedy a som "odídený" aj teraz. Prekážal som jeho "stratégii". V roku 2009 som tvrdil, že pán minister má zlých poradcov a nevie, čo riadi. Teraz sa to opäť potvrdzuje. Ponúkol som mu pomoc, neprijal ju.

SkryťVypnúť reklamu

Zhrnul by som to asi takto: "veľa obchodníkov - málo odborníkov". Ostatní riaditelia so mnou súhlasili, ale radšej "držali hubu a krok"... Som zvedavý, či teraz budú spolupracovať s TMG s tými cenami, ktoré sú v cenníku TMG. A čo urobia, keď kvôli problematickým cenám vzniknú neoprávnené náklady. Kto bude zodpovedný za vznik neoprávnených nákladov? Maďaričov postup bol a je riskantný, nekompetentný a neprijateľný z viacerých odborných a finančných dôvodov, o ktorých sa všeobecne vie.

Európska komisia vo Výročnej správe o OPISe za rok 2011 z júna 2012 hovorí o závažných problémoch, ktoré sa vyskytli v OPIS2, ktorého gestorom je MKSR a o opatreniach, ktoré boli v roku 2011 prijaté na ich odstránenie. Okrem iného sa v nej konštatuje, že "V rámci PO2 sa proces implementácie posúva už od roku 2007" a "zdržanie v implementácii sa tak stalo hrozbou na nenaplnenie cieľa PO2".

SkryťVypnúť reklamu

OPIS2 bol ohrozený za pôsobenia Mareka Maďariča počas jeho prvého ministrovania. Fakticky sa v OPIS2 začalo štandardne konať za ministra Daniela Krajcera až v roku 2010-2011 (výzvy, hodnotiace a výberové kritériá, stratégia, finančné alokácie, projekty, pro rata, zmluvy o finančnej pomoci) s inštitúciami kultúry, ktoré sú za národné projekty zodpovedné. Žiaľ, Marek Maďarič opäť implementáciu OPIS2 nezvláda. Škoda. Niektoré organizácie (Pamiatkový úrad, Múzeum SNP, národná galéria, filmový ústav) skutočne počítajú vo svojich projektoch s tým, že časť projektov budú outsourcovať. Ale, na to si mali vybrať cez verejné obstarávania svojich dodávateľov sami. To však Maďarič svojim organizáciam neumožnil, hoci o to už dávno žiadali. Silou mocou chce vrátiť do hry konzorcium TMG. Prečo to robí, vie len on...

SkryťVypnúť reklamu

Domnievam sa, že si pán Maďarič, ako nádejný politik, obrazne povedané, zle zapol prvý gombík a teraz už bude vyzerať len zle a horšie. Mohli sme byť medzi prvými na svete. Teraz budeme len smiešni... Bude to aj jeho zásluha.

Dušan Katuščák

Dušan Katuščák

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Prof. PhDr. Dušan Katuščák, PhD.Od roku 2000 do 04.05.2012 generálny riaditeľ Slovenskej národnej knižnice v Martine. Od 01.09.2012 prodekan pre vedu a výskum na Fakulte humanitných vied Žilinskej univerzity. V SNK pracoval od roku 1968. Oblasti profesionálneho záujmu: bibliografia, knižničná veda, štandardizácia, digitalizácia, informačná politika, informatizácia knižníc, dokumentácia kultúrneho dedičstva, ochrana písomného dedičstva. Vysokoškolský pedagóg. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

224 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu