Holoruby - povoliť, či zakázať?

Holorubný spôsob ťažby vplýva na ekosystémy, ktorých je súčasťou. Kto a ako však má rozhodnúť, či holoruby povoliť, alebo zakázať?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (84)
Pozor, holorub!!!
Pozor, holorub!!! (zdroj: Autor: rk)

Holorubný spôsobťažby patrí medzi štandardné spôsoby ťažby dreva, rozšírené v mnohýchkrajinách sveta. Široko využívaný je v USA i v Kanade, ktorá máštvrtinový podiel na medzinárodnom obchode s drevom1(v USA napríklad v jedľových oblastiach západného Oregonu aWashingtonu2,v Kanade v oblasti British Columbia3).Nízke obmedzenia v holorubnej ťažbe sú typické i pre viacero krajínEurópy.4Holorub predstavuje spôsob ťažby, v ktorom je počas jedného výrubuvyťažená zo stanovišťa drvivá väčšina drevnej hmoty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V celom svete sa vlesnom hospodárstve využíva viacero viac-menej unifikovaných spôsobovťažby dreva, predovšetkým podrastový, výberkový,holorubný a účelový.5Z ekonomického hľadiska sa odlišujú najmä v objeme ťažby z hektáraplochy, čo výraznou mierou diferencuje nákladovosť ťažby. Hociniektoré práce poukazujú na to, že holorubný spôsob nie je v každýchpodmienkach ekonomicky najefektívnejšou metódou ťažby6,jeho prirodzený dopyt zo strany majiteľov (ovplyvnený i historickoutradíciou tejto metódy) naznačuje jeho vysokú ekonomickú efektívnosť(závislú však najmä od konkrétnych podmienok, v ktorých je holorubaplikovaný).

SkryťVypnúť reklamu

Problematickouoblasťou holorubnej ťažby sú jej vedľajšie negatívne dopady (tzv.negatívne externality) na životné prostredie, resp. inýchužívateľov životného prostredia. Ako vieme, pri extrémnom použitíholorubov (najmä v kombinácii veľkého plošného rozsahu, vysokejsklonitosti terénu a hydrologicky nevyhovujúcej pôdnej štruktúre)dochádza k vzniku nadmerného povrchového odtoku (ten vplýva nazvýšenie erózie pôdy a lokálnych povodní), k zníženiu kvalitypodzemných vôd a k zvýšeniu zraniteľnosti voči extrémnym, lokálnymklimatickým javom (napríklad prívalové zrážky, vietor, teplotaovzdušia a podobne). Negatívne dôsledky tejto ťažby sa stávajúpredmetom dlhodobého záujmu médií a politikov, najmä sú všakpredmetom sporov s aktivistami environmentálnych mimovládnychorganizácií.7Z odbornej stránky sú veľmi intenzívne skúmané najmä hydrologickouvedou, ktorá následne rozpracováva viacero metód na modelovanievývoja, napríklad povrchového odtoku.

SkryťVypnúť reklamu

Holoruby všakmôžu tvoriť i významné pozitívne externality pre stabilituekosystémov, napríklad na ochranu pred prírodnými škodcami apožiarmi. Veľmi jasne to naznačuje i vyhlásenie Society ofAmerican Foresters, ktorá združuje okolo 17 tisíc členov:

Holorubnámetóda regenerácie stanovíšť zohráva dôležitú úlohu v udržateľnommanažmente lesa a môže byť použitá efektívne na dosiahnutieočakávanej kondície lesa. Môže byť najlepšou lesníckou metódou preregeneráciu niektorých druhov, kontrolu lesných škodcov apatogenetických javov, ako aj k dosiahnutiu ďalších lesníckychcieľov. Podobne ako iné praktiky vo využívaní krajiny, i tento môžemať neželané dopady, ak je použitý nevhodným spôsobom a na zlejlokalite.“8

SkryťVypnúť reklamu

Iným príkladom súdôvody pre ponechanie holorubov z hľadiska ochrany prírody v Dánsku,čo – mimochodom – cituje príručka vydaná Európskou únioukvôli NATURA 2000:

Niekoľkochránených vtáčích území v Dánsku zasahuje do rozsiahlych lesnýchoblastí. Sú to väčšinou rozsiahle smrekové plantáže, ktorýchmanažment pozostáva vo veľkej miere z holorubu a z opätovnej výsadby.Bolo dokázané, že tento postup je vhodný pre trvalý výskyt druhovvtákov z prílohy I smernice o vtákoch - Lullula arborea, Laniuscollurio a Caprimulgus europeaus. Tieto druhy zvyčajne začnúzmenšovať svoj areál alebo vymiznú, ak v lesoch prestanú holoruby.9

Mimochodom, PatrickMoore, jeden zo zakladateľov Greenpeace a v istom období i jehoriaditeľ, obhajuje štandardnú lesnícku prax, teda aj holorubnú ťažbu,ktorú považuje za to, za čo ju považuje lesnícka odborná obec: tedaza opatrenie, ktoré môže mať mnoho environmentálne priaznivých, ale iveľa nepriaznivých dopadov; podľa toho, na akom území a v akej mieresa používa.10

Čo robiť?

Legislatíva vSlovenskej republike po roku 1989 možnosť holorubov buď zakazovala,alebo ich vymedzovala podľa metrického a plošného kritéria.11Vzhľadom k tomu, že holoruby patria k tradičným, ekonomicky zväčšaefektívnym i (podmienene) environmentálne prospešným zásahom, ako ajvzhľadom k tomu, že súčasné vládne opatrenia predstavujú výraznéobmedzenie slobody nakladania s majetkom vlastníkov lesa, je potrebnénájsť mechanizmus navrhovaného opatrenia, ktorý by holorubnú ťažbuumožnil, ale zároveň kontroloval a zabraňoval takejto ťažbe vprípadoch, v ktorých by mohlo dôjsť ku vzniku závažného poškodeniaprírody, resp. okolitých užívateľov (podobne ako spoločnosťuskutočňuje opatrenia napríklad v snahe znížiť riziká vzniku násiliavoči človeku – v tomto prípade v podobe v podobe ex postsankcií alebo v podobe vzdelávania, ako formy ex ante ochrany predbudúcimi následkami).

Holorubná ťažba je ďalší zo strašiakov verejnosti, ktorýneexistuje.

1Informácia je prevzatá z článku Patricka Moorea z roku 1994: Remarksbefore the House of Commons Committee on Natural Resources.http://www.greenspirit.com/key_issues/the_log.cfm?booknum=5

2Pozri napr.:http://www.ingentaconnect.com/content/saf/jof/2005/00000103/00000002/art00005

3Pozri napr.:http://www.wrcea.org/environment-sustainability/harvesting-techniques.htm

4Pozri: Oliva, J.: Legislativní podmínky řádného lesnickéhohospodaření. Dizertačná práca. Lesnická fakulta ČZU v Prahe, 2003.

5Toto rozdelenie definuje i súčasný slovenský zákon o lesoch 326/2005Z.z. V USA rozlišujú podrastový spôsob na „shelterwood“a „seed-tree“, podľa objemu naraz vyťaženého dreva(pozri:http://www.ext.vt.edu/pubs/forestry/420-160/420-160.html#L3).

6Spornou oblasťou sú najmä rekultivačné (regeneračné) náklady, viďnapr. Kluender, R. et al.: Removal intensity and tree sizeeffects on harvesting cost and profitability. Forest ProductsJournal. 1997/48(1): 54-59. Iné práce poukazujú na jednoznačnúekonomickú efektívnosť holorubov, napr.: Holgen, P., L. Mattsson,and C.-Z.Li.: Recreational values of boreal forest standtypesand landscapes resulting from different silvicultural systems: Aneconomic analysis. Journal of Environmental Management, 2000,60(2): 173-180.

7Najznámejšiu opozíciu voči holorubnému spôsobu ťažby predstavujú naSlovensku aktivisti Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk, ktorípravidelne vystupujú s návrhmi týkajúcimi sa zmien lesnejlegislatívy. Pozri: http://www.wolf.sk

8Vyhlásenie Spoločnosti amerických lesníkov, ktorá združuje okolo 17tisíc členov. In: A Position of the Society of AmericanForesters. Originally adopted by the SAF Council on December 7,1997 and revised and renewed on September 23, 2002.

9NATURA 2000 a lesy „Výzvy a možnosti“. Interpretačnápríručka. 2003. http://www.sopsr.sk

10Pozri: http://www.greenspirit.com/key_issues/the_log.cfm?booknum=5

11V súčasnom zákone o lesoch (2006) je holorubný hospodársky spôsob jezakázaný (§ 18 zákona 326/2005 Z.z.). Pred rokom 2005 bolaveľkosť holorubu obmedzená na maximálny rozsah 3 ha, resp. 5 ha (§8 zákona č. 100/1977 Zb), šírka obnovného prvku nesmela prekročiť100 m, resp. dvojnásobok priemernej výšky obnovovaného lesnéhoporastu (§ 6 vyhlášky 5/1995 Z.z.).

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  705x

Profesijne sa venujem najmä environmentálnej politike. V minulosti ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, od roku 2009 ako vydavateľ a redaktor odborných denníkov, ktoré som založil. V rokoch 2020-2022 som bol poslancom NR SR za SaS. Som podpredsedom Občianskej konzervatívnej strany a budem kandidovať vo voľbách v septembri tohto roku za SaS, číslo 20. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu