Kapitoly z reforiem: Slovenská agentúra životného prostredia

(Updated: 11.9.2008) Mnohí politici zvyknú považovať verejné financie za bezodný mešec peňazí a dokážu nájsť vo všetkom nejaký verejný záujem. Kvôli tomu sú schopní zamestnávať tisíce ľudí v príspevkových, rozpočtových či neziskových organizáciách, z ktorých však mnohé majú nejasný význam. Cieľom tejto série článkov je poukázať na niektoré z nich a poskytnúť tak konkrétne návrhy a riešenia opatrení, ktoré je potrebné uskutočniť vo verejnej správe na to, aby príjmy z daní a poplatkov občanov boli využívané efektívne a zmysluplne. Prvou takouto organizáciou je Slovenská agentúra životného prostredia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)
Zvlášť organizácia, zvlášť web. Zvlášť web, zvlášť tvorca webu. Zvlášť tvorca webu, zvlášť objednávka. Zvlášť objednávka, zvlášť peniaze zo štátneho rozpočtu...
Zvlášť organizácia, zvlášť web. Zvlášť web, zvlášť tvorca webu. Zvlášť tvorca webu, zvlášť objednávka. Zvlášť objednávka, zvlášť peniaze zo štátneho rozpočtu... (zdroj: Foto: http://www.sazp.sk)

Čo robí?

Slovenská agentúra životného prostredia slúži ako servisné pracovisko Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), pre ktoré pripravuje zväčša rôzne koncepčné, plánovacie a programovacie materiály. Takéto dokumenty majú vysoký dopyt najmä zo strany úradníkov Európskej únie, ich obsahový význam je však často veľmi sporný. Typickým príkladom takýchto plánov je Program odpadového hospodárstva SR do roku 2005, čo je vlastne zoznam predsavzatí, ktoré plánovači síce sľúbili, ale vláda nemala šancu naplniť (čo bolo, mimochodom, zjavné už v čase tvorby dokumentu).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SAŽP je rozdelená do 7 centier v rôznych mestách Slovenska a plní podľa svojho štatútu nenahraditeľné „úlohy na poli starostlivosti o životné prostredie, rozvoja environmentalistiky a tvorby krajiny v súlade so zásadami trvalo udržateľného rozvoja“, najmä však „pripravuje pre ministerstvo odborné podklady pre návrhy stratégií, koncepcií, programov a právnych predpisov, vykonáva koordináciu odborných činností, pripravuje a realizuje podujatia, zostavuje plány a hodnotí ich plnenie, programuje, implementuje a hodnotí environmentálne projekty, vypracúva alebo obstaráva stanoviská, odborné posudky, informácie a dokumenty, zabezpečuje odborný dohľad nad uplatňovaním environmentálnych právnych predpisov, stará sa o vybrané chránené časti krajiny a environmentálne zariadenia, zabezpečuje plnenie záväzkov vyplývajúcich pre Slovenskú republiku z medzinárodného evironmentálneho práva a spolupráce, poskytuje ministerstvu odbornú pomoc pri zosúlaďovaní environmentálneho práva Slovenskej republiky s predpismi a postupmi Európskej únie a spolupracuje so zainteresovanými a partnerskými odbornými inštitúciami v Slovenskej republike i v zahraničí“.

SkryťVypnúť reklamu


Čo robiť?

Problémom SAŽP je, že veľmi veľká časť jej aktivít sa prekrýva s činnosťou pracovníkov ústredia ministerstva (napríklad rôzne koncepčné úlohy), ako aj s ďalšími činnosťami, ktoré prináležia napríklad špecializovaným výskumným pracoviskám (ide najmä o rôzne vedecko-výskumné aktivity). Navyše, u množstva ich činností neexistuje racionálny dôvod, aby ich nemohli vykonávať - s alebo bez vládnej objednávky - komerčné firmy na voľnom trhu, čo sa týka predovšetkým rôznych vzdelávacích a poradenských programov, po ktorých existuje aj prirodzený dopyt. Slovenská agentúra životného prostredia potrebuje prejsť zásadnou redukciou kapacít, prevedením časti činností, ktoré sú nevyhnutné pre dodržiavanie medzinárodných dohovorov na MŽP SR, transformáciou časti výskumných zložiek pod univerzity a zrušením zvyšku činností, ktoré nemusí zabezpečovať štát.

SkryťVypnúť reklamu

Ak uvážime, že náklady príspevkovej organizácie SAŽP činili v roku 2004 sumu 217,37 mil. SKK, pričom zo štátneho rozpočtu získala SAŽP 171,69 mil. SKK (v roku 2005 na kontraktoch s MŽP SR sumu 124,3 mil. SKK), potom predpokladáme, že pri navrhovanom postupe reformy je možné ušetriť vo verejných výdavkoch prinajmenšom polovicu tejto sumy, t.j. minimálne 50 mil. SKK ročne.

Zdanlivo nepodstatná suma, ale keď neprší, aspoň kvapká. Po zrátaní všetkých neefektívnych výdavkov je možné v rezorte Ministerstva životného prostredia SR ušetriť – pri triezvom, nepopulistickom odhade – prinajmenšom nekoľko stoviek miliónov korún ročne.

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  705x

Profesijne sa venujem najmä environmentálnej politike. V minulosti ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, od roku 2009 ako vydavateľ a redaktor odborných denníkov, ktoré som založil. V rokoch 2020-2022 som bol poslancom NR SR za SaS. Som podpredsedom Občianskej konzervatívnej strany a budem kandidovať vo voľbách v septembri tohto roku za SaS, číslo 20. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,071 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu