Dobré kaviarne, ktoré robia dobré veci alebo ako byť uvedomelým kaviarenským povaľačom.

Dnes sa otvorila v bratislavskej Starej tržnici kaviareň Dobre&Dobré. Už dlhšiu dobu som zbierala nápad na podobný príspevok ovplyvnený mojím kaviarenským povaľačstvom a lásky k podnikom, ktoré robia dobré veci dobre.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Mojou srdcovou záležitosťou sú už dlhšiu dobu bratislavské kaviarničky. To blaho čítať si v nejakej tej mojej obľúbenej dobrú knižku, učiť sa, stretnúť sa s kamoškami, či popri brázdení ulíc naraziť na nejakú novootvorenú a pokukať sa. Často nejde ani o kávu samotnú ale skôr o tú dobrú kaviarenskú atmosféru. Na niektorých ľudí kaviarne pôsobia ako stimul na kreativitu – nie je tam ani príliš ticho ako v knižnici, ani priveľký hluk a nie ste odradený každú chvíľku pohodlím domova. Na internete je dokonca stránka, ktorá simuluje kaviarenský ruch (vážne, môžte si aj vybrať či je to kaviareň ráno alebo naobed, v Paríži či na Univerzite). 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale späť k tým naozajstným kaviarňam.

Ako ste si už možno sami všimli, alebo čítali v obrovskom SMEčkovskom článku, tak v posledných rokoch Bratislava naozaj zažíva celkový veľký rozkvet kaviarničiek rôzneho typu. Od pseudo hipsterskeho Urban space, ultrahipsterskeho Kontaktu cez trošku posh kvalitu U Kubistu až po Káva.Bar preplnenej študentami VŠMU.

Na inšpiráciu kam ísť na dobrú kávu (okrem iného) pozrite MAPA_BA naplnenú fajnovými vecami v okolí. Zároveň už nejaký ten rok funguje na Facebooku stránka Klub kaviarenských povaľačov, ktorí hodnotia kde v Bratislave – ale aj inde kde sa autori príspevkov ocitnú – robia akú dobrú kávu. Trošku sa z vrchu pozerajú na nepičov tradičného espressa, ale pekným spôsobom oceňujú a upovedomujú na kvalitné kaviarničky.

SkryťVypnúť reklamu

Chcem však napísať o tých pár kaviarňach, ktoré som si všimla, že robia dobré veci nielen fajnschmekersky ale aj spoločensky. Myslím, že by sa mali viac doceniť nápady, ktorými sa oživuje bežná ponuka kaviarničiek o iný – uvedomelý - rozmer. Ide pritom o rôzne veľké projekty od malých zmien v ponuke až po založenie za účelom pozitívnej diskriminácie znevýhodnených na pracovnom trhu a podporu rôznych neziskových projektov.

1. Nie je káva ako káva alebo na zrnách záleží.

Toto je asi úplne najobyčajnešia globálna perspektíva kávičkárenia. Pozerať sa na pôvod samotných zŕn. Ak si kúpite certifikovanú kávu, či už je to fair trade, žabička Rain Forrest, farmári tu dostanú férový plat, z ktorého budú môcť vyžiť a nebudú závislí od pohybov cien kávy na svetovom trhu. Na Slovensku sa podobnému venuje napríklad pražiareň kávy Samay Coffee.

SkryťVypnúť reklamu

2. Spoločensky zodpovedné podnikanie v Cafeteria Manna

Nanešťastie som vždy prešla okolo neuvedomujúc si, o aký projekt ide a narazila som naňho až keď som si robila malý research o téme pri písaní tohto blogu.

Manna zamestnáva ťažko zamestnateľných ľudí, napríklad nadpolovičná väčšina sú zdravotné hendikepovaní či rómske ženy, ktoré majú problém nájsť prácu. Ich pracovné podmienky sa snaží chránená dielňa prispôsobovať tak, aby vyhovovali ich špecifickým potrebám, napríklad vhodné zvolený pracovný čas, odpočinok, striedanie práce a oddychu podľa potreby alebo priradenie asistenta, ktorý svojho spolupracovníka podporuje a koordinuje. Tak nabudúce, keď pôjdete vy okolo a budete mať chuť na kávu alebo niečo pod zub, tak sa zastavte napríklad tu.

SkryťVypnúť reklamu

3. Kaviareň Dobre&Dobré

Z úvodu textu ste zistili, že práve dnes vám táto kaviarnička otvorila v Starej tržnici svoje dvere. Mohli ste ich stánok vidieť už dlhšiu dobu na Dobrom trhu alebo na trhoch v Starej tržnici. V Dobre&Dobré vás obslúžia ľudia bez domova, ktorým takto OZ Vagus poskytne príležitosť zaradiť sa naspäť do pracovného života a zlepšiť svoju sociálnu situáciu.

4. Dobrý pocit v Kontakte

Kontakt robí celkovo veľmi fajn projekty od oživovania zanedbaných a nefunkčných miest ako Šafko, cez podporu petícii – momentálne za zachovanie staromestského ihriska – až po takú maličkosť v ponuke ako Dobrý pocit. Dobrý pocit si môžete ‘kúpiť’ za 50 centov a tým prispieť na neziskové projekty. Naposledy to bolo na podporu Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psíky.

Dobry pocit.
Dobry pocit. (zdroj: Danka Kellerova)

5. Suspended coffee 

Nanešťastie som nič podobné v Bratislave ešte nenašla ale v Edinburgu takto fungujú už dve kamenné, naviac jedna pojazdná polievkáreň, ktorá ponúka suspended soups. Tento princíp znamená, že okrem svojej kávy alebo polievky zaplatíte ešte za ďalšiu, ktorá bude vydaná človeku v núdzi. A nejde iba o hmotnú núdzu – môže ísť aj o človeka čo si zabudol doma peňaženku. 

Toto hnutie bolo založené pre niekoľkými rokmi v Taliansku a postupne sa rozšírilo do celého sveta. No nemusíte čakať, kým príde kaviareň ponúkajúca suspended kávu k vám – môžte začať aj od seba – kúpiť okrem svojej kávy ešte jednu, ktorou môžete niekomu neznámemu zlepšiť deň!

Daniela Kellerova

Daniela Kellerova

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hovorím skôr než myslím, a píšem, aby som si utriedila myšlienky. Hnaná túžbou meniť svet k lepšiemu. Študujem, cestujem, milujem knihy, kávu a kultúru.Môj osobný blog tu a píšem aj o projektoch o dôstojnej práci v textilnom priemysle na blogoch SME. Zoznam autorových rubrík:  Life of a Settler of EdinburghKávičkárenieInšpirácieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu