
Nielen na sociálnych sieťach sa nestále šíri množstvo mýtov a bludov o živote v socializme, ktoré chcem konfrontovať so skutočnosťou. Niektoré sa pokúsim odkryť. Po častiach o HDP v ČSSR, kúpyschopnosti obyvateľstva, ovzduší, nekvalitných potravinách je tu zopár faktov o dĺžke dožitia.
Stredná dĺžka života
Rakúšania nás predbehli aj v strednej dĺžke života. A za komunistov sa rozdiel už iba prehlboval.
Ešte v 60. rokoch minulého storočia platilo, že stredná dĺžka života bola na Slovensku oproti Rakúsku dlhšia. Ako však ukazujú dáta OECD, potom sa situácia otočila a Rakúšania sa nám až do roku 1990 vzďaľovali.
Podrobne sa tejto problematike venuje aj publikácia Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika "Socializmus: realita namiesto mýtov," konkrétne autori Rudolf Zajac, Peter Pažitný, Daniela Kandilaki a Ľubica Löffler v kapitole o zdraví a zdravotníctve. Voľne dostupnú ju nájdete tu. Odporúčam vám ju, je to výborné čítanie.
Z údajov vyplýva, že stredná dĺžka života mužov do roku 1990 na Slovensku stagnovala alebo mierne klesala. V roku 1990 dosahovala 66,7 rokov, v roku 1960 to bolo 67,9 rokov.
Rakúski muži sa, naopak, v roku 1960 dožívali len 65,4 rokov, ale v roku 1990 to bolo už 72,3 rokov.
Stredná dĺžka života žien rástla aj pred rokom 1990. V Rakúsku sa však zvyšovala podstatne rýchlejšie.
Kým ešte v roku 1965 sa Slovensky dožívali približne rovnakého veku ako Rakúšanky, v roku 1990 bola stredná dĺžka života žien na Slovensku o 3,3 roky kratšia.

Ak zoberieme do úvahy súhrnne priemernú očakávanú dĺžku života žien aj mužov, v roku 1960 sa ešte obyvatelia Slovenska dožívali o čosi vyššieho veku ako Francúzi, Nemci či Američania.
V roku 1990 už bola stredná dĺžka života vo Francúzsku, Nemecku aj USA o 4,3 až 5,9 rokov dlhšia.
Najprehľadnejšie je to vidno zo štatistík Svetovej banky o tzv. očakávanom veku dožitia.
Finálna fáza úpadku
Z grafu je jasne vidieť tri fázy strednej dĺžky života, ktoré popisujú autori vo vyššie zmienenej publikácii:
fáza (1948 – 1961) - fáza rastu, najmä vďaka revolučným, ekonomicky nenáročným a masovo aplikovateľným spôsobom liečby a prevencie (najmä zvýšenie hygieny, očkovanie detí a zavedenie antibiotík do liečby). V tejto fáze výrazne rástla stredná dĺžka života.
fáza (1962 – 1967) - fáza stagnácie. Stredná dĺžka života stagnuje, efekt dosiahnutý v prvej fáze už nemohol priniesť zlepšenie parametrov. Začala sa prejavovať neschopnosť systému reagovať na pribúdajúce onkologické, kardiologické a chronické ochorenia u populácie 50+.
fáza (1968 – 1989) - fáza úpadku. Počas nej sa parametre zhoršovali, pričom došlo k rôznej trajektórii pri mužoch a ženách.
Koncom 60. rokov sa už začali naplno prejavovať devastačné dôsledky totalitného socializmu: technologické zaostávanie v zdravotníctve, degradácia životného prostredia, nekvalitné potraviny, nebohatnutie spoločnosti a všadeprítomná beznádej.
_____________________________________
Prečítajte si tiež:
_____________________________________
Optimistické pokračovanie
Ako vidno z údajov o veku dožitia, po roku 1989 nastal strmý nárast dĺžky života u mužov a miernejší nárast, respektíve pokračovanie v miernom raste u žien.
Ľudia sa dožívajú čoraz viac. Stratu štyroch desiatok rokov, počas ktorých komunisti ničili naše životy a skrátili/nepredĺžili nám život približne o 4 roky, len tak ľahko nedobehneme.
Prehlbovanie sme však už zastavili a konečne sa aj na Slovensku dožívame čoraz viac rokov života.
Ak vám niekto bude tvrdiť, že za socializmu bolo lepšie, uveďte mu aspoň údaje z tejto štatistiky. Ľudia na Slovensku mohli žiť dlhšie, keby ich komunisti neprinútili zomrieť o niekoľko rokov skôr.
Radovan Kazda
Autor je poslanec NR SR za SaS
Spolupráca na podkladoch: Radovan Potočár
