reklama

TOP 10 najvýznamnejších svetových udalosti v roku 2021

Za najväčšiu hrozbu sveta považujem úpadok demokracie.

TOP 10 najvýznamnejších svetových udalosti v roku 2021
Situácia na poľsko-bieloruskej hranici. (Zdroj: Flickr | Kancelaria Premiera (https://flic.kr/p/2mHSizx))
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Významný americký think-tank CFR (Council on Foreign Relations, slov. Rada pre zahraničné vzťahy), ktorý sa venuje otázkam zahraničnej politiky, sumarizoval najvýznamnejšie udalosti vo svete za rok 2021.

Tu je stručný súhrn ich bodov a komentárov udalostí. V závere ponúkam aj môj pohľad.

Rebríček podľa CFR:

10. Dohoda AUKUS

Trojstranné bezpečnostné partnerstvo medzi Austráliou, Spojeným kráľovstvom a Spojenými štátmi bolo ohlásené 15. septembra 2021. USA a UK pomôžu Austrálii získať ponorky s jadrovým pohonom.

Pakt je vnímaný ako reakcia na rastúce záujmy Číny v tejto oblasti. Dohoda vyvolala diplomatický konflikt s Francúzskom, ktoré malo s Austráliou pôvodne zákazku v hodnote 37 miliárd dolárov na vybudovanie dvanástich ponoriek s dieselovým elektrickým pohonom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

9. Migračná kríza

Pokles medzinárodných migračných tokov v roku 2020, ktoré vyvolala pandémia COVID-19, síce pokračoval aj v roku 2021, no neznamenal koniec migračných kríz. Počet ľudí, ktorí ilegálne vstúpili do USA, bol vlani najvyšší od roku 1960. Bidenova administratíva pokračovala v mnohých tvrdých protiimigračných politikách svojho predchodcu Trumpa.

Aj EÚ zaznamenala v porovnaní s rokom 2020 70-percentný nárast počtu nelegálnych prisťahovalcov. Eskalovala aj kríza s Bieloruskom, ktoré začalo nabádať migrantov, aby prekročili jeho územie a vstúpili do Lotyšska, Litvy a Poľska.

8. Iránsky jadrový program

Po tom, čo bývalý prezident Donald Trump v roku 2018 odstúpil od dohody o iránskom jadrovom programe, nový prezident Joe Biden sa zaviazal, že sa USA vrátia k tejto dohode Iránu s Francúzskom, Nemeckom, Spojeným kráľovstvom, EÚ, Čínou, Ruskom. Rozhovory o obnovení dohody však boli na konci roku 2021 na pokraji kolapsu, zatiaľ čo Irán je podľa niektorých signálov iba mesiac od získania uránu na vývoj jadrovej zbrane.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

7. Výpadky v zásobovaní

Kým neprišla pandémia covid-19, tak globálny obchod fungoval na outsourcingu výroby do krajín, ktoré poskytli najnižšie náklady. Na ne bol naviazaný transport tovaru po celom svete. Tento systém zabezpečoval lacné tovary pre miliardy zákazníkov.

Pandémia však odhalila negatívnu stránku dodávateľských reťazcov: výpadky dodávok, ktoré následne spôsobili meškanie a zatváranie výroby u odberateľov.

V marci navyše kontajnerová loď Ever Given narazila na plytčinu v Suezskom prieplave, čím na týždeň zablokovala jednu z hlavných svetových vodných ciest a spôsobila náklady, ktoré sa odhadujú na 9,6 miliardy dolárov denne. Nedostatok bol najmä v počítačových čipoch, týkal sa však aj ďalších komodít: benzínu, palmového oleja, kuracie mäsa, kukurice, chlóru alebo párkov v rožku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

6. Návrat Talibanu k moci

Vojna USA v Afganistane sa skončila tak, ako sa začala pred dvadsiatimi rokmi: pri moci Talibanu. Joe Biden pokračoval v dohode Donalda Trumpa s Talibanom, ktorá vyžadovala stiahnutie všetkých amerických jednotiek do 1. mája 2021. Biden označil stiahnutie za „mimoriadny úspech“, no nesúhlasila s tým väčšina Američanov, ani vojenskí hodnostári a veteráni Afganistanu.

USA minuli za dve desaťročia na Afganistan viac ako 2,3 bilióna dolárov, čo je zhruba 300 miliónov dolárov denne. V Afganistane zahynulo viac ako 2 500 príslušníkov americkej armády a 4 000 amerických civilných dodávateľov. Počet Afgancov, ktorí prišli o život, pravdepodobne prekročil 170 000. Nová vláda Talibanu doteraz vyzerá a koná rovnako ako tá, ktorá vydesila svet pred dvadsiatimi rokmi a hrozí tam obrovská humanitárna kríza.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. Občianska vojna v Etiópii

Napriek tomu, že etiópsky premiér Abiy Ahmed získal Nobelovu cenu za mier za rok 2019 za sprostredkovanie mieru so susednou Eritreou, o necelé dva roky neskôr sa Etiópia zmieta v krutej občianskej vojne.

V dôsledku konfliktu bolo vysídlených asi dva milióny Etiópčanov a všetky strany konfliktu spáchali vojnové zločiny ako sú etnické čistky, masakry a skupinové znásilnenia. Nový rok nezadáva dôvody na optimizmus.

4. Erózia demokracie

Globálna erózia demokratickej správy verejných vecí prebieha už od roku 2006, odkedy počet krajín, v ktorých došlo k zhoršeniu demokracie, každoročne prevyšuje počet krajín, v ktorých došlo k zlepšeniu. Spojené štáty čelili 6. januára útoku rozvášnenej verejnosti na kapitol. 

V Indii vláda premiéra Narendru Modiho zasiahla proti kritikom a prinútila Freedom House znížiť hodnotenie Indie zo „slobodnej“ na „čiastočne slobodnú“ a organizácia Reportéri bez hraníc ju označila za „jednu z najnebezpečnejších krajín sveta pre novinárov, ktorí sa snažia robiť svoju prácu riadne.”

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro zaútočil na legitímnosť volieb vo svojej krajine. Začínajúce demokracie v Mjanmarsku, Čade, Mali, Guinei a Sudáne boli  prveratoch zvrhnuté. Autoritárske vlády pokračovali v potláčaní nesúhlasu. 

Ruský opozičný vodca Alexej Navaľnyj bol po návrate z Nemecka do Ruska uväznený. Susedné Bielorusko odklonilo osobné lietadlo, aby zatklo prominentného kritika. 

Čína sprísnila kontrolu nad Hongkongom, Kuba zatkla tisíce kritikov po najväčších protestoch vo svojej histórii.

3. Joe Biden sa stal prezidentom

Joe Biden v roku 2021 viackrát pripomínal, že “Amerika je späť”, ale think-tank CFR poukazuje okrem pozitívnych krokov (návrat USA k Parížskej klimatickej dohode a WHO, ukončenie americkej podpory útočných vojenských operácií v Jemene) aj na to, že Bidenova zahraničná politika sa od Trumpovej veľmi nelíši.

“V kritických otázkach, akými sú Čína a obchod, sa Bidenova politika od politiky jeho predchodcu líšila viac v tóne ako v podstate.” Biden má podľa CFS záľubu v jednostrannom konaní: zrušil plynovod Keystone XL, stiahol sa z Afganistanu, podporil zrieknutie sa práv duševného vlastníctva pre vakcíny a vytvoril AUKUS bez významných konzultácií s kritickými partnermi.

2. Vakcíny proti COVID-19, vírus mutuje

Rýchlosť, akou boli vyvinuté vakcíny proti COVID-19, bola ohromujúca. Vakcíny vytvorené na boj proti novému koronavírusu sa tak môžu pripojiť k vakcínam proti kiahňam, detskej obrne a osýpkam, mumpsu a ružienke ako hlavný pokrok v záchrane životov a znižovaní chorobnosti. 

Popredné vakcíny proti COVID-19 fungovali vynikajúco: Vakcíny Pfizer a Moderna sú obe viac ako 90 percent účinné proti skorším variantom COVID-19. Počas prvých jedenástich mesiacov roku 2021 bolo podaných viac ako 7,4 miliardy dávok vakcíny v 184 krajinách. Žiaľ, príliš veľa ľudí, ktorí mohli byť očkovaní, sa rozhodlo nezaočkovať sa. 

Variant Delta, prvýkrát identifikovaný v decembri 2020 v Indii, bol infekčnejší ako jeho predchodcovia a čoskoro sa stal dominantným kmeňom na celom svete. V novembri 2021 juhoafrickí vedci identifikovali vznik variantu Omicron. Na COVID-19 zomrelo na celom svete viac ako 5 miliónov ľudí, z toho 800 000 Američanov.

1. Zmena klímy opäť nepodnietila krajiny k významnej dohode

Prezident Biden zaviazal Spojené štáty, aby sa v prvý deň v úrade opäť pripojili k Parížskej klimatickej dohode. Čína v septembri súhlasila s prerušením financovania uhoľných elektrární v zámorí a Island otvoril zariadenie na odstraňovanie oxidu uhličitého zo vzduchu.

Na stretnutí COP-26 v Glasgowe v novembri sa krajiny zaviazali podniknúť kroky na riešenie klimatických zmien vrátane zníženia emisií metánu.

Aj keď prezident Biden tlačil na Kongres, aby sa zaoberal klimatickými zmenami v návrhu zákona o infraštruktúre, požiadal OPEC, aby zvýšil produkciu ropy v snahe znížiť ceny benzínu. Prechod od fosílnych palív predstavuje ťažké rozhodnutia.

Môj pohľad na americký pohľad

Desiatka najvýznamnejších udalostí je pohľadom amerického think-tanku, teda prirodzene v ňom rezonujú aj “domáce” udalosti.

Pre mňa je navýznamnejšou udalosťou a hrozbou sveta pokles demokracie vo svete, ktoré CFR zaraďuje až na štvrté miesto.

V problematike zmene klímy, ktorá v rebríčku CFR zvíťazila, sa neuskutočnilo nič natoľko zásadné, čo by výrazne posunulo vývoj sveta akýmkoľvek smerom. Summit COP-26, podobne ako predchádzajúcich 25 stretnutí, skončil bez zásadných vymáhateľných dohôd. V “mojom” rebríčku nemal boj proti zmene klímy vlani taký význam, aby sa vošiel do top 10 udalostí.

Podobne tak pandémia covid-19, ktorú zaradili v CFR na druhé miesto, nijako zásadne neovplyvnila rozloženie síl vo svete. Mala však drastický negatívny vplyv na blahobyt krajín. Tento vplyv reflektuje CFR na siedmom mieste rebríčka.

Celkovo však CFR poskytuje zaujímavý a presný pohľad na to najzásadnejšie, čo sa vo svete udialo minulý rok.

Radovan Kazda
FB stránka: https://www.facebook.com/kazdaradovan

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  695x

Profesijne sa venujem najmä environmentálnej politike. V minulosti ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, od roku 2009 ako vydavateľ a redaktor odborných denníkov, ktoré som založil. V rokoch 2020-2022 som bol poslancom NR SR za SaS. Som podpredsedom Občianskej konzervatívnej strany a budem kandidovať vo voľbách v septembri tohto roku za SaS, číslo 20. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu