
Podľa vládnych analytikov v SAGE mohol dvojmesačný lockdown nepriamo spôsobiť až šestnásťtisíc úmrtí ľudí, ktorí nemali ochorenie COVID-19.
Išlo najmä o dôsledok zníženia kvality služieb v zdravotníctve a v sociálnej starostlivosti počas lockdownu a podstatne nižšej návštevnosti "A&E", čo je niečo ako urgentný príjem v nemocnici (opravte ma, znalci UK zdravotníctva). Tie medziročne v apríli klesli o 57%.
Lockdown v Spojenom kráľovstve začal 23. marca a prvýkrát sa zmiernil až 13. mája 2020, keď sa niektorí pracovníci mohli vrátiť do práce (ak nemohli pracovať z domu) a ľudia v Anglicku mali možnosť cvičiť vonku, stretnúť sa s jednou osobou z inej domácnosti. Neskôr sa mohli deti vrátiť do škôl, stretávať sa mohlo až 6 ľudí atakďalej.
Rozsiahla štúdia analyzuje vplyv lockdownu na zdravie pomocou nasledujúcich štyroch kategórií:
Vplyv COVID-19 na zdravie
Zdravotné výsledky pre COVID-19, ktoré sa zhoršili kvôli nedostatku zdravotnej starostlivosti
Dopady na zdravie, ktoré vyplývajú zo zhoršenia vzdravotnej a sociálnej starostlivosti
Vplyvy na zdravie z faktorov ovplyvňujúcich širšiu populáciu (sociálne opatrenia, hospodárske vplyvy)
Analytici konštatujú, že:
Priame úmrtia na COVID-19 tvoria väčšinu všetkých nadmerných úmrtí
Keď sa však vezme do úvahy chorobnosť, odhady zdravotných vplyvov „vypnutia ekonomiky“ a recesie, ktorú lockdown vyvolal, sú väčšie v prípade faktora straty rokov života v zdraví (QALY, t.j. quality-adjusted life-year), než boli priame úmrtia COVID-19.
Väčšina negatívnych zdravotných vplyvov, najmä pokiaľ ide o chorobnosť, sa prejaví oveľa neskôr po predpokladanom konci pandémie, ktorý analytici modelovali na jeden rok


Diskusia
Treba samozrejme poznamenať, že analytici modelovali vplyvy na zdravie v scenári so zavedenými prísnymi opatreniami, teda s lockdownom.
Bez zmierňovacích opatrení by na COVID-19 podľa nich zomrelo oveľa väčšie množstvo ľudí, takže dopad QALY (straty rokov života v zdraví) na úmrtia COVID-19 by bol viac ako trojnásobný oproti celkovému dopadu QALY všetkých kategórií (dopady úmrtnosti a chorobnosti) pri scenári so zavedenými opatreniami.
Aj v prípade prvých scenárov šírenia COVID-19 na Slovensku sme však videli, že odhady boli oveľa katastrofickejšie, než skutočnosť. Spojené kráľovstvo sa v súčasnosti nachádza v druhej vlne pandémie, ktorá je oveľa miernejšia než prvá aj bez drastických opatrení a zároveň je sprevádzaná veľmi nízkymi počtami priamych obetí.


Štúdia poskytuje jasný odkaz, že pri politickom rozhodovaní o tom, aké opatrenia zaviesť, treba mať na pamäti, že z benefitov zachránených životov vďaka drastickým zásahom do slobôd ľudí treba odpočítať počty ľudí (resp. skrátené roky života), ktorí práve v dôsledku týchto zásahov predčasne zomreli.
Radovan Kazda
Autor je poslanec NR SR za SaS, člen Občianskej konzervatívnej strany.