Volám sa Adelina, mám 21 rokov a študujem politológiu na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Milujem život, cestovanie a spoznávanie nových vecí. Som dobrovoľníčkou partnerskej organizácie Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Keď som sa dozvedela o ponuke stať sa dobrovoľníčkou v Moldavsku, nerozmýšľala som dlho, nebolo ťažké pustiť sa do tejto cesty – je to vzácna príležitosť, ako získať dobrovoľnícku pracovnú skúsenosť. Som bezmedzne šťastná, že mála som možnosť získať nové skúsenosti, spoznať novú kultúru, zoznámiť sa s veľkým množstvom nových ľudí a cestovať po krajine, v ktorej som prvýkrát. A to najdôležitejšie –pomôcť tam, kde to naozaj potrebujú.

Kde som bola? O krajine Republica Moldova a Gagauz Yeri
Moldavsko je najchudobnejší štát Európy, ktorý bol v minulosti súčasťou ZSSR, a až od roku 1991 nadobudol svoju samostatnosť. Oficiálne má 3,3 miliónov obyvateľov, no tento počet je menší, pretože množstvo občanov migruje do iných krajín. Z počtu obyvateľov tvoria 75 % Moldavci, 8,4 % Ukrajinci a 5,9 % Rusi. Zvyšok sú Rumuni, Bulhari a Gagauzi. Priemerná mzda je 4 100 Moldavských Lei (MDL), čo je približne 200 eur. Na území Moldavska sa nachádzajú vinohrady, lesy. Hlavné mesto krajiny, Kišiňov, je známe architektúrou doby ZSSR.
Gagauzia (Gagauz Yeri) je autonómny územný celok na juhu Moldavska. Vznikol z osád, v ktorých viac ako 50 % obyvateľov boli Gagauzi, ako aj z tých, kde sa väčšina obyvateľov dobrovoľne dohodla na vstupe do autonómie v dôsledku referenda. Počet obyvateľov autonómie podľa sčítania ľudu z roku 2014 bol 134 132 obyvateľov. Jazyková situácia v Gagauzsku je zložitá a rôznorodá. V Gagauzii sú tri oficiálne jazyky: gagauzsky, moldavský a ruský. Najvyšším predstaviteľom je hlava prezident (Bashkan) Gagauzska, majú tiež parlament a vlastnú vlajku. 30. júna 2019 sa uskutočnili prezidentské voľby, víťazstvo získala súčasná prezidentka Gagauzska Irina Vlach, ktorá získala 91,27% (49 742 hlasov).

Hlavným mestom Gagauzska je Komrat. Je to najväčšie mesto z hľadiska počtu obyvateľov, významný dopravný uzol, politické, ekonomické, kultúrne a vedecké centrum autonómie. Hlavné mesto má pomenovanie „Komur At”. Podľa legendy sa kôň, ktorý vyhral dostihy nazýval Komur At. Na počesť jeho víťazstva na pretekoch bola táto oblasť pomenovaná podľa jeho mena (preto symbolom Komratu je čierny kôň).
Oficiálne v ňom žije 22 000 obyvateľov. Veľmi zaujímavý je fakt, že predkovia Gagauzov sú turecké národy a Gagauzi sú kresťania, pravoslávni veriaci. Veľmi úzke vzťahy má Gagauzsko s Tureckom a Ruskom.
V Komrate umiestnené sochy Lenina a Kemala Ataturka. Vzdialenosť Komratu od hlavného mesta Moldavska, Kišiňova, je 98 km, 230 km od Odesy, 230 km od Bukurešti a 1 600 km od Moskvy.

Bola som tu tiež: dedinky Russkaja-Kiselia a Cioc-Maidan
Gagauzske dedinky Russkaja-Kiselia a Cioc-Maidan sú naozaj miesta, ktoré si zapamätám na veľmi dlho. Docestovať tam a späť je úspech.

V Gagauzsku a Moldavsku to funguje tak, že dane za cesty, autá a podobne, putujú do centrálneho rozpočtu. Len veľmi malé percento sa potom vracia naspäť do autonómie na rekonštrukciu a budovanie ciest. Podľa mňa sú cesty jedným z najväčších problémov v Moldavsku.
Russkaja-Kiselia je dedinou autonómnej územnej jednotky ATU Gagauzia a je jednou z najmenších dedín Gagauzskej autonómie, žije v nej približne 600 obyvateľov. Avšak ani zďaleka nie je zabudnutá. Podľa gagauzských zákonov má každá obec právo menovať aspoň jedného zástupcu do regionálneho parlamentu. Russkaja-Kiselia so 140 voličmi má rovnaký hlas v parlamente Gagauzska, ako obrovské päťtisícové dediny, ako napríklad Beshalma, Tomai.
Tradície predovšetkým: Martisor a Hederlez
Martisor je tradičný sviatok príchodu jari v Moldavsku a Gagauzsku, ktorý sa oslavuje 1. marca. V tento deň je zvykom darovať si navzájom šperky vo forme kvetov utkaných z červených a bielych nití. Tieto „talizmany“ sa tiež nazývajú „martishor“. Zvyčajne sa nosia začiatkom marca. Pri príležitosti sviatku sa v Moldavsku konajú koncerty, festivaly a iné podujatia. Bola som veľmi príjemne prekvapená, keď ľudia náramky „martishory“ darovali v práci alebo aj na ulici neznámym ľuďom, gratulujú vám k sviatku a usmievajú sa na vás.
Hederlez je jarný festival tureckých národov. V Gagauzsku sa oslavuje 6. mája. V obradoch sa nasledujú prvky starodávnej pastoračnej tradície. Tento rok som aj ja oslavovala sviatok Hederlez v meste Ceadir-Lunga na farme AT-Prolin. Konali sa tu rôzne udalosti: veľtrh, národné hry, koncerty, súťaže aj prezentovanie tradičných jedál, na ktorých sme si pochutnali (napr. „Kivyrma“ – slaný syrový koláč, „Sarma“ – plnené kapustové rolky s hroznovými listami ochutené kyslou smotanou, „Kabakly“- dezert s tekvicovým pečivom a pod.)

Čo som robíla ? Moja práca v Youth of Gagauzia/ Mládež Gagauzska
Práca, ktorú som robíla, bola veľmi zaujímavá a aktívna. Ako dobrovoľníčka partnerskej organizácie Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku pracovala som v mimovládnej organizácii Youth of Gagauzia. Organizácia pôsobí od roku 2006 a zameriava sa najmä na prácu s mládežou a zefektívnenie výkonu samospráv. Pracovala som v mládežníckom centre, ktoré bolo otvorené vo februári tohto roku vďaka realizovanému projektu GaMCon (Gagauzian Modernization Convention). Ide o jediné mládežnícke centrum v Komrate, v Gagauzsku.

Youth of Gagauzia tvorí mladý kolektív. Mala som super kolegov. Spolu sme chodili na rôzne národné podujatia, koncerty, oslavovali sviatky, cestovali po Gagauzsku a pomáhali si navzájom.

Podieľala som sa na prekladoch, komunikácie s partnermi, donormi a organizáciami, pomáhala pri príprave tréningov, PR na sociálnych sieťach a podobne. Do Mládežníckeho centra chodili aj detičky robiť si po škole domáce úlohy a my im s tým pomáhali.
Mali sme tréningy pre 15 mladých lídrov Gagauzska. GYLP 2.0 Gagauzian Youth Leadership Program realizuje neformálne vzdelávanie mladých lídrov v Gagauzsku v oblasti budovania aktívneho a zodpovedného občianstva. Účastníci majú možnosť vzdelávať sa vďaka pomoci slovenských a miestnych expertov v témach ako kritické myslenie, projektové písanie a osobný rast. Môžem povedať, že som sa počas práce na týchto tréningoch tiež naučila veľa nových a užitočných vecí.

V závere by som chcela poďakovať tímom SFPA, Slovak Aid, Youth of Gagauzia, Inštitútu politológie Prešovskej univerzity v Prešove za túto skvelú príležitosť. Som veľmi rada, že sa takáto príležitosť objavila na mojej ceste. Mala som možnosť pomôcť tam, kde to potrebujú, a taktiež sa naučiť veľa nového a zaujímavého, zoznámiť sa s mládežou, občanmi Gagauzska.
Bc. Adelina-Anna Kediulych, dobrovoľníčka SFPA
Dobrovoľnícky pobyt financovaný zo zdrojov SlovakAid.


