reklama

Ukrajine veľmi nepomôže, ak okamžite zastavíme dodávky ropy a plynu z Ruska

Silnejšia Európa pomôže Ukrajine viac, než slabšia.

Ukrajine veľmi nepomôže, ak okamžite zastavíme dodávky ropy a plynu z Ruska
(Zdroj: Radovan Kazda)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Mnohí ľudia sa prikláňajú k tomu, aby Slovensko okamžite zastavilo dodávky plynu a ropy z Ruska. Požadujú to napríklad aj aktivisti z iniciatívy Mier Ukrajine.

Zrejme sa väčšinou zhodneme na tom, že okamžité embargo má predovšetkým pomôcť Ukrajine a celému slobodnému svetu zbaviť sa čo najskôr agresie Putinovho režimu. Tomuto cieľu nie je vôbec čo vytknúť, je aktuálne najdôležitejší a oplatí sa aj za cenu výrazne zvýšených nákladov.

Pomôže však tento konkrétny nástroj okamžitého embarga?

Pre jeden dôsledok o tom výrazne pochybujem. Myslím si totiž, že Ukrajine viac pomôže silná, než slabá Európa, a tá bude pri okamžitej strate zdrojov energie bez náhrady celkom oslabená.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okamžitá náhrada zdrojov momentálne neexistuje a uťahovanie opaskov v prípade základných potrieb veľmi nefunguje. Dopyt po rope a plyne je málo elastický, to znamená, že ich rastúca cena má slabý vplyv na zníženie spotreby. Aj napriek tomu, že USA začínajú dodávať viac (a plánujú ešte viac) ropy a plynu pre Európu, tak aktuálna svetová produkcia by nepostačila pokryť výpadok Ruska pre európsky dopyt.

Náhradné objemy jednoducho nie sú okamžite k dispozícii v dostatočnom množstve a na cieľovom mieste.

Možnosťou by bolo zvýšenie ťažby u iných producentov, ale nie hneď. Zároveň by to narážalo na podobný problém: posilňovanie ekonomiky síce nie akútne nebezpečných, ale autoritárskych režimov typu Venezuela, či Azerbajdžan. Nehovoriac o tom, že v prípade ropy zatiaľ reaguje OPEC na dopyt pozíciou mŕtveho chrobáka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo by bolo výsledkom? BBC cituje energetického analytika Bena McWilliamsa, ktorý tvrdí, že mnohé európske krajiny by museli zaviesť niečo, čo by sa podobalo na vojnový a povojnový prídelový systém, teda “palivo za kupóny”. To by bol celkom logický dôsledok opatrenia.

Pochopiteľne by to viedlo k obrovskému nárastu chudoby a de facto ku knokautu pre ekonomiku týchto krajín, čo by Ukrajine vôbec nepomohlo. Skôr naopak: krajiny utopené vo vlastných problémoch by boli menej spôsobilé pomáhať s dodávkou zbraní, či humanitárnou pomocou.

O okamžitom vplyve na pokles tržieb Putinovho režimu možno pochybovať tiež, nakoľko veľké zákazky bývajú zazmluvnené spolu s drahými poistkami pre prípad vypovedania zmluvy. Bez poznania ich obsahu je to však len špekulácia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo teda robiť?

Pre Európu je extrémne dôležité čo najskôr hľadať nových obchodných partnerov a trasy, pretože to zasadí Putinovmu režimu tvrdú ranu. Nasledovať pobaltské krajiny, ktoré nestratili ostražitosť a na znížení závislosti na ruských zdrojoch intenzívne pracovali. Ukrajine pomôže len silná Európa a tá môže zostať silnou iba vtedy, ak začne rýchlo a zásadne znižovať závislosť na energonosičoch z Ruska.

Putinov zločinný režim vraždí obyvateľov Ukrajiny a nepriamo mu v tej motivácii pomohla aj geopolitická naivita európskych krajín, ich nečinnosť proti rastúcemu populizmu, inklinácia k socializmu, spoliehanie sa na veľkého amerického brata, zadlžovanie a následné rozhadzovanie peňazí na dotácie, vyrovnávanie regionálnych rozdielov, ale aj preferovanie extrémnych nákladov na boj proti zmene klímy ako najvyššej priority.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže teraz - poriadne prefackaní - si musíme priority nastaviť inak, staronovo. Sloboda nie je happy end, ale musí byť najvyššou prioritou vlády. Do jej obrany treba investovať nepretržite a veľa.

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Bloger 
  • Počet článkov:  120
  •  | 
  • Páči sa:  688x

Profesijne sa venujem najmä environmentálnej politike. V minulosti ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, od roku 2009 ako vydavateľ a redaktor odborných denníkov, ktoré som založil. V rokoch 2020-2022 som bol poslancom NR SR za SaS. Som podpredsedom Občianskej konzervatívnej strany a budem kandidovať vo voľbách v septembri tohto roku. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu