
Vo svete je veľa krajín, v ktorých v dôsledku pandémie covid-19 predčasne zomrelo viac ľudí, než na Slovensku.
Ako sa v nich medziročne pohybujú preferencie vládnucich strán?
Urobil som si krátky orientačný report, s chybami, ktoré orientačný odhad prináša, u piatich krajín, v ktorých zomrelo za rok najviac ľudí v dôsledku pandémie covid-19.
Tu je výsledok k piatemu týždňu tohto roka. Zdroj dát: ECDC a Politico.
1. Belgicko (187 predčasne zomretých na stotisíc obyvateľov)
Vládnuce strany CD&V, N-VA a Open Vld bez zásadnej zmeny v preferenciách.
2. Slovinsko (186)
Najsilnejšia strana SDS so stabilnými preferenciami.
3. Spojené kráľovstvo (169)
Konzervatívci od marca minulého roku klesali (najmä od nástupu nového lídra opozičných labouristov) až o 11 %, ostatné dva mesiaci opäť rastú.
4. Česko (163)
Medziročný pokles Babiša o 6 %.
5. Taliansko (151)
Nedávna zmena vlády najmä v dôsledku covid-19, ale medzi najsilnejšími zúčastnenými stranami nedochádza k zásadným zmenám v preferenciách, s výnimkou Lega, ktorá klesla o 6%.
6. Slovensko (96, k dnešku už 115)
Slovensko bolo po piatom týždni roku na 30. mieste v počte predčasných úmrtí (krajiny na 1 milión obyvateľov), no v rebríčku sa šplhá nahor. Poklesy OĽaNO o 13%, Sme rodina o 3%, Za ľudí 1%, nárast SaS o 7% (hrubé odhady).
Predpoklady a otázky
Môže za pokles preferencií vládnucich strán nezvládnutie pandémie covid-19 v počte úmrtí?
Ak vychádzame z predpokladu, že áno, potom prečo u najpostihnutejších krajín podľa tohto kritéria nedošlo k zásadným pohybom v preferenciách vládnucich politických strán?
Ak vychádzame z predpokladu, že pokles popularity vládnucich strán je spôsobený až zlým epidemiologickým vývojom v ostatných troch mesiacoch, prečo popularita najsilnejšej vládnucej strany OĽaNO klesala už od marcového prevzatia moci, kedy bolo Slovensko lídrom?
Ak vychádzame z predpokladu, že popularita koaličných strán klesá, lebo jej kradne preferencie “krikľúnska” SaS, potom prečo klesá dlhodobo popularita celej vlády ako celku, teda nepreskupujú sa preferencie len k SaS, ale berie ich najmä opozícia?
Ďalších dôležitých otázok môžeme položiť ešte sto.
Prečo klesá popularita vlády ako celku?
Tento orientačný prehľad ponúka jednu pomerne jasnú odpoveď.
Píčinou pádu popularity tejto vlády NIE JE rastúci počet predčasných úmrtí v dôsledku pandémie covid-19.
Popularita vlády klesala pozvoľne už dávno predtým, než sa dôsledky pandémie začali na Slovensko prejavovať výraznejšie, a klesá aj dnes, kedy ešte nepatríme ku krajinám s najhoršími dôsledkami.
Nie je ničím výnimočným, že na Slovensku klesá popularita nejakej vlády prakticky od dňa jej nástupu. Iba Dzurindovi a Ficovi sa podarilo vyskladať aspoň dve vlády po sebe. No takýto prudký pokles popularity je naozaj nevídaný.
Ponúka sa preto otázka o schopnosti viesť vládu so všetkým, čo k tomu treba - vrátane schopnosti nekonfliktne komunikovať.
Radovan Kazda
Autor je poslanec NR SR za SaS, podpredseda hospodárskeho výboru.