Kapitoly z reforiem: Slovenský vodohospodársky podnik, š.p.

(Updated: 11.9.2008) Zrušiť štátny podnik, ktorý pôsobí v oblasti považovanej za prirodzený monopol, nie je až také ťažké, ako by sa zdalo. Vyžaduje si však veľa úsilia odbúravať mylné názory, v tomto prípade na manažment vodného hospodárstva, ktoré sa nemenili toľko desaťročí, až sa stali hlboko zakorenenou doktrínou. Slovenský vodohospodársky podnik nemá predpoklady na efektívne plnenie svojich úloh, preto ho treba zrušiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Čo robí?

S „veľkovodármi“, teda ľuďmi pôsobiacimi v oblasti hospodárstva vodných tokov, je to už na Slovensku zariadené tak: je to spoločenstvo ľudí, ktorí existujú takmer mimo trh i štát, sú čímsi ako štátom v štáte. Všetky významné vodné toky a veľkú väčšinu ostatných vodných tokov v SR spravuje totiž jediný centrálny štátny podnik Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), ktorý pracuje ako „vzor“ socialistickej sebestačnosti: má vlastné elektrárne, vodné nádrže, rekreačné zariadenia i stavebné mechanizmy; navyše svoje servisné práce uskutočňuje najmä vo vlastnej réžii a o jeho investičných rozhodnutiach a detailoch hospodárenia – okrem nimi zverejňovanej, inak neprehľadnej a obsahovo nedostatočnej výročnej správy – nechce verejnosť informovať. Keď sme pred rokom v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika žiadali v zmysle infozákona bližšie informácie o mechanizmoch rozhodovania v SVP, dostali sme odmietavú odpoveď, ktorú SVP zopakoval i po jednoznačnom príkaze jeho zakladateľa, Ministerstva životného prostredia SR, v náš prospech.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to skrátka štát v štáte, o ktorý sa verejnosť takmer vôbec nezaujíma, hoci tam „leje“ stovky miliónov korún v daniach, v poplatkoch a v cene za rôzne tovary. Práve preto nemal SVP problém presadiť si na ministerstve terajší nezmyselný systém financovania ich firmy, ktorý spočíva v tom, že stovky miliónov korún potrebných na práce vo verejnom záujme (najmä na protipovodňovú ochranu) musia platiť ministerstvom špecificky vybraní podnikatelia, ktorí sa od šťastlivcov-neplatičov líšia len tým, že pri svojej činnosti odoberajú vodu, o ktorú sa „stará“ SVP, hoci s jej odberom nemá takmer žiadne náklady. Pravda, neplatí to pre všetkých smoliarov, pretože za farmárov z južného Slovenska, ktorí používajú vodu na závlahu, hradí túto nezmyselnú daň štát. To im „vybavil“ poslanec Richárd Hamerlik (SMK) v parlamente ešte v roku 2004. Nuž, a aby toho nebolo málo, náklady na odstraňovanie povodňových udalostí uhrádza SVP každoročne štát, bez ohľadu na to, či neboli spôsobené práve ich nedbalosťou. Podobne nedisponujeme ani informáciou, či a akú časť z polmiliardovej straty, v ktorej skončil podnik v roku 2004, zavinil práve samotný SVP...

SkryťVypnúť reklamu

Čo robiť?

Zdá sa, že v prípade SVP sa skĺbili skúsenosti všetkých socialistických ministrov, ktorí tak vytvorili nespravodlivý, neprehľadný, demotivačný a na korupciu mimoriadne náchylný systém správy vodných tokov. Systém splieta poplatky za odber povrchových vôd, hydroenergetický potenciál, za tzv. energetickú vodu, závlahovú vodu a za údržbu vodných ciest, ktoré následne používa na úplne iný účel, než na ten, na ktorý boli vybrané (najmä na protipovodňovú ochranu).

SVP je firma s majetkom v hodnote vyše 31 mld. SKK a výnosmi presahujúcimi sumu 2,6 mld. Sk (v r. 2004), ktorá však nemôže fungovať efektívne za žiadnych okolností. Preto je potrebné ju zrušiť. Tento krok však predpokladá mnoho predchádzajúcich činností: transformáciu podniku na akciovú spoločnosť; zbavovanie podniku väčšiny aktív, ktoré nesúvisia s jeho hlavnou protipovodňovou náplňou (privatizáciu malých elektrární, vodných diel, širokej siete rekreačných zariadení, stavebných a iných servisných prác); dôslednú decentralizáciu vodnej správy; prevod kompetencií na obce alebo súkromné správcovské spoločnosti; v záverečnej fáze i možný prevod vlastníctva vôd do súkromných rúk (vyžaduje však zmenu Ústavy SR). Rozpracovaním týchto krokov sa chceme v budúcnosti podrobnejšie zaoberať i v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika.

SkryťVypnúť reklamu

Verejné výdavky, ktoré sa ušetria zrušením SVP a zásadnou reformou vodného hospodárstva, sú momentálne z viacerých dôvodov nespočítateľné (najmä z nedostatku informácií od SVP, ako aj absencii podrobnej a komplexnej štúdie reformy). Po ukončení celej transformácie a včlenení dobrovoľnej zložky do systému financovania však možno očakávať úsporu prinajmenšom 1 mld. Sk ročne.

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  705x

Profesijne sa venujem najmä environmentálnej politike. V minulosti ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, od roku 2009 ako vydavateľ a redaktor odborných denníkov, ktoré som založil. V rokoch 2020-2022 som bol poslancom NR SR za SaS. Som podpredsedom Občianskej konzervatívnej strany a budem kandidovať vo voľbách v septembri tohto roku za SaS, číslo 20. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,071 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu