Novinky zo sveta globálneho otepľovania

Nový peer-review článok oslabujúci predpovede globálneho otepľovania, Marc Morano a zoznam vedcov spochybňujúcich niektorú z téz o globálnom otepľovaní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (93)
Horor? Áno, fiktívny žáner...
Horor? Áno, fiktívny žáner... (zdroj: Zdroj: http://mix.fresqui.com/)

1.) „ Téza o ľudskom vplyve na globálne otepľovanie melie z posledného“, tvrdí astronóm Ian Wilson po zhliadnutí novej štúdie, ktorá bola prijatá na publikovanie v prestížnom peer-review časopise Journal of Geophysical Research . Autorom štúdie, ktorá spôsobila ostatné dva týždne poriadny rozruch vo vedeckých vodách, je Stephen Schwartz z Brookhaven National Laboratory.

Stephen Schwartz vo svojej stati „Heat Capacity, Time Constant, and Sensitivity of Earth’s Climate System“ (link) predkladá argumenty o tom, že citlivosť klímy Zeme voči oxidu uhličitému je asi o dve tretiny nižšia, než sú všeobecne uznávané predpoklady IPCC, a je výrazne nižšia i od predpokladov iných uznávaných vedeckých prác (link). V praxi to znamená, že zdvojnásobenie obsahu CO2 v atmosfére by malo viesť k zvýšeniu globálnej teploty len o 1.1°C, teda hodnotu, ktorú možno považovať za dosť nízku na to, aby sme kvôli nej museli zavádzať viaceré deštrukčné vládne regulácie (pozri napr. komentár Luboša Motla (link)).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2.) S tézou o ľudskom vplyve na globálne otepľovanie to v ostatnom čase naozaj nevyzerá najlepšie. Marc Morano, komunikačný riaditeľ „U.S. Senate Committee on Environment and Public Works“ (áno, je to ten Morano, ktorý ako prvý v roku 2004 zverejnil nezrovnalosti demokratického kandidáta Kerryho v jeho „vietnamskej“ minulosti) vo svojom článku poukazuje i na niekoľko ďalších nových peer-reviewed vedeckých prác, ktoré sú nepríjemnou pravdou pre zástancov tézy o katastrofickom antropogénnom otepľovaní. K Schwartzovým výstupom spochybňujúcim pôvodne predpokladanú významnú úlohu CO2 pre globálnu teplotu Zeme sa podľa Morana prikláňajú aj ďalšie vedecké štúdie, napríklad od Belgian weather institute’s (RMI), ale aj viacerí známi klimatológovia ako Timothy Ball, Amy Frappier, či Reid Bryson... (link 1, link 2, link 3)

SkryťVypnúť reklamu

Marc Morano nie je klimatológ, preto niektoré jeho interpretácie nemusia byť presné. Široký ohlas vedeckej komunity na Schwartzov článok i ďalšie texty, ktoré Morano uvádza, však naznačujú, že vedecké názory spochybňujúce významný vplyv človeka na globálne otepľovanie začínajú silnieť. Takže títo vedci asi nebudú len „dvornými šašami platenými olejárskymi spoločnosťami“, ako ich nedávno nazval James Hansen, guru klimatických alarmistov súčasnosti, ktorý svojimi bonmotmi predstihol už i „environmentálneho svätca“ Ala Gorea... (link)

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  705x

Profesijne sa venujem najmä environmentálnej politike. V minulosti ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, od roku 2009 ako vydavateľ a redaktor odborných denníkov, ktoré som založil. V rokoch 2020-2022 som bol poslancom NR SR za SaS. Som podpredsedom Občianskej konzervatívnej strany a budem kandidovať vo voľbách v septembri tohto roku za SaS, číslo 20. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,071 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu