Igor Matovič čoskoro skončí. Nemôže však za to, koľkí pre neho nezostaneme priateľmi

Písmo: A- | A+

Igor Matovič nesmie viesť krajinu. Vidím však, že aj naše bubliny začali hrať jeho hru na dobrých a zlých. To ma desí ešte viac, než premiér, ktorý rozoštváva spoločnosť.

Obrázok blogu

Mnohí ľudia už veľmi dobre chápu, v čom predstavuje pre krajinu problém súčasný predseda vlády Igor Matovič.

Po príklady dôvodov netreba chodiť ďaleko. Jeden z pravidelných výletov pána predsedu vlády do krajiny rafinovane podaných klamstiev ponúkol aj včera.

Predseda vlády povedal, že v súčasnej situácii nemôže strana OĽaNO pozerať na vlastné stranícke tričko, ale len na záujmy celého Slovenska. V tomto záujme krajiny preto odchádza najlepší minister, ktorého v boji proti pandémii mal, a to pre záujmy dvoch iných straníckych tričiek.

Minister zdravotníctva preto odchádza v záujme krajiny, čiže dvoch politických strán. Predseda vlády s tým však nemá nič spoločné, lebo toho ministra vlastne ani neodvoláva a teda tým nesleduje záujmy nielen krajiny, ale ani dvoch strán. Minister totiž odchádza sám.

Presnejšie: neodchádza.

Zdá sa byť zjavné, že Igor Matovič sa aj včera zaplietol do svojich vlastných protichodných tvrdení, s jeho tradičným cieľom: zvaliť vlastné zlyhania na nepriateľa, ktorého starostlivo vymyslí.

Všetci to vedia

Odhaliť zaobalenú lož, ktorú podáva skúsený rétor, je niekedy veľmi ťažké. V miere, v akej som mal možnosť doteraz spoznať svojich kolegov z klubu SaS aj Za ľudí, mi však je celkom jasné, že tieto lži odhalili už dávno, rýchlo, celkom jasne a kompletne všetci.

A úplne všetci dôsledne a nepretržite zvažujú, či zotrvať vo vláde a presadiť dôležité zmeny, na ktoré dostali dôveru voličov, sa im oplatí za cenu, že tú vládu bude naďalej viesť človek s chronickou neschopnosťou sebareflexie, s neotrasiteľným presvedčením o sebe, s rozsievačom nenávisti a s rafinovaným demagógom.

Vedia, že keď ho nezastavia, tak zničia dôveru v slušné Slovensko u mnohých ľudí, ktorí jeho lži už dávno odhalili, ale keď ho zastavia príliš skoro, tak zničia dôveru tých ľudí, ktorí tie klamstvá a podrazy buď ešte neodhalili, alebo ich odhalili, ale ich zatiaľ nepovažujú za dostatočný dôvod pre ukončenie účasti ich zvolenej strany vo vláde.

Toto uvažovanie kolegov je úplne v poriadku a správne.

Štve ma však, že tomu, že politici v SaS aj Za ľudí problém jasne vidia a túto dilemu riešia, nerozumejú mnohí slušní ľudia.

Priatelia, ktorí už vidia dôvod na pád vlády, sú dnes ochotní zakrútiť krk svojim priateľom, ktorí ho ešte nevidia.

V dobrých ľuďoch je toľko nenávisti, že sú schopní uveriť celkom chorému predpokladu, že ich priatelia sú tiež naničhodníci, lebo vedome spolupáchajú zločin.

Môj odkaz pre tých priateľov, ktorých prepadla túžba stratiť svojich priateľov, znie: zastavte to. Za túto stratu vášho racionálneho úsudku Igor Matovič rozhodne nemôže. Je to len vaše rozhodnutie.

Na konci éry Igora Matoviča, ktorý sa nezadržateľne blíži, sa sami zbytočne pripravíte o svojich priateľov.

Radovan Kazda
Autor je poslanec NR SR za SaS.

Skryť Zatvoriť reklamu