Manažment Lesov SR ešte koncom októbra prejavil úmysel riešiť problémy ekonomicky efektívnym spôsobom: najmä racionalizáciou kádrov, ktorá predpokladala „prepustiť asi 500 ľudí, najmä riadiacich pracovníkov a úradníkov na generálnom riaditeľstve“. (link, link) Uvažovalo sa dokonca až o 600 zamestnancoch. (link)
O pár dní na to sa však zo 600 manažérov a úradníkov „stalo“ už len „180 dôchodcov, technicko-hospodárskych pracovníkov a robotníkov“. (link) To však ešte nebol koniec.
Prešlo ďalších pár dní a Lesy SR prichádzajú s celkom „originálnym“ riešením: okrem niektorých reštrikčných opatrení v hospodárení firmy plánujú pre jej ozdravenie využiť „možnosť čerpať prostriedky zo štátnej pomoci ministerstva pôdohospodárstva v objeme 300 miliónov korún na riešenie kalamitnej situácie hlavne v oblasti Nízkych Tatier, a ďalších 140 miliónov na správu lesov neznámych vlastníkov a ich identifikáciu“. (link)
Spravodajstvo Slovenského rozhlasu dňa 2.11.2008 podobne informovalo, že „590 zamestnancov sa nebude prepúšťať“, ale „odíde asi 140 technicko-hospodárskych pracovníkov a asi 40 robotníkov v dôchodkovom veku“. Súbežne sa však predpokladá postupné prijímanie nových pracovníkov, „najmä mladých odborníkov“.
Zároveň podnik plánuje využiť štátnu pomoc vo výške 440 miliónov Sk, oficiálne na riešenie problémov spomenutých vyššie.
Toľko k dotácii štátnych Lesov SR, firmy, ktorá obhospodaruje takmer polovicu výmery slovenských lesov.
Teraz niekoľko poznámok:
I. Ak manažment Lesov SR pôvodne priznal, že si dokáže predstaviť prepustenie 600 pracovníkov bez zásadného ohrozenia chodu firmy, ale napokon sa rozhodol prepustiť len 180 (pričom postupne plánuje prijať ďalších), znamená to, že naďalej priznáva ponechanie si viac ako 400 nadbytočných pracovníkov, najmä na riadiacich a úradníckych pozíciách na generálnom riaditeľstve.
Z informácií jednoznačne vyplýva, že tieto zbytočné výdavky plánuje vykrývať aj dotáciou od vlády vo výške 440 miliónov Sk, napriek tomu, že táto má byť použitá na presne špecifikovaný účel.
II. Lesy SR zdôvodňujú svoje nepriaznivé ekonomické výsledky poklesom ceny dreva. Pri porovnaní skutočnej miery poklesu ceny dreva je však zjavné, že až také dramatické to vôbec nie je: ceny sú síce približne o 10 % nižšie než minulý rok, avšak nie nižšie než v roku 2006 a dokonca vyššie než v roku 2005 (porovnanie cez Lesnícky trhový informačný systém tu).
Summa summarum: Lesy SR majú ekonomické problémy, ale určite ich nemožno pripisovať najmä poklesu ceny dreva. Takže?
Takže sa zdá, že socialistická vláda využije svoj obvyklý trik na voličov: zatiaľ čo prepúšťanie zamestnancov v Lesoch SR by negatívne vnímala podstatná časť voličov, gigantickú dotáciu pre štátnych lesníkov si občania nevšimnú, pretože ju platia zo svojich daní. Namiesto reformy lesného hospodárstva, ktorá by priniesla osoh všetkým občanom, tak získa privilegované výhody jedna skupina ľudí z Lesov SR.
O rovnosti
Rôzne problémy v Lesoch SR sú telenovelou, ktorá takmer každý rok zverejňuje svoju ďalšiu časť. Deje sa tak napriek tomu, že si vláda starostlivo pestuje monopol Lesov SR, ktorý im umožňuje tlačiť na vyššie ceny. A keď ani to nepomôže, pokojne im venuje darček v hodnote niekoľkých stoviek miliónov korún.
Bude zaujímavé sledovať, či takúto blahosklonnosť prejaví vláda i voči vlastníkom neštátnych lesov, ktoré boli kalamitou (údajne) taktiež poškodené. Mimochodom, z ekonomického hľadiska ich vývoj cien ovplyvňuje oveľa výraznejšie než dominantného hráča na trhu, ktorým sú Lesy SR. O tom však ministerstvo zatiaľ taktne mlčí.
Raz darmo, elektorát Ficovej vlády je zjavný. Všetci sme si rovní, iba podaktorí rovnejší.