reklama

Ako Yes Campaign ovplyvnila Škótsko?

Dnes je v Škótsku veľký deň. Deň, na ktorý sa pripravovali už niekoľko mesiacov. Postupne sa objavovalo viac a viac nápisov modrého 'Yes' na bielom podklade, ľudia po ulici posledné týždne chodili s odznakmi 'Aye' a nálada a vzrušenie postupne vyvrcholovalo. Pograffitované niektoré steny výzvami, cez noc oblepené stromy v parkoch, organizované pochody, ľudia oblečení vo vlajkách držiaci trasparenty a včera zobudená No campaign rozdávajúca letáky. Ľudia v kaviarňach a puboch, moji kolegovia – už ste nemuseli načúvať ani sa pýtať o čom sa rozprávajú – všetci rozprávali o referende.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Yes campaign úplne prevalcovala sociálne siete, je nesmierne silná medzi mladými a mužmi– a vďaka posunutiu hranice volenia z 18 na 16 – čo je teraz viac ako 4 milióny voličov - a hlavne vďaka dosť nevydarenému sexistickému No campaign videu, pribudlo Yes campaign ešte viac percent navyše až sa minulý týždeň prelomila hranica a 52% podľa prieskumov bude voliť za samostatnosť. 17 percent však ostáva ešte stále nerozhodnutých. Prečo tak veľa?

Určite to celá No campaign – za zotrvanie Škótska v Británii – mala oveľa ťažšie. Yes campaign za samostatnosť môže nasľubovať síce neistú ale lepšiu budúcnosť, odvoláva sa na odvahu, národnú identitu ale hlavne na hnev a nespravodlivosť, ktorú mnohí Škóti cítia voči sebe v Spojenom Kráľovstve.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stále mám pri tejto myšlienke na myslí scénu z Trainspotting keď Ewan McGregor nadáva na Škótov ako loserov, ktorí si ešte ani nevedeli vybrať lepších kolonizátorov ako Angličanov. Alebo na záverečné scény z Braveheart kde William Wallace pred smrťou zakričí ‘Freedom!’

Zaujímavé ale na celom referende však je, čo môže byť aj kvôli silnej demokratickej tradícii, vyspelej politickej kultúre založenej na rešpekte a slušnosti, ale kamapane nie sú vedené vylúčujúcim nacionalizmom, ktorý by staval ľudí proti sebe. Naopak, mám pocit, že tí, ktorí volia 'No, thanks' tak volia predovšetkým preto, že vidia možnú stratu istôt a výhod Škótska ako súčasti Británie, no akoby zároveň chápali túžby voličov samostatnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napriek nízkej medzinárodnej podpore (oficiálne iba Severná Kórea), neistej budúcnosti v Európskej Únie a zamietavému postoju Španielska a Belgicka, ak sa naplní predpoveď posledných exit pollov, Británia sa stane prvou demokratickou krajinou v povojnovom usporiadaní, ktorá sa takto referendom rozdelí. A z Veľkej Británie ostane Malá Británia.

Mnohí tvrdia, že referendum o samostatnosti je odpoveďou na vzrastajúci nacionalismus v Európe. Myslím, že sa to však netýka Yes campaign. Už len v samotnom referende môžu voliť tí, čo žijú v Škótsku a nie tí, čo sú Škóti. To prakticky znamená, že o budúcnosti krajiny môžem rozhodovať aj ja, zatiaľ čo Škót, ktorý sa presťahoval na Slovensko alebo do Londýna, nemôže.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď som sa o tomto bavila s kamoškou Škótkou, tak to veľmi pekne opísala. Povedala, že volanie po nezávislosti nepochádza z neracionálneho pocitu nacionalismu, ale že je to volanie po sociálnej spravodlivosti a rovnosti. Napriek tomu, že Británia je jednou z najbohatších krajín sveta, tak je zároveň aj nesmierne prijímovo nevyrovnaná. To znamená, že krajina má veľa bohatých ale aj zároveň aj priveľa chudoby a to je jedným z cieľov, ktoré chce Yes campaign adresovať. 

'The call for Independence is not coming from an irrational and misguided sense of nationalism; it is a call for Social Justice and Equality. Yes Scotland is a grassroots campaign involving thousands of people from across Scotland who are working together to create a new way of running things, one we can believe in and have an active and powerful role in creating. 

Whatever the result of this incredibly significant vote today we have achieved so much. A disenfranchised, disillusioned population is well informed, engaged and politically active. Almost 100% of the eligible voters have chosen to register, a large proportion of whom are doing so for the first time. The people are using a strong and united voice to say “we want change, we can do better than this”. Bryony

Daniela Kellerova

Daniela Kellerova

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hovorím skôr než myslím, a píšem, aby som si utriedila myšlienky. Hnaná túžbou meniť svet k lepšiemu. Študujem, cestujem, milujem knihy, kávu a kultúru.Môj osobný blog tu a píšem aj o projektoch o dôstojnej práci v textilnom priemysle na blogoch SME. Zoznam autorových rubrík:  Life of a Settler of EdinburghKávičkárenieInšpirácieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu